Rytuał Hammam – czym jest, na czym polega i co warto o nim wiedzieć?

    Rytuał Hammam – czym jest, na czym polega i co warto o nim wiedzieć?

    Rytuał Hammam – czym jest?

    Rytuał Hammam to tradycyjny zabieg, praktykowany od bardzo wielu lat w marokańskich i tureckich łaźniach. Tureckie słowo hammam określa turecką łaźnię parową, bogato zdobiony budynek, składający się z kilku pomieszczeń, gdzie wykonuje się ten pielęgnacyjny, oczyszczający ciało rytuał. Rytuał Hammam oczyszcza nasze ciało i przynosi ukojenie duszy, ponieważ pozwala nam się zrelaksować i choć na pewien czas zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Dodatkowo odżywia i nawilża skórę. Ten turecki rytuał stał się popularny w Polsce zarówno w gabinetach kosmetycznych i indywidualnie w domach. Na czym polega Rytuał Hammam i co warto wiedzieć na jego temat?

    hammam

    Czym jest Rytuał Hammam?

    Tradycyjny hammam z Bliskiego Wschodu jest przestronnym, okazale zdobionym budynkiem, który składa się z kilku sal. Pierwsza z nich jest zazwyczaj zwieńczona kopułą. To tam rozpoczynający rytuał rozbierali się i zwilżają ciało w przeznaczonym do tego basenie. W kolejnych, fantazyjnie wystrojonych pomieszczeniach można było odetchnąć i przygotować się do rozpoczęcia rzeczywistego zabiegu. Był nim pobyt w łaźni, gdzie temperatura osiągała 50 stopni Celsjusza. Kąpiele w parze odbywały się równolegle z namaszczeniami egzotycznymi olejami i masażami. Po wyjściu z łaźni odwiedzało się salę ciepłą, gdzie można było umyć ciało i je osuszyć. 

    W znanej nam dziś formie, Rytuał Hammam to nadal połączenie dogłębnej pielęgnacji ciała, oczyszczenia i ukojenia dla duszy. Jednak został w pewien sposób zmodyfikowany i w przeciwieństwie do starszej wersji, teraz najczęściej przeprowadza się go w gabinecie kosmetycznym. Oczywiście bez przeszkód możemy wykonać rytuał także w zaciszu własnej domowej łazienki. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę opcję.

    O czym warto pamiętać?

    Podchodząc do rytuału w łaźni tureckiej, musimy się rozebrać. Mężczyźni powinni zawiązać sobie chustę, z kolei kobiety mogą pozostać zupełnie nago. Następnie wkładamy klapki będące częścią wyposażenia danego ośrodka i jesteśmy gotowi na rozpoczęcie. Najpierw odwiedzamy salę z podgrzewaną podłogą. Jest w niej parno i duszno. Najlepiej nie zabierać ze sobą biżuterii, która mogłaby rozgrzać się na ciele. Przed rytuałem powinniśmy oczyścić ciało ze wszystkich kremów i olejków. Od razu po jego zakończeniu z kolei trzeba pamiętać, by unikać nadmiernego wystawiania się na promienie słoneczne!

    Na czym polega Rytuał Hammam?

    Rytuał Hammam dzieli się na cztery etapy, występującej w konkretnej kolejności. Ważne jest wykonywanie ich według ustalonego porządku, ponieważ części oddziałują na siebie wzajemnie i się uzupełniają. Dzięki temu rytuał może ukoić ciało i duszę. W niektórych spa Rytuał Hammam może się trochę różnić, dlatego dobrze jest z wyprzedzeniem przejrzeć oferty gabinetów kosmetycznych.

    Etap pierwszy

    Pierwszą częścią Rytuału Hammam jest rozgrzanie się w łaźni. Zadaniem kąpieli parowej jest otwarcie porów w ciele, przygotowanie skóry do głębokiego oczyszczenia i zmiękczenie jej. Organizm wydala toksyny i przyjmuje wilgoć, przez co praca układu krwionośnego staje się szybsza, a skóra się rozgrzewa. W efekcie tego mięśnie są uwalniane z napięcia przez ciepło. Stają się zrelaksowane, a my jesteśmy gotowi na następny etap rytuału.

    Etap drugi

    Ciało zostaje dokładnie oczyszczone dzięki użyciu rękawicy Kessa (wykonanej z wytrzymałego i szorstkiego materiału) i spienionego specjalnego mydła Savon Noir (stworzonego z oliwy i czarnych oliwek). Następuje położenie się na podgrzanym kamiennym stole, gdzie wykonany zostaje peeling ciała, który przy okazji pobudza krążenie. Osoba wykonująca zabieg ma za zadanie stworzyć pianę z mydła oliwnego i wmasować ją w ciało, intensywnie nawilża i pomaga w usunięciu zrogowaciałego naskórka. Przy okazji, mydło ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

    Etap trzeci

    W tej części wykorzystywana jest glinka Ghassoul. Od XII wieku jest wydobywana w Maroko, w dolinie Moulouya i w górach Atlas. Dzięki niej, skóra otrzymuje cenne składniki odżywcze i jest dogłębnie oczyszczana. Glinka razem z wodą tworzy błotnistą pianę, która doskonale czyści, a ponadto nawilża i odtłuszcza skórę. Do tego Ghassoul uelastycznia i ujędrnia. Widać więc, że w tym etapie priorytetem jest zadbanie o swoją skórę. Z glinki i wody powstaje piana, a wtedy zostaje nam nałożona na skórę na kilka minut, aż do wyschnięcia. Po upłynięciu czasu powinno się spłukać ją letnią wodą.

