Technologia ocieplania poddaszy pianką PUR

Sposób ocieplania poddaszy przy użyciu pianki poliuretanowej polega na rozprowadzeniu hydrodynamicznego natrysku piany PUR na powierzchnie wewnątrz budynku.  Powłoka, która tworzy warstwę ochronną hamuje nieuregulowany napływ powietrza, co jest równie ważne jak cieplny opór izolatora. Technologia ocieplania pianką stosowana jest w budownictwie od lat 70tych, jednak było to stosunkowo drogie rozwiązanie, w związku z tym nie stosowano jej powszechnie. Na przestrzeni ostatnich lat ceny poliuretanów są mniej kosztowne, a przez co bardziej dostępne dla każdego inwestora.

Rodzaje oraz właściwości pianki używanej do natrysku.

Możemy wyróżnić pianę otwarto komórkową, tj. elastyczną, dzięki której możemy zabezpieczyć poddasze drewniane, oraz zamknięto komórkową, tzn, taką, gdzie wykorzystywanie jej przynosi sens w pracy ze styropianem. Co do zasady otwarto komórkową stosujemy tam, gdzie nie występuje nadmierna ilość wilgoci, a zamknięto komórkową odwrotnie. Na właściwości pianki poliuretanowej składa się wiele zalet, takich jak to, że materiał jest ekologiczny, ma najlepsze parametry termoizolacyjne, oraz bardzo dobry stosunek do ceny, a także zwęgla się w razie pożaru. Dodatkowymi właściwościami jest, to że piankę rozprowadzamy z dokładnością po natrysku, co pozwala uniknąć wszelkich szpar, czy szczelin w nakładanej termoizolacji. Pod względem dźwiękoszczelności ma bardzo dobre parametry wygłuszające, a także nie stwarza środowiska dla grzybów, pleśni, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Można dodać, że gwarancja jest dożywotnia z uwagi na fakt że nigdy nie traci swoich parametrów izolacyjnych.Jest wytrzymała na wszelkie temperatury od –50°C do +100-130°C. Co więcej ma dwukrotnie wyższy współczynnik przewodzenia ciepła jak wełna.

ocieplanie poddaszy warszawa

W jaki sposób wykonywany jest natrysk pianki (chodzi o techniczny opis technologii natrysku)

Materiał do natrysku powstaje dopiero na miejscu. Półprodukty zostają dostarczone przez firmę, jednak pianka tworzy spójną całość dopiero w agregacie, którego używa się do natrysku. Do należytego przygotowania produktu końcowego należy mieć na uwadze takie czynniki jak wilgotność czy temperatura. Nie należy pominąć doświadczenia, oraz wiedzy osoby wykonującej natrysk ponieważ, dzięki temu zaoszczędzimy smug. Gdy już mamy produkt, oraz osobę z doświadczeniem należy przygotować podłoże w sposób ciągły, oraz stabilny. Podstawa musi być należycie oczyszczona. Dobrze jest zabezpieczyć okna choćby folią. Plusem przygotowania materiału do ocieplenia jest fakt, że do natrysku pianką PUR nie jest wymagane przystosowanie żadnych mocowań. Gdy już zabezpieczymy poddasze, lub inną część budynku należy wyszukać ekipy odpowiednio przygotowanej do pracy, ponieważ pianka wydziela specyficzny zapach, oraz pył co powoduje bez użycia ubrań zabezpieczających silne podrażnienia oczu i nosa. Pianę należy rozprowadzić w sposób jednolity i jak najbardziej zbliżony miejscami do siebie. Smugi które powstaną podczas pracy to norma, której nie unikniemy, ale nie możemy tworzyć warkoczy z materiały, a pomiędzy nimi pustych miejsc. Wracając do właściwości pianki, wiemy że po nałożeniu materiału, można z nim dalej pracować uzupełniając ubytki oraz niwelując szczeliny. Pomimo tego, że dążymy do równomiernego rozprowadzenia substancji, nie unikniemy różnic w pokryciu ocieplenia. Różnica 2-3cm jest jak najbardziej normą akceptowalną, należy pamiętać, że tworząc większe różnice w grubości w nałożeniu materiały doprowadzamy do sytuacji, kiedy występują mostki termiczne. Takie sytuacje nie są rzadkością i zdarzają się często firmom bez doświadczenia. Nie oszczędzajmy zatem na wykwalifikowanych ekipach, oraz firmach z powszechnym zaufaniem na rynku.

Zalety ocieplania poddasza pianką

Pianka PUR jest najlepszym rozwiązaniem jeśli zależy na szybkości wykonanych prac, oraz na możliwości pracy z materiałem po nałożeniu. Dodatkowo ocieplanie tym materiałem nie stanowi problemu w upalne lato, oraz mroźną zimę, z uwagi na fakt, że żadna temperatura w Polsce, ani w krajach Europejskich nie jest jej niesprzyjająca. Przygotowanie przed pracą wymaga jedynie oczyszczenia podłoża, oraz zawieszenia foli na oknach dachowych. Z pozytywnych aspektów wyróżnić można fakt, który jest niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych dla życia i zdrowia człowieka. Nie uczula, nie pyli, nie tworzy środowiska sprzyjającego do rozwoju grzybów, oraz pleśni czy wilgoci.Sprawdza się przy termomodernizacji budynków starszych, gdzie należy uszczelnić ubytki oraz pozbyć się mostków termicznych. Parametry izolacji cieplnej są lepsze w stosunku do wełny, czy styropianu, gdzie czas i metodyka pracy jest wolniejsza oraz mniej dokładna. Nie wpływa na mikroklimat panujący w domu, a co zostało napisane na wstępie koszty jej zużycia na przestrzeni lat zmniejszyły się.

ocieplanie poddaszy pianką warszawa

Ile kosztuje ocieplanie poddasza pianką w Warszawie

Trzeba mieć na uwadze fakt, że firmy nie zawsze chcą realizować zlecenia na metrażu mniejszym jak 100 m2. Kiedy będziemy chcieli skorzystać z usług firmy na takim metrażu, jak to z reguły bywa należy liczyć wyższe koszty za metr kwadratowy. Dzięki temu, że ocieplanie pianką PUR z reguły zajmuje dzień lub dwa pracy nikt z wykonawców nie chce zarobić mniejszej dniówki. Aby poznać kosztorys zaplanowanych prac w Warszawie, należy zaprosić fachowca, zmierzyć poddasze, oraz dokonać oględzin aby poznać ostateczną cenę usług. Mierzenie dachu ze względu na różne konstrukcje, oraz sposób zagospodarowania jest trudne i może nieść ze sobą wiele niespodzianek, czy niedostatecznego przygotowania, w związku z tym lepiej dostrzec je okiem fachowca przed ustaleniem ceny, jak dochodzić swoich racji przy zwiększonych kosztach podczas wykonywania prac. Dodatkowo cena różni się w zależności od firmy, która dokona zlecenia. Mniej więcej jest to 50-60 zł za 1m ocieplenia o powierzchni nie grubszej jak 20 cm.To znacząca różnica w porównaniu do zużycia wełny, gdzie koszt zakupu jest droższy, jednak koszt poniesionej robocizny jest znaczny, przez co cena nie jest już atrakcyjna.