Ocieplanie dachów i poddaszy pianką PUR
Zastowowanie piany poliuretanowej idealnie sprawdza się w przypadku uszczelniania i ocieplenia dachu między innymi w budynkach jednorodzinnych.
Odpowiednio wykonany natrysk doskonale uszczelnia powierzchnie dachu i pozwala na znaczące oszczędności.
Brak ocieplenia, który powoduje, że latem potrafi być tam naprawdę gorąco, zimą – zimno, a wiosną i jesienią chłodno i wilgotno. Docieplenie dachu niweluje te niedogodności. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod ocieplenia poddasza, a jedną z nich jest natrysk pianką poliuretanową (PUR).
Na czym polega technologia ocieplania poddaszy pianką poliuretanową (PUR)
Ocieplanie pianka poliuretanową to nowoczesna i jednocześnie bardzo skuteczna metoda izolacji. Na rynku dostępna jest w postaci płyt, które najczęściej wykorzystuje się do izolacji równych powierzchni, np. dachów płaskich lub skośnych oraz najczęściej spotykana, natrysku.
Metoda natryskowa jest wygodniejsza i szybsza od układania płyt, dlatego jest zdecydowanie popularniejsza wśród sposobów zaizolowania poddasza, ścian, stropu czy fundamentów. Ocieplenie wykonuje się pod ciśnieniem z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu natryskowego (agregatu i pistoletu ciśnieniowego). Dzięki temu pianka PUR doskonale przylega do powierzchni, wnika w nawet najmniejsze szczeliny oraz szybko zwiększa swoją objętość jednocześnie je wypełniając.
Innowacyjna technologia izolacji pianką poliuretanową idealnie sprawdza się w przypadku izolacji termicznej dachu. Pianka poliuretanowa (PUR/PIR) jest jednym z najbardziej wydajnych, wysokowydajnych materiałów izolacyjnych, umożliwiającym bardzo efektywne oszczędności energii przy minimalnym zajęciu przestrzeni (20 cm pianki poliuretanowej zastępuje 30 cm wełny mineralnej).
Zalety wykorzystania pianki do ocieplenia dachu:
- Praktyka pokazuje, że wysokiej jakości izolacja dachu może znacznie zmniejszyć zużycie energii.
- W przeciwieństwie do wielu innych używanych powszechnie metod pianka poliuretanowa wnika w absolutnie wszystkie trudno dostępne miejsca i gwarantuje pełną izolację. Prace można wykonywać zarówno na mieszkaniu, jak i na dachu mansardowym i dwuspadowym budynku mieszkalnego, gospodarczego lub przemysłowego.
- Poddasze ocieplone pianką poliuretanową jest ciepłe i ciche.
- Pianka poliuretanowa jest przyjazna dla środowiska. Pianka poliuretanowa nie zawiera freonu, co jest bardzo ważne dla środowiska. Gazy freonowe mają negatywny wpływ na warstwę ozonową.
- Szczelność tego typu izolacji zapobiega nadmiernej emisji hałasu z zewnątrz jak i na zewnątrz budynku.
- Pozytywnie wpływa na powietrze w Twoim domu. Powietrze zawiera mniej kurzu, mikroorganizmów oraz alergenów. Jest świeży i czysty.
- Większość ludzi wie, że strych to jeden z kluczowych elementów do zachowania ciepła w domu . Ciepłe powietrze unosi się z najniższych części domu na strych. Pianka poliuretanowa stosowana jako izolacja poddasza przykleja się do powierzchni, a następnie zwiększa swoją pojemność. W ten sposób wypełnia wszelkie nieszczelności i tworzy jednolitą warstwę, która chroni poddasze przed utratą ciepła. Dzięki temu możemy znacząco oszczędzić na ogrzewaniu w miesiącach jesienno-zimowych.
Gdy strych jest słabo ocieplony, ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz, co w konsekwencji prowadzi do strat energii i ciepła, a w niektórych przypadkach do powstawania pleśni. Precyzyjne nałożenie pianki poliuretanowej eliminuje te zagrożenia. Chcąc zamienić strych na poddasze musisz pamiętać, że stosując precyzyjną izolację wiele zyskasz. Może obniżyć o 50% rachunki za ogrzewanie!