    Etap czwarty

    Ostatnia, równie przyjemna co pozostałe, część zabiegu to masaż i namaszczenie. W tym etapie zwykle wykorzystywany jest olejek arganowy, mający silne właściwości regenerujące i nawilżające. Tutaj głównym celem jest relaks. Udział w delikatnym masażu z aromatycznym olejkiem uspokaja ciało i zmysły. Przede wszystkim powinniśmy czuć się przez niego odprężeni. Proces trwa najczęściej mniej więcej kilkanaście minut. Masaż jest wykonywany okrężnymi, spokojnymi ruchami. Zakończyć masowanie można, gdy olejek wsiąknie w skórę. Wówczas Rytuał Hammam dobiega końca.

    Dlaczego “rytuał”, a nie “zabieg”?

    Czy jest konkretny powód, dla którego określenie “rytuał” jest używane naprzemiennie z określeniem “zabieg”? Powinno się pamiętać, że obywatele Turcji, kraju przez bardzo długi czas niemal wyłącznie muzułmańskiego, bezwzględnie przestrzegała narzucanej przez religię zasady nakazującej cotygodniowe oczyszczanie. Nie ma co się więc dziwić, że zabieg ten przybrał rytualny charakter. Pomimo tego, że dla większości obcokrajowców jest on pozbawiony religijnego znaczenia, dla mieszkańców Turcji nadal jest bardzo uroczysty.

    Gdzie wykonać Rytuał Hammam?

    Oczywiście można udać się w tym celu do Turcji i bez wątpienia będzie to niezapomniane przeżycie! Niemniej jednak, by skorzystać z Rytuału Hammam, nie musimy udawać się w tak daleką podróż. Wystarczy rozejrzeć się wśród lokalnych biznesów, prowadzących usługi kosmetyczne. Na szczęście, dzięki swojej popularności i atrakcyjności, Rytuał Hammam już dawno temu opuścił granice swojego ojczystego kraju. Teraz jest on obecny w wielu ofertach ośrodków spa i salonów kosmetycznych. Co jeszcze ciekawsze, po dokonaniu drobnych modyfikacji, Rytuał Hammam można bez problemu zrealizować w łazience we własnym domu.

    Jak wykonać Rytuał Hammam w domu?

    Jak się przygotować do przeprowadzenia zabiegu?Zadbajmy o to, by łazienka stała się sprzyjającym odprężeniu, miłym pomieszczeniem. Możemy na przykład włączyć muzykę, czy też zapalić świece lub kadzidła o przyjemnym zapachu. Przed przystąpieniem do Rytuału Hammam musimy zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty i kosmetyki. Koniecznie rozejrzyjmy się za rękawicą Kessa, czarnym mydłem Savon Noir, glinką Ghassol (możliwe jest też użycie czerwonej lub białej) i olejkiem arganowym. Istnieją firmy, które sprzedają gotowe zestawy do Rytuału Hammam, co też może nam bardzo ułatwić sprawę.

    Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest ciepły prysznic lub kąpiel, co ma za zadanie zastąpić nam łaźnię parową. Możemy wzbogacić ten etap, używając soli himalajskiej lub olejków eterycznych. Później nakładamy mydło na rozgrzane ciało i rozpoczynamy masaż rękawicą Kessa. Wykonujemy tę czynność przez kilka minut, masując ciało od stóp aż w stronę serca. Na sam koniec opłukujemy się ciepłą wodą.

    Następny etap domowego rytuału wiąże się z nałożeniem na skórę glinki rozrobionej w ciepłej wodzie. Najlepiej byłoby owinąć ciało ręcznikami i poleżeć w cieple. Jeśli nie mamy możliwości tego zrobić, po kilku minutach płuczemy ciało. Wówczas zostaje nam ostatnia część Rytuału Hammam, masaż olejkiem arganowym. Rozgrzewamy olejek w dłoniach, lub delikatnie podgrzewamy go w glinianym naczyniu. Po tym rozmasowujemy go na całym ciele, także na twarzy. Wedle własnych preferencji, możemy wzbogacić masaż też o inne olejki.

    Gdy zakończymy rytuał, dobrze pozwolić sobie na odpoczynek. Napijmy się ulubionej herbaty, poczytajmy książkę lub zdecydujmy się na inną relaksującą czynność. Warto pamiętać, że Rytuał Hammam przynosi najlepsze efekty, gdy jest powtarzany regularnie.

    hammam

    Jakie korzyści niesie Rytuał Hammam?

    Rytuał ten posiada wiele pozytywnych właściwości. Dzięki wykonywaniu go regularnie można zredukować cellulit. Przyspiesza on przemianę materii, przez co szybciej tracimy wagę. Do tego utrzymuje dobrą kondycję skóry. Po wizytach w łaźni jest świeża, gładka i odżywiona. Rytuał Hammam poprawia też ukrwienie skóry i wpływa na produkcję kolagenu. Wspomaga również walkę z alergią. 

    Zaplanowanie Rytuału Hammam jest idealną opcją, jeśli prześladuje nas napięcie w mięśniach, na naszej skórze są widoczne oznaki przemęczenia lub pojawił się problem z górnymi drogami oddechowymi. Korzystny jest również dla osób z problemami ze snem, obrzękami i bólami stawów. Ponadto użyte w zabiegu olejki wpływają na nasz organizm bardzo relaksacyjnie.

    Ile czasu trzeba na niego poświęcić?

    Cały Rytuał Hammam trwa przynajmniej dwie godziny, nieraz nawet więcej. Warto mieć to na uwadze i zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. Choć w Turcji zawsze odbywa się to tak samo, u nas jedne gabinety kosmetyczne mają mniej rozbudowaną ofertę, inne bardziej. Najlepiej wcześniej sprawdzić szczegóły usługi w konkretnym salonie.

    Zobacz też:

     

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *