Zastanawiasz się nad wywierceniem studni i chciałbyś dowiedzieć się jaki jest koszt takiej usługi lub znaleźć fachową firmę która wykona dla Ciebie odwiert?
Zadzwoń +48 459 413 398 lub napisz: kontakt@pak.info.pl
Możesz również skontaktować się z nami poprzez wypełnienie poniższego formularza kontaktowego. Oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin od zgłoszenia i porozmawiamy o ofercie.
Anna Nawalaniec
Biuro Obsługi Klienta
Usługa wiercenia studni jest wykonywana na terenie całego województwa wielkopolskiego. Działamy na terenie takich miejscowości jak: Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno, Luboń, Września, Swarzędz, Śrem, Krotoszyn, Turek, Jarocin, Wągrowiec, Kościan i wiele innych.
Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub zadzwoń. Kontakt do niczego nie zobowiązuje. W każdym przypadku postaramy się zaproponować Ci wycenę oraz termin realizacji usługi.
Czas oczekiwania jest ustalany indywidualnie i jest zależny od dostępnych mocy przerobowych na danym obszarze. Zazwyczaj jest to okres od kilku dni do kilku tygodni.
Lokalizacja
Dobry kontakt z klientem oraz dostępność i szybkość realizacji usługi wiercenia studni
Zalety posiadania własnej studni to przede wszystkim:
–
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się szczegółów na temat możliwości wykonania odwiertu w Twojej lokalizacji. Działamy na terenie całego województwa wielkopolskiego.
Dbamy o to, aby usługi oferowane przez naszą stronę cechowały się wyjątkową dbałością o każdego klienta.
Studnia głębinowa, inaczej studnia wiercona/rurowa to ujęcie wód poziemnych w pionie poprzez sztucznie wytworzony otwór, który sięga aż do warstwy wodonośnej. Otwór ten jest wytworzony za pomocą wiercenia lub kopania. Studnia głębinowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w gospodarstwie domowym. Korzystanie z niej ma liczne zalety, ale jak się okazuje również wady. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie tematu wiercenia studni głębinowej, jej funkcjonowania, czy też budowy i kosztów, a także wyboru odpowiedniej lokalizacji.
Studnia funkcjonuje w sposób umożliwiający stały pobór wody. Otwór na studnie głębinową wierconą uzyskuje się za pomocą wiertnicy. Wiertnica ta użytkowana jest z pomocą dwóch rur. Zaś rura może być osłonowa, czyli taka która dociera do warstwy wodonośnej oraz filtracyjna, czyli inaczej wnikająca w warstwę wodonośną. Wokół tejże rury tworzy się obsypkę, zwykle żwirową. Obsypka ma na celu usprawnienie dopływu wody, a także zapobiega przedostawaniu się do wody zanieczyszczeń. W przypadku rury osłonowej zakończona jest ona obejmą nośną, gdzie umiejscowiony jest zawór, który odcina wodę i przyłącze. W przypadku wiercenia studni na głębokość powyżej ośmiu metrów konieczny jest montaż specjalnej pompy na samym dnie studni. W przeciwnym razie woda nie zostanie prawidłowo zassana. Pompa pobiera najczystszą i najzimniejszą wodę z dna studni, a następnie przetłacza ją przez rurociąg na powierzchnie. Woda ze studni głębinowej jest naturalnie filtrowana przez kilka warstw skał oraz piasków. Wymaga jednak okresowego testowania jej jakości, w celu upewnienia się czy aby na pewno jest bezpieczna do spożycia oraz czy nie zawiera zanieczyszczeń, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jak to sprawdzić? Wystarczy dostarczyć próbkę wody ze studni do laboratorium, gdzie za drobną opłatą zostanie przeprowadzone badanie, które oceni czy woda nie zawiera azotanów, siarkowodorów lub żelaza i manganu w stężeniu przekraczającym normę. Niekiedy wodę ze studni należy poddać specjalistycznej flirtacji i czyszczeniu. Niektóre z pomp dedykowanych studniom głębinowym mają możliwość założenia dodatkowego filtru, który eliminuje z wody niekorzystne dla zdrowia substancje.
Warstwowa budowa wierconej studni głębinowej:
Woda gruntowa przez całą głębokość studni jest przetłaczana przez rurociąg oraz filtrowana.
Konstrukcja studni głębinowej w kilku punktach:
Wykonanie wierconej studni głębinowej najlepiej jest zlecić firmom, które się w tym specjalizują. Pozwoli to na uniknięcie problemów i niepowodzeń podczas montażu. Profesjonalny sprzęt pozwoli na wywiercenie studni zgodnie ze wszystkim standardami oraz z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Dodatkowo wiele firm oprócz wiercenia studni oferuje także pomoc w doborze najlepszej lokalizacji oraz załatwieniu formalności z tym związanych. Przed wywierceniem studni warto przeprowadzić odpowiednie badanie geologiczne oraz hydrologiczne, które pozwoli określić głębokość na jaką należy wywiercić studnię w danej lokalizacji.
Studnia głębinowa jest idealnym rozwiązaniem w przypadku gdy nie ma możliwości podłączenia gospodarstwa domowego do sieci wodociągowej. Stanowi ona źródło bieżącej wody użytkowej oraz pitnej. Jak się okazuje woda z właściwie wykonanej studni głębinowej jest znacznie czystsza oraz o wiele smaczniejsza niż woda pochodząca z sieci wodociągowej. Dlaczego tak jest? Otóż woda pobierana ze studni głębinowych wywodzi się z naturalnego źródła i nie jest poddawana chlorowaniu.
Ponadto, woda z głębin przechodzi przez kilka warstw filtracyjnych, dzięki czemu woda wydobywana ze studni na powierzchnie jest wysokiej jakości. Jest to niezależne źródło wody, dzięki czemu studnia głębinowa może okazać się zbawienna w przypadku częstych przerw w dostawie wody z sieci. Nie trzeba się przejmować również spadkami ciśnienia wody w sieci, czy też wzrostem ceny dostarczanej wody.
Kolejnym atutem studni głębinowej są więc oszczędności wynikające ze zmniejszenia rachunków za wodę. Oczywiście, wywiercenie studni głębinowej to kosztowna inwestycja, jednak patrząc na to w dłuższej perspektywie czasowej jest to opłacalna inwestycja. Szacuje się, iż koszty wybudowania studni głębinowej zwracają się po około dwóch latach użytkowania. Studnie głębinowe pozwalają również na minimalizacje zużycia wody oraz wykorzystanie naturalnych źródeł wody, przez co są bardziej przyjazne środowisku. Prawidłowo zamontowana studnia głębinowa to bardzo bezpieczna instalacja, dzięki czemu nie ma powodów do większych obaw.
Ostateczny koszt wybudowania studni głębinowej jest dosyć ciężko oszacować, ze względu na to, iż jest on uwarunkowany wieloma czynnikami, jak np.: głębokość warstwy wodonośnej czy też jakoś wody ze źródła. Może się okazać iż woda okaże się niezdatna do picia i konieczne będzie jej dogłębne oczyszczenie oraz filtracja. To zwiększy koszt budowy studni. Cena usługi jest także uzależniona od wybranych materiałów. Całkowity koszt wywiercenia studni głębinowej to przeciętnie ok. 10 tys. złotych. Poniżej przedstawiono szacunkowy koszt poszczególnych elementów niezbędnych do instalacji studni:
Na ostateczną cenę budowy wpływ ma także średnica użytych rur, długość filtrów oraz ich posadowienie. Warto zapytać wykonawców jeszcze przed rozpoczęciem prac o dokładną cenę wykonania poszczególnych czynności oraz montażu. Zaleca się także wybór firm w niedalekiej okolicy. Wynika to z dużych rozmiarów sprzętu wiertniczego oraz utrudnień związanych z jego mobilnością.
Lokalizacja wiercenia studni zależy od warunków geo- i hydrologicznych parceli, przepisów prawnych, a także indywidualnych preferencji klienta. W celu określenia najbardziej optymalnego miejsca na działce, w którym można wywiercić studnie głębinową warto skorzystać z raportów dostarczonych przez specjalistów po wykonaniu badań geologiczno-hydrologicznych. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim czynniki takie jak: wysokość tereny, rodzaj gleby czy też odległość od źródeł zanieczyszczeń. W następnym podpunkcie zawarto bardziej szczegółowe informacje w tym temacie.
Wywiercenie studni głębinowej wiąże się z pozyskaniem właściwych pozwoleń oraz zgód. Ich ilość uzależniona jest od lokalnych przepisów oraz regulacji prawnych, które dotyczą ochrony środowiska, wody, a także gospodarowania odpadami. Poniżej przedstawiono kilka ogólnych wymagań, które w zależności od lokalizacji mogą być nieco inne:
Wymagania te różnią się w zależności od kraju oraz przepisów lokalnych urzędów. Najlepiej więc skonsultować się z organem właściwym dla lokalizacji. Urzędnicy tam pracujący z pewnością dostarczą informacji o niezbędnych wymogach prawnych, które należy spełnić w celu uzyskania pozwolenia na wywiercenie studni głębinowej.
W przypadku budowy studni na własny użytek wymagania prawne są dosyć mało rygorystyczne. Zazwyczaj nie wiąże się to z koniecznością uzyskania pozwoleń budowlanych. Pozyskanie specjalnego pozwolenia, które reguluje prawo wodne wymagane jest wówczas gdy studnia ma mieć powyżej 30 metrów głębokości. W przypadku gdy woda użytkowana ma być nie tylko na potrzeby własnego gospodarstwa oraz zużycie wody przekraczać będzie 5 metrów sześciennych również wymagane jest takie pozwolenie.
Przy budowie studni głębinowej należy też przestrzegać przepisów określonych w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, którym odpowiadają budynki. Dotyczy to zachowania właściwych odległości:
W obecnych czasach pompa w studniach głębinowych jest nieodłącznym elementem. Oczywiście, ręczne pobieranie wody przy małych ilościach jest możliwe jednak zazwyczaj zupełnie niepraktyczne. Przy wyborze właściwej pompy do studni głębinowej należy kierować się takimi parametrami jak jej wydajność, wysokość podnoszenia, wielkość pompy oraz odporność na zabrudzenia. Warto zaznaczyć fakt, iż wielkość pompy powinna być dopasowana do średnicy studni. Istnieje również możliwość zakupu pompy głębinowej z dołączonym zbiornikiem hydrofobowym, który służy do gromadzenia wody w gospodarstwie domowym.
Pompa głębinowa powinna być tak dobrana, by mieścić się w studni z niewielkim luzem. W przypadku doboru średnicy urządzenia do wielkości rury na styk, mogą pojawić się problemy z zaklinowaniem pompy.
Przy wyborze wysokości tłoczenia należy zwrócić uwagę na głębokość studni, jej odległość od zabudowy czy też minimalną wartość lustra. W celu dostarczenia wody do budynku konieczne jest zapewnienie właściwego ciśnienia. Umożliwi to napełnienie zbiornika hydrofobowego. Jeśli mowa o głębszych, kilkudziesięciometrowych studniach może być konieczne zamontowanie wielostopniowej pompy głębinowej. Pompę taką cechuje duża wysokość podnoszenia. Na tego typu model warto się także zdecydować w przypadku gdy studnia jest znacznie oddalona od gospodarstwa domowego, gdyż wiąże się to ze sporymi stratami ciśnienia
. Niezwykle ważnym elementem jest dobranie właściwej wydajności studni. Pompa o zbyt dużej mocy może wypompować wodę szybciej, przez co może dojść do suchobiegu. Trwałość całek konstrukcji zależeć będzie także od zastosowanych akcesoriów. Mowa tutaj o zbiorniku hydrofobowym. W przypadku gdy pompa pracować będzie niemal nieustannie zaleca się zamontowanie automatycznego sterownika z falownikiem. Przekrój przewodu zasilającego dedykowany pracy w stałym zanurzeniu również nie może być przypadkowy. Dobrze dobrane przewody to gwarancja efektywnej pracy studni, zwłaszcza w kontekście długoterminowym.
Nie wolno zapominać o drobnych akcesoriach takich jak uszczelki, złączki, czy też zawory. Wbrew pozorom stanowią istotny element konstrukcji i przyczyniają się do prawidłowej pracy całej studni. Połączenia wykonane ze słabej jakości materiałów będą się rozszczelniać pod wpływem działania wysokiego ciśnienia wody. Skutkować to może częstymi spadkami ciśnienia w rurach, częstszych uruchamianiem pompy a w konsekwencji jej krótszą żywotnością.
Wiercenie studni głębinowej jest wyjątkowo korzystne w sytuacji gdy na parceli nie jest dostępne przyłącze wodno-kanalizacyjne, lub też ze względu na dużą odległość od punktu podłączeniowego przyłącz ten jest zupełnie nieopłacalny.
Koszt budowy studni jest co prawda wysoki, jednak inwestycja jest opłacalna, gdyż uzyskiwana później woda ze studni jest całkowicie darmowa. Stanowi to znaczą przewagę nad wodą z sieci, której cena coraz częściej ulega podwyżkom. Przykładowo w Warszawie od stycznia 2023 roku opłata za 1 metr sześcienny wody i ścieków wynosi 10,88 zł.
Woda bezpośrednio z naturalnego źródła jest także znacznie czystsza i zdrowsza niż ta, która jest chlorowana. Ze względu na możliwość przyłączu studni głębinowej do domu jest to też bardzo wygodna opcja, szczególnie dla domów jednorodzinnych, gdzie dobowe zużycie wody nie przekracza 5 metrów sześciennych. Podsumowując wiercona studnia głębinowa stanowi dobrą alternatywę dla sieci wodno-kanalizacyjnych.
Wybór właściwej metody wiercenia studni głębinowej uzależniony jest od badania geologicznego przeprowadzonego na terenie działki. W przypadku skalnego, twardego lub porowatego podłoża zaleca się udarowo-obrotową metodę wiercenia. Na czym właściwie polega ta metoda? Udarowe młoty wiertnicze uderzają w grunt, dzięki czemu wiertnica hydrauliczna może się stopniowo zagłębiać. Profesjonalna sprężarka płucze powstały otwór. Co prawda jest to metoda dosyć kosztowna, ale studnie wykonane tą metodą cieszą się zazwyczaj dłuższą użytkowością. Drugą metodą wiercenia studni głębinowej jest metoda płuczkowa, która sprawdzi się przy odwiercie nieco miększych gruntów. Metoda ta opiera się na wtłaczaniu wody do otworu w momencie wiercenia studni. Woda wtedy znajduje się pod wysokim ciśnieniem. Płuczka wiertnicza wypłukuje otwór z niepotrzebnych resztek, a także schładza wiertło. Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej szybka realizacja.
Wiercenie studni głębinowej nie jest procesem czasochłonnym. Dzięki profesjonalnym i nowoczesnym sprzętom, które działają sprawnie i precyzyjnie, obecnie to kwestia zaledwie kilku godzin.
Oprócz cieszącej się popularnością studni głębinowej istnieje także możliwość wybudowania kilku innych rodzajów studni. Najczęściej jest to studnia kopana lub abisyńska.
Studnia kopana- to jeszcze kilkadziesiąt lat temu najbardziej popularna studnia w Polsce. Nie jest ona zbytnio głęboka. Sięga jedynie na głębokość kilku metrów. Wodę ze studni pobierać można przy użyciu pompy lub bardziej tradycyjnym sposobem- za pomocą wiadra i kołowrotka. Obudowa studni składa się z betonowych kręgów.
Studnia abisyńska(wąskorurowa)- to studnia która umożliwia pobór wody zazwyczaj do ośmiu metrów. Jest idealna do pobierania niewielkiej ilości wody do doraźnego użytkowania.
Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno, Luboń, Września, Swarzędz, Śrem, Krotoszyn, Turek, Jarocin, Wągrowiec, Kościan, Środa Wielkopolska, Koło, Gostyń, Rawicz, Szamotuły, Złotów, Chodzież, Oborniki, Pleszew, Trzcianka, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Mosina, Ostrzeszów, Kępno, Słupca, Wolsztyn, Wronki, Rogoźno, Czarnków, Międzychód, Murowana Goślina, Kostrzyn, Puszczykowo, Opalenica, Pobiedziska, Jastrowie, Pniewy, Kórnik, Witkowo, Trzemeszno, Zbąszyń, Koźmin Wielkopolski, Kłodawa, Krzyż Wielkopolski, Sieraków, Buk, Stęszew, Wieleń, Śmigiel, Czempiń, Odolanów, Wyrzysk, Nowe Skalmierzyce, Golina, Zduny, Skoki, Budzyń, Krobia, Szamocin, Kleczew, Okonek, Nekla, Ujście, Opatówek, Krajenka, Rakoniewice, Miłosław, Sompolno, Gołańcz, Kobylin, Tuliszków, Miejska Górka, Ślesin, Pyzdry, Dobrzyca, Margonin, Łobżenica, Lwówek, Zagórów, Rydzyna, Bojanowo, Kaczory, Poniec, Sulmierzyce, Książ Wielkopolski, Czerniejewo, Kłecko, Wysoka, Borek Wielkopolski, Osieczna, Rychwał, Obrzycko, Raszków, Żerków, Pogorzela, Dąbie, Koźminek, Jutrosin, Grabów nad Prosną, Ostroróg, Mikstat, Chocz, Wielichowo, Krzywiń, Przedecz, Dolsk, Stawiszyn, Jaraczewo, Dobra, Miasteczko Krajeńskie