Wanny ogrodowe – wyjątkowy sposób na relaks

Każdy z nas bez wątpienia potrzebuje odpoczynku, chwili relaksu i możliwości odprężenia się. Niestety w większości przypadków częste wyjazdy na urlop bądź do SPA są niemożliwe. Są one związane nie tylko ze sporym wydatkiem pieniędzy, ale także wymagają posiadania określonej ilości czasu i konieczność organizacji. Doskonałą alternatywą dla osób pragnących bądź potrzebujących częstego relaksu jest stworzenie do niego warunków we własnym domostwie. W takich okolicznościach świetnym rozwiązaniem jest ogrodowa wanna z hydromasażem.

Czym jest ogrodowa wanna z hydromasażem?

Warto wiedzieć, że ogrodowa wanna wyposażona w hydromasaż swoim wyglądem w zależności od modelu może przypominać klasyczną wannę łazienkową, która została dodatkowo wzbogacona o specjalnie opracowany oraz odpowiednio rozmieszczony system dysz. Wówczas to właśnie dysze odpowiedzialne są za masaż. To z nich wydobywa się strumień wody bądź strumień sprężonego powietrza, który masuje nas podczas kąpieli. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż korzystanie z tego typu urządzeń niesie z sobą wiele korzyści nie tylko relaksacyjnych, ale i zdrowotnych. Kąpiele w wannach wyposażonych w hydromasaż wspomagają pracę układu oddechowego oraz korzystnie wpływają na krążenie. Tętnice odpoczywają, a uczucie sztywności i zmęczenia zostaje zredukowane.

Wanna z hydromasażem: rodzaje i specyfikacje

Obecnie na rynku są dostępne różne rodzaje tego typu urządzeń. Różnią się od siebie wieloma czynnikami. Wybierając ogrodową wannę z hydromasażem należy dokładnie zaznajomi się ze specyfikacją danego modelu oraz dokładnie przemyśleć jakie są nasze indywidualne oczekiwania. Dla konsumentów istotny jest montaż wanny w ogrodzie oraz informacje dotyczące tego jakie instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne należy do niej doprowadzić. Niektóre wanny ogrodowe nie wymagają wymiany wody po każdym użyciu inne zaś funkcjonują na podobnej zasadzie, jak tradycyjna wanna. Wówczas woda do wanny nalewana jest każdorazowo przed samą kąpielą, ale brak w niej systemu filtracji. 

Kolejnym parametrem na który warto zwrócić uwagę jest rodzaj masażu. Wanna ogrodowa z hydromasażem może być wyposażona w:

 • masaż wodny,
 • masaż powietrzny,
 • masaż wodno-powietrzny.

Hydromasaż wodny: w tego typu urządzeniu masaż ciała opiera się na masowaniu strumieniem wody. Woda wydobywa się z dysz zamontowanych w wannie. Sama woda do dysz dostarczana jest za pomocą agregatu pompowego, czyli pompy z silnikiem elektrycznym. Obieg wody jest zamknięty. Pompa posiada specjalny przewód ssący (np. rurę PCV), który zasysa wodę z wanny. Na końcu przewodu znajduje się otwór wylotowy przez, który woda ponownie jest wtłaczana do wanny. Sama praca pompy jest cicha, a ponadto może być chłodzona wodą z kąpieli, a co za tym idzie woda ta jest systematycznie ogrzewana.

Hydromasaż powietrzny: w tym przypadku z dysz zamontowanych w wannie wydobywają się niewielkie bąbelki powietrza. Bąbelki są delikatne, a masaż relaksacyjny. Wybierając wannę z masażem powietrznym możemy spotkać się z dwoma rozwiązaniami. Pierwsze rozwiązanie polega na tym, że powietrze jest wtłaczane przez dysze, a w drugim rozwiązaniu pęcherzyki powietrza wydobywają się przez perforowane dno wanny. W drugim rozwiązaniu w wannie zastosowane jest podwójne dna. Samo powietrze do masarzu wtłaczane jest za pomocą specjalnego kompresora zamontowanego przeważnie pod wanną. Powietrze to nie jest podgrzewane, jednakże można zastosować dodatkową nagrzewnicę, która je podgrzeje.

Masaż wodno-powietrzny: jest to połączenie obydwu wyżej wymienionych rodzajów masażu.

wanna ogrodowa

Sterowanie wanną z hydromasażem

Kolejną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem jest sterowanie. Istnieją proste modele, w których sterowanie masażem odbywa się w sposób ręczny. Wówczas pompa musi zostać ręcznie włączona i wyłączona. Jednakże dostępne są również modele sterowane elektrycznie np. za pomocą pilota lub za pomocą wyłączników sensorowych. Co więcej nowoczesne modele umożliwiają zmiany ustawień podczas kąpieli. Osoba korzystająca z wanny sama może dostosować intensywność strumienia wody, zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę, a także wybrać stały lub pulsacyjny program działania i zakres działania dysz. 

Kształt i pojemność ogrodowych wan z hydromasażem

Pojemność wanny z hydromasażem jest zależna od jej wielkości i kształtu. Producenci dają konsumentom ogromną możliwość wyboru w tych kwestiach. Istnieją wanny wyposażone w hydromasaż m. in. o kształcie: owalnym, prostokątnym, a nawet asymetrycznym. Im większa wanna, tym większa jej pojemność. Co więcej dostępne są wanny ogrodowe ze stelażem bądź gotową zabudową. Zatem możliwości aranżacji wan ogrodowych z hydromasażem jest wiele.