Co oferujemy
Oferujemy usługi natrysku dwuskładnikowej mieszanki pianki poliuretanowej. Jesteśmy gotowi do pracy nad ocieplaniem dachów każdego typu i wielkości, a także z niestandardowymi rozwiązaniami. Cechy technologii natryskowej umożliwiają wykonanie izolacji termicznej nawet w najtrudniejszych warunkach, nie obniżając przy tym jakości wykonywanej pracy.
Oferujemy usługę ocieplenia poddaszy pianką w całej Polsce, w tym w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.
Jakie są rodzaje oraz właściwości pianki używanej do natrysku
Do wykonania natryskowego ocieplenia wykorzystuje się dwa rodzaje pianki:
- otwartokomórkowa – finalnie, po rozprężeniu ma gąbczastą budowę, jest szorstka i w około 80% składa się w komórek otwartych, które są wypełnione powietrzem (przypominają bąbelki powietrza w gazowanej wodzie mineralnej). Ten rodzaj pianki PUR jest lekki, więc świetnie sprawdza się tam, gdzie nie może dojść do nadmiernego obciążenia konstrukcji, np. na poddaszach. Dzięki swojej budowie nie jest odporna na ściskanie, ale jest materiałem “oddychającym”, bo przepuszcza parę wodną oraz ma właściwości wyciszające.
Zaraz po wytryśnięciu na uszczelnianą powierzchnię bardzo dynamicznie się rozpręża, zwiększając swoją objętość nawet około 120 razy. Ta właściwość i profesjonalnie przeprowadzony natrysk gwarantują, że pianka PUR dotrze do trudno dostępnych miejsc i dokładnie wypełni wszystkie szczeliny. Wyklucza to możliwość powstania tzw. mostów termicznych, czyli miejscowych luk, przez które budynek traci ciepło.
Dodatkowym atutem jest to, że pianka nie kurczy się i nie utlenia, nie wywołuje negatywnych reakcji u ludzi i zwierząt, a po zamontowaniu np. płyt kartonowo-gipsowych tworzy gustowną przestrzeń do aranżacji. - zamkniętokomórkowa – w odróżnieniu od otwartokomówkowej, ten rodzaj pianki po rozprężeniu w około 80% składa się z mikroskopijnych zamkniętych komórek, które wypełnione są gazem. Przez swoją strukturę jest odporna na zgniatanie i nie przepuszcza pary wodnej. Należy pamiętać, że ze względu na swoją budowę, jest ciężka i może znacząco obciążać konstrukcję. Z uwagi na to najczęściej wykorzystywana jest do uszczelniania posadzek, fundamentów, rurociągów, basenów oraz budynków gospodarczych, np chlewni, stajni, czy obór. Technicznie dobrze sprawdzi się jako zamiennik dla styropianu.
Oczywiście, nie wyklucza się możliwości zastosowania jej do ocieplenia poddaszy, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na udźwig stropu, metraż i przypuszczalną wagę po zaizolowaniu strychu. Wykorzystanie pianki zamkniętokomórkowej może okazać się droższym rozwiązaniem niż użycie lżejszej pianki otwartokomówkowej.
Na rynku dostępne są pianki PUR, które można podzielić na:
- zwykłe – min. temperatura wykorzystania wynosi 5oC, twardnieją pod wpływem wilgoci, a pełne utwardzenie zajmuje około 4 godzin,
- zimowe – można je stosować w temperaturze -10oC, a nawet do -25oC,
- dwuskładnikowe – można je aplikować w temperaturze poniżej 0oC, używane do izolowania domów, bardzo szybko twardnieją niezależnie od wilgotności powietrza, są odporne na uszkodzenia mechaniczne,
- niskorozprężne – rozprężają się w mniejszym zakresie, czyli 30-60%, wykorzystywane są w miejscach, gdzie niewskazane jest zbyt duże rozpieranie elementów oraz konieczne jest bardzo precyzyjne uszczelnienie,
- o zwiększonej wydajności – przy mniejszej ilości płynu uzyskuje się więcej pianki, po rozprężeniu zwiększają swoją objętość w zakresie 130-220%,
- o podwyższonej odporności ogniowej – pianki odporne na działanie wysokiej temperatury i ognia, dzięki czemu nie dochodzi do jego rozprzestrzenienia,
- ekologiczne – pianki nie zawierają izocyjanów, zaleca się je do długotrwałej aplikacji w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach.
W jaki sposób wykonywany jest natrysk pianki
Izolacja natryskowa pianką PUR odbywa się za pomocą pistoletu ciśnieniowego lub lancy, a sama mieszanka półproduktów zostaje przygotowana w agregacie, który zabezpieczy odpowiednie ciśnienie. Skuteczny i prawidłowo wykonane piankowanie dachu powinno być przeprowadzone przy uwzględnieniu temperatury i wilgotności powietrza oraz podłoża. Izolacja natryskowa pianką PUR powinna być wykonywana w odpowiedniej, profesjonalnej odzieży ochronnej.
Przed rozpoczęciem natrysku pianki poliuretanowej należy przygotować poddasze. Do krokwi należy zamontować aluminiowe profile, do których finalnie będą zamontowane płyty kartonowo-gipsowe. Natrysk pianki powinien przebiegać między krokwiami w kierunku od dołu do góry dachu, następnie zalewane są także same krokwie. Warstwa pianki powinna mieć 3-5cm grubości. Umiejętne nałożenie izolatora pomoże uzyskać bezspoinową warstwę uszczelniającą bez możliwości wystąpienia mostków termicznych.
Po utwardzeniu pianki powierzchnię należy wyrównać ścinając zbytnio wystające wybrzuszenia. Po tej czynności można przystąpić do zamontowania metalowych profili. Następnymi czynnościami powinno być położenie folii paroizolacyjnej oraz zamontowanie płyt kartonowo-gipsowych.
Zalety ocieplania poddasza pianką
Nadrzędną zaletą wykonania ocieplenia poddasza pianką poliuretanową metodą natryskową jest jej właściwość izolacji termicznej – pianka skutecznie chroni przed nadmiernym wychłodzeniem lub nagrzaniem. Pozwala na dokładne uszczelnienie nawet bardzo trudno dostępnych miejsc i wszystkich szczelin.Umiejętnie i profesjonalnie aplikowana pianka PUR tworzy jednolitą powierzchnię, dzięki czemu nie tworzą się mostki termiczne. Ze względu na właściwości fizyczne doskonale przylega do izolowanej powierzchni i szybko osiąga pełne utwardzenie.
Dodatkowym atutem jest to, że pianka PUR jest obojętna dla ludzi i zwierząt, nie wywołuje reakcji alergicznych, nie wydziela zapachów, jest bezpyłowa. Jest odporna na niskie i wysokie temperatury, przez co nie ulega butwieniu ani gniciu. Zazwyczaj są to materiały samogasnące.
Źródło: youtube.com fusioninsulation
Ile kosztuje ocieplanie poddasza pianką. Cena za m2.
Koszt natryskowego ocieplenia pianką poliuretanową może być zróżnicowany. Cena zależy od jakości i rodzaju wybranego produktu, grubości warstwy izolacyjnej a nawet regionu, w którym ma być wykonana usługa.
Średnio, za warstwę o grubości do 10cm musimy zapłacić 55-70zł/m2, koszt warstwy 10-15cm wynosi w granicach 62-80zł/m2, a cena ocieplenia grubości 15-17cm to 75-89zł/m2.
Przed dokonaniem wyboru firmy ocieplającej poddasze, warto dokładnie dowiedzieć się jakie materiały zostaną wykorzystane, gdzie wcześniej realizowano podobne zlecenia, a nawet czy można zobaczyć efekty pracy nad izolacją natryskową.