Ocieplanie poddaszy pianką poliuretanową w Krakowie – Co warto wiedzieć
Co warto wiedzieć o ocieplaniu poddasza pianką poliuretanową?
Najważniejszym zadaniem domu jest utrzymywanie ciepła i chronienie mieszkańców przed chłodem. Niestety same materiały budowlane najczęściej nie wystarczą.
Z tego powodu należy zastosować także materiały ocieplające.
Podczas planowania ocieplenia poddasza przede wszystkim warto kierować się stabilnością energetyczną, jaką gwarantuje dany materiał. Powinien on ją zapewniać na dziesiątki lat.
Nie istnieje żaden inny termoizolator, który mógłby spełniać to kryterium w 100% tak, jak zrobi to pianka poliuretanowa.
Na czym polega technologia ocieplania poddaszy pianką poliuretanową PUR?
Ocieplenie poddasza poprzez nałożenie pianki poliuretanowej to dosyć prosta czynność. Staje się to jednak proste w momencie gdy zajmuje się tym doświadczony fachowiec. Używa się do tego specjalnego pistoletu natryskowego, który wykorzystując ciśnienie, nakłada piankę bezpośrednio na ocieplaną powierzchnię.
Po chwili materiał nabiera pełnię właściwości użytkowych, rozszerzając się.
Podczas procedury nakładania pianki poliuretanowej pracownicy powinni się zabezpieczyć maskami tlenowymi i odzieżą ochronną.
Pianka natryskowa – jej rodzaje i właściwości
Pod względem struktury i właściwości rozróżnia się dwa główne rodzaje pianek poliuretanowych. Pierwszy rodzaj to pianka otwartokomórkowa a drugi – zamkniętokomórkowa.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa swoją strukturą przypomina gąbkę. Wykazuje ona wysoką termoizolacyjność, a poza tym jest bardzo lekka i paroprzepuszczalna. Stosuje się ją w miejscach wykorzystywania wełny ociepleniowej (mineralnej, drzewnej lub celulozowej).
Tego typu pianka jest bardzo elastyczna, dzięki czemu stosować ją można w konstrukcjach mogących ulegać odkształceniom pod wpływem czasu jak przykładowo drewno. Doskonale sprawdzi się przy ocieplaniu szkieletów wewnętrznych np. poddasza.
Należy pamiętać, że pianki otwartokomórkowej nie powinno się stosować w miejscach występowania nadmiernej wilgoci.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa składa się z mikroskopijnego rozmiaru zamkniętych pęcherzyków. Posiada właściwości zbliżone do polistyrenu XPS, przez co często stosowana jest w miejscach, w których wykorzystuje się styropian.
Pianka tego typu także jest bardzo lekka i charakteryzuje się doskonałą termoizolacją, a poza tym stosuje się ją do zabezpieczeń przeciwwilgociowych, ponieważ jest ona wyjątkowo odporna na wodę (absorpcja wody wynosi około 1%).
Podejmując decyzję o wyborze pianki wykorzystywanej do ocieplenia, warto skonsultować się z doświadczonym fachowcem.
Poza podziałem na dwa główne rodzaje pianki istnieje również podział mniej formalny.
Pianki dzielą się także na:
- zwykłe – można je stosować w temperaturze powyżej 5°C i twardnieją pod wpływem wilgoci do 4h
- zimowe – można je nakładać w temperaturze poniżej -10°C nawet do -25°C
- niskoprężne – skutecznie uszczelniają i izolują akustycznie. Charakteryzują się mniejszym rozprężeniem, przez co stosowane są w miejscach, w których nie może dojść do zbytniego rozprężenia
- dwuskładnikowe – bardzo często stosowane w ocieplaniu domów. Szybko twardnieją i nie są wrażliwe na wilgotność powietrza. Poza tym są gęste, elastyczne i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne
- o podwyższonej odporności ogniowej – jednoskładnikowe pianki odporne na wysoką temperaturę i ogień, dzięki czemu nie przyczyniają się do jego rozprzestrzeniania
- o zwiększonej wydajności – te pianki cechuje większe rozprężanie, nawet do 220%
- pianki ekologiczne – nie zawierają one izocyjanów. Używa się ich w przypadku długotrwałego nanoszenia w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach
Jak wygląda proces ocieplania pianką natryskową?
Zanim zostanie nałożona pianka poliuretanowa, warto odpowiednio przygotować podłoże i zabezpieczyć okna dachowe folią ochronną.
Powierzchnia, na którą nakładana będzie pianka, powinna zostać dobrze oczyszczona, a także osuszona, gdyż wilgotność powyżej 12% może powodować problemy.
Gdy powierzchnia jest odpowiednio przygotowana doświadczony fachowiec w odzieży ochronnej, nakłada piankę za pomocą specjalnego pistoletu ciśnieniowego. Nałożona pianka przylega do ścian i sufitu szybko zwiększając swoją objętość.
Przy tej pracy bardzo ważne jest wybranie przeszkolonych pracowników z jak największym doświadczeniem, gdyż w procesie ocieplania pianką poliuretanową niezwykle istotne jest prawidłowe dozowanie składników i sprawne operowanie dyszą natryskową. Dzięki temu możliwe jest ocieplenie powierzchni dochodzącej nawet do 300 metrów kwadratowych.
Zalety ocieplania poddasza natryskową pianką poliuretanową
Oprócz wspomnianej już prędkości całego procesu ocieplanie natryskową pianką poliuretanową ma wiele zalet, a mianowicie:
- izolacja zimą i latem – skutecznie izolowany dom zimą chroni przed utratą ciepła a latem chroni jego wnętrze przed upałem
- zdrowie i bezpieczeństwo – tego typu izolacja nie emituje toksyn ani nawet zapachów, dzięki czemu nie powoduje negatywnych konsekwencji jej użycia
- ekonomia – dzięki natryskowej metodzie nakładania pianki nie powstają szczeliny, przez które mogłoby uciekać ciepło. Ta metoda nie wymaga także żadnych wzmocnień konstrukcji
- paro przepuszczalność – dzięki temu pianka ta eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej
- wytrzymałość – pianka poliuretanowa nie straci swych właściwości nawet po kilku latach. Jest odporna na wilgoć, ciepło i czas
- ochrona przed hałasem – izolowane powierzchnie pochłaniają nawet do 55 decybeli, dzięki czemu ocieplone pomieszczenia są wolne od wielu uciążliwych odgłosów
Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką natryskową w Krakowie?
Indywidualne cechy powierzchni oraz jej skomplikowanie mają największy wpływ na koszt ocieplania metodą natryskową. Ważna także jest grubość nakładanej warstwy ocieplającej.
Ceny ocieplenia poddasza pianką natryskową w Krakowie wynoszą:
- 35-40 zł/m2 w przypadku warstwy pianki o grubości 10 cm
- 50-55 zł/m2 w przypadku warstwy pianki o grubości pomiędzy 10 a 15 cm
Mimo że całkowite koszta natryskowego ocieplenia pianką poliuretanową są większe niż w przypadku zastosowania wełny mineralnej lub styropianu to zainwestowanie w natryskowe izolowanie jest o wiele bardziej opłacalne na