Programy relaksacyjne w ogrodowych wannach

Nowoczesne wanny z hydromasażem dają możliwość dostosowania masażu do indywidualnych potrzeb oraz wymagań danej osoby. Kąpiąca się osoba może wybrać, które dysze pracują oraz z jaką intensywnością. Dzięki temu zrelaksowana i wymasowana zostanie wybrana partia ciała bądź w zależności od wyboru całe ciało. System sterujący umożliwi także dostosowanie temperatury wody.

wanna ogrodowa

Wanny z hydromasażem: najczęściej zadawane pytania

Istnieje wiele kwestii i pytań, które pojawiają się podczas wyboru lub posiadania ogrodowej wanny z hydromasażem. O to najczęściej pojawiające się pytania oraz odpowiedzi na nie.

Jak można spędzać czas w ogrodowej wannie z hydromasażem?

Możliwości spędzania czasu w ogrodowej wannie jest wiele. Jeżeli wanna posiada dodatkowe wyposażenie np. tacę na napoje to relaks i masaż można spotęgować spożywając ulubioną kawę bądź rozkoszując się lampką wina podczas kąpieli. Natomiast w wannie z siedziskiem można bez przeszkód dodatkowo oddać się lekturze. W przypadku kilku osobowej wanny oprócz masażu można korzystać z możliwości rozmowy z drugą osobą. Ponadto podczas tego typu relaksu można zadbać o klimat np. poprzez zapalenie świec bądź włączenie nastrojowej muzyki.

Jak podgrzać wodę w ogrodowej wannie z hydromasażem?

System podgrzewania wody został wyjaśniony we wcześniejszej części artykułu, aczkolwiek warto wiedzieć, że tańsze modele nie zawsze są wyposażone w taką możliwość. Jeśli posiadamy starszy model wanny albo ta, którą posiadamy nie jest fabrycznie przystosowana do podgrzewania wody warto rozważyć zakup np. ogrzewacza basenowego, który uzupełni brakującą funkcję.

Gdzie postawić ogrodową wannę z hydromasażem?

Wiele osób decyduje się na postawienie ogrodowej wanny z hydromasażem na tarasie bądź na trawie. Oczywiście obydwa rozwiązania są prawidłowe. Jednakże warto wybrać miejsce spełniające następujące kryteria:

 • stanowisko powinno być średnio nasłonecznione, ponieważ nadmierne promienie słoneczne mogą negatywnie wpływać na działanie urządzenia,
 • stanowisko powinno być również oddalone od drzew i krzewów, gdyż te mogą zanieczyszczać wodę,
 • stanowisko nie powinno być błotniste i podmokłe.

Co więcej należy pamiętać, że im dalsze miejsce od domu, tym dalej będzie konieczność pociągnięcia zasilania do urządzenia, wówczas koszt jego postawienia może być zdecydowanie większy.

 

Czy ogrodowa wanna z hydromasażem jest bezpieczna?

Choć posiadanie własnej wanny ogrodowej z hydromasażem to spełnienie marzeń nie jednej osoby to warto pamiętać, że jest to urządzenie, z którego należy korzystać racjonalnie i z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Podłączone do wanny instalacje np. elektryczna lub wodna powinny zostać przeprowadzone zgodnie z instrukcją producenta albo pod kontrolą fachowca. 

Jak spuścić wodę z ogrodowej wanny z hydromasażem?

W przypadku ogrodowej wanny, która działa podobnie do tradycyjnej wanny łazienkowej wypuszczanie wody odbywa się każdorazowo po kąpieli za pomocą korka. Woda odprowadzana jest do doprowadzonej do wanny kanalizacji lub za pomocą rury odpływowej do wybranego miejsca. Przed podjęciem czynności należy odłączyć urządzenie od zasilania. Natomiast w przypadku wanien, w których woda nie musi być wypuszczana po każdej kąpieli przeważnie zamontowane są dodatkowe filtry, a cała procedura jest nieco bardziej czasochłonna. W pierwszej kolejności należy odłączyć od zasilania grzałkę, po następnym wyłączeniu zasilania należy wyciągnąć filter i opróżnić komorę filtra z wody. Następnie należy poluzować nakrętki spustowe zamieszczone na pompach oraz grzałkach i spuścić wodę. Oczywiście proces spuszczania wody w poszczególnych modelach może przebiegać w inny sposób dlatego kluczowe w tej kwestii jest dokładne zapoznanie się z instrukcją posiadanej wanny.

Źródło: Bob de Waal,youtube.com

Jakie są dodatkowe akcesoria do ogrodowych wanien z hydromasażem?

Obecnie można dokupić wiele dodatkowych elementów do wan ogrodowych. Do najbardziej popularnych należą m. in.:

 • schodki, które ułatwiają wejście i wyjście z wanny,
 • pokrowiec, który chroni wnętrze wanny przez zanieczyszczeniami,
 • oświetlenie ledowe lub halogenowe, które umożliwia korzystanie z wanny późną porą,
 • maty antypoślizgowe,
 • barierki.

Oczywiście istnieje o wiele więcej różnego typu gadżetów, które doskonale sprawdzają się to stworzenia przydomowego SPA. Ważne aby wybrane przez nas akcesoria były bezpieczne i posiadały odpowiednie atesty. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku gadżetów elektronicznych.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego:

663highland , Hotel de Maya02n4272 , CC BY-SA 3,0