Ocieplanie poddaszy pianką  poliuretanową PUR we Wrocławiu

Technologia ocieplania poddaszy pianką poliuretanową (PUR)

Natryskowe użycie pianki poliuretanowej (PUR) to dobrze znana w Europie i coraz częściej wykorzystywana w Polsce technologia służąca do izolacji i ocieplania poddaszy. Piana PUR charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako materiał izolujący. Piana poliuretanowa otrzymywana jest poprzez połączenie dwóch głównych komponentów w głowicy specjalnego pistoletu. Połączenie to odbywa się pod wpływem wysokiego ciśnienia, jakie wytwarza reaktor natryskowy. Wiąże się to z silnymi reakcjami chemicznymi i fizycznymi, w trakcie procesu wytwarzana jest duża ilość ciepła. Do zajścia tego procesu niezbędny jest profesjonalny agregat. Komponenty, tworzące piankę PUR, dzielimy na:

  • komponent nr 1, zawierający alkohole wyższego rzędu, środki powierzchniowo czynne, katalizator oraz gaz, dzięki któremu możliwe jest spienianie i zamykanie porów;
  • komponent nr 2, zawierający mieszankę izocyjanianów.

Sposób aplikacji pianki poliuretanowej umożliwia stworzenie jednolitej, bardzo szczelnej membrany izolacyjnej. Piankę aplikuje się natryskowo, dzięki czemu dociera ona do wszelkich szczelin i trudno dostępnych miejsc. Już jedna aplikacja zapewnia pełną izolację, która chroni budynek przed utratą ciepła, zapewniając jednocześnie barierę hydrologiczną. Należy pamiętać o tym, ze najlepsze efekty uzyskamy zlecając prace izolacyjne fachowcom, dysponującym odpowiednim sprzętem i specjalistyczną wiedzą. 

Do ocieplania wnętrz doświadczona firma wykorzysta piany otwartokomórkowe, charakteryzujące się wagą nie przekraczającą 18 kg/m2. Lekka izolacja nie będzie obciążać w przyszłości konstrukcji budynku. Przed rozpoczęciem remontu należy sprawdzić współczynnik zawilgocenia elementów drewnianych na poddaszy. Nie może on przekroczyć 12%. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, prace należy odroczyć do momentu osuszenia sklepienia dachu. Dobrą praktyką jest zabezpieczenie okien i drzwi, żeby uniknąć zabrudzeń – usieciowiona pianka PUR jest bardzo trudna do usunięcia. Podczas aplikacji pianki PUR należy kontrolować rozrost piany, sama aplikacja musi być precyzyjna i dokładna a ocieplenie poddasza musi łączyć się z izolacją ścian. 

Metoda natryskowa wykorzystywana jest najczęściej, ale piana poliuretanowa występuje również w postaci płyt. Po płyty sięga się przy uszczelniania dachów płaskich i skośnych, murów szczelinowych i posadzek.

ocieplanie poddaszy pianką Wrocław

Rodzaje oraz właściwości natryskowej pianki poliuretanowej PUR 

Wyróżnić można dwa główne rodzaje pianki PUR: pianki poliuretanowe otwartokomórkowe (elastyczne) oraz pianki poliuretanowe zamkniętokomórkowe (sztywne)

Piana PUR otwartokomórkowa

Ma strukturę przypominającą gąbkę. Jest lekka, elastyczna i paroprzepuszczalna. Świetna jako zamiennik wełny mineralnej. Najczęściej wykorzystywana tam, gdzie występują drewniane elementy konstrukcyjne, które z biegiem lat mogą się wypaczać i zmieniać swój kształt. Pianka PUR otwartokomórkowa to idealny wybór do termoizolacji poddasza.

Wady: ten rodzaj pianki PUR nie sprawdzi się przy zbyt wysokiej wilgotności.

Piana PUR zamkniętokomórkowa 

Złożona jest z zamkniętych, mikroskopijnych pęcherzyków. Może mieć różną gęstość i związaną z tym wytrzymałość mechaniczną. Jest lekka, podobnie jak pianka otwartokomórkowa. Oba rodzaje pianek PUR  mają świetne właściwości termoizolacyjne, ale tylko pianka zamkniętokomórkowa jest niemal zupełnie odporna na wodę. Stosuje się ją często do izolacji przeciwwilgociowych. Jej wskaźnik absorpcji wody to tylko 1%. Używa jej się często zamiennie ze styropianem.

Istnieje również podział nieformalny, dzięki któremu łatwiej odnaleźć się w dużej ilości produktów, dostępnych na rynku. Oprócz pianek PUR otwarto i zamkniętokomórkowych możemy wyróżnić:

  • pianki zimowe, dostosowane do niskich temperatur (od -10 do -25 stopni Celsjusza)
  • pianki zwykłe, wymagające temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza
  • pianki ekologiczne, niezawierające izocyjanów, używane do izolacji zamkniętych, kiepsko wentylowanych wnętrz
  • niskorozprężne – rozprężający się w mniejszym od zwykłych pianek zakresie (od 30% do 60%, podczas, gdy przyrost zwykłych pianek to nawet 120%), używane do precyzyjnej izolacji, często izolacji akustycznej
  • dwuskładnikowe – odporne na uszkodzenia mechaniczne i temperaturę, najczęściej używane do izolacji domów
  • o wysokiej odporności na ogień
  • o wysokiej wydajności – potrafiące zwiększyć swoją objętość nawet do 220%

Natrysk pianki – