Na czym polega technologia ocieplania dachu pianką poliuretanową (PUR)?
Technologia izolacji dachu pianką poliuretanową (PUR) to rodzaj pianki natryskowej o zamkniętej strukturze komórkowej, która rozszerza się do 100 razy po rozpyleniu w suficie poddasza. Łączy się ona ze sobą, tworząc jeden kawałek. Pianka ta następnie utrzymuje ciepło co umożliwia ogromne oszczędności na ogrzewaniu.
Izolacja pianką natryskową pomaga poprzez uszczelnienie przecieków powietrza i zmniejszenie przeciągów bez wpływu na integralność strukturalną Twojego domu. Stosujemy izolację pianką natryskową w naszych domach od ponad 50 lat! Pianka poliuretanowa (PUR) jest świetną alternatywą dla izolacji z włókna szklanego. Oferuje ona większą wydajność energetyczną, ponieważ jest gęstsza niż włókno szklane, co sprawia, że skuteczniej zapobiega utracie ciepła. I jest lepszym izolatorem dźwięku dla domów, które znajdują się w pobliżu źródeł hałasu, takich jak główne drogi i tory kolejowe.
Jakie są rodzaje oraz właściwości pianki używanej do natrysku?
Ogólnie rzecz biorąc, różne rodzaje pianek dzieli się na kategorie według ich gęstości – im większa gęstość, tym bardziej solidna wydaje się i jest w dotyku pianka. Dwa główne rodzaje pianek stałych to sztywne i elastyczne, zwane również odpowiednio piankami zamkniętokomórkowymi i otwartokomórkowymi. Sztywne pianki są zazwyczaj cięższe niż elastyczne, ale są mniej podatne na wilgoć i inne elementy.
Elastyczne pianki stałe są bardziej porowate niż sztywne pianki stałe, ponieważ zawierają większe pęcherzyki powietrza w swojej strukturze. Dzięki temu są lżejsze niż sztywne pianki, ale oznacza to również, że są bardziej podatne na rozdarcie lub uszkodzenie przez ostre przedmioty i wystawienie na działanie wilgoci, lub światła słonecznego. Elastyczna pianka stała ma lepszą izolację termiczną, niż sztywna pianka stała, ponieważ jest znacznie bardziej odporna na przepływ ciepła ze względu na swoją porowatą naturę. Wreszcie, elastyczna pianka lita kosztuje mniej niż sztywna pianka lita, ponieważ jest łatwiejsza i tańsza w produkcji na dużą skalę.
W jaki sposób wykonywany jest natrysk pianki?
Podczas natryskiwania pianki poliuretanowej z dyszy natryskowej wypychana jest zawiesina cząstek poliuretanu w powietrzu. Cząstki te po zetknięciu się ze sobą i z podłożem tworzą na powierzchni „koc” z pianki poliuretanowej. Dysza natryskowa wypycha stały strumień tej zawiesiny, która spływa na powierzchnię przeznaczoną do pokrycia.
Ciśnienie natrysku jest ustawiane w okresie przygotowawczym przed rozpoczęciem natryskiwania. Szybkość, z jaką cząstki poliuretanu wypływają z dyszy, nazywana jest objętościowym natężeniem przepływu, w skrócie VFR. VFR jest kontrolowany przez regulację ciśnienia powietrza, aby wymusić więcej lub mniej cząstek na sekundę. VFR wynosi zwykle od 5 do 15 ziaren na sekundę, ale może być tak niski, jak 3 ziarna na sekundę lub tak wysoki, jak 30 ziaren na sekundę, w zależności od czynników takich jak powierzchnia pokrycia i grubość pożądana do zastosowania.
Natryskiwanie pianki poliuretanowej wymaga uwzględnienia pewnych środków ostrożności w celu zmniejszenia potencjalnego ryzyka i zagrożeń dla ludzi i nieruchomości w okolicy. Okulary ochronne, respiratory i odzież ochronna są ważnym wyposażeniem, które należy stosować podczas pracy z produktami zawierającymi izocyjaniany, które są obecne w większości pianek poliuretanowych.
Poznaj zalety ocieplania dachu pianką poliuretanową
Oto niektóre z zalet izolacji dachu pianką poliuretanową:
- Łatwość instalacji: Izolacja pianką może być zainstalowana na dachu za pomocą dmuchawy HVAC lub nawet dmuchawy do liści, jeśli czujesz się ambitny. Jest również łatwa do przycięcia, co pozwala na dostosowanie projektu do potrzeb.
- Możliwość stosowania w trudnych miejscach: Jest znacznie łatwiejsza niż inne rodzaje izolacji do zastosowania w trudno dostępnych miejscach, takich jak wzdłuż boków domu. Ponadto rozciąga się jak guma, co ułatwia wypełnienie niewygodnych przestrzeni między dachami i ścianami.
- Nie rozpada się z czasem: Inne rodzaje izolacji z czasem ulegają degradacji, zmniejszając swoją skuteczność i wymagając wymiany co kilka lat. Jednak pianka izoluje nawet przez 50 lat lub dłużej.
- Zmniejsza koszty energii: Jeśli nie masz odpowiedniej izolacji dachu, możesz tracić aż 20% ciepła swojego domu przez dach!
Ważną zaletą tego rodzaju izolacji jest prostota instalacji. W przeciwieństwie do włókna szklanego, które musi być cięte i umieszczane w obszarze izolacji w arkuszach, pianka PUR może być natryskiwana bezpośrednio na powierzchnię przy minimalnym przygotowaniu. Pianka rozszerza się równomiernie i całkowicie wypełnia wszystkie puste przestrzenie bez tworzenia kieszeni powietrznych lub szczelin, zapewniając maksymalną wartość R. Ta technologia jest również odpowiednia dla właścicieli domów, którzy mają stare strychy, które wymagają izolacji, ale trudno się do nich dostać – pianka natryskowa dociera do wszystkich zakamarków strychu i zapewnia ochronę w miejscach, które w inny sposób mogą być niedostępne.
Ile kosztuje ocieplanie dachu pianką?
Koszt pianki poliuretanowej różni się w zależności od wielkości i grubości materiału, a także od tego, jak długo trwa zamówienie i otrzymanie go. Dla arkusza 5x10x20 cm płyty z pianki poliuretanowej o grubości 3 cm, na przykład, koszt będzie około 250 zł z bezpłatną wysyłką.
Dla porównania, jeśli kupisz wstępnie przygotowany zestaw izolacyjny, będzie kosztował około 500-1000 zł. Koszt zależy od tego, jaki rozmiar i grubość izolacji sprzedają, jak również czy jest już w formie arkusza, czy nie.
Ceny wytworzenia izolacji za pomocą pianki poliuretanowej wynoszą przykładowo:
- ok. 40 zł/m² za średnio 10 cm grubości ocieplenia pianką PUR,
- ok. 60 zł/m² za średnio 15 cm grubości ocieplenia pianką PUR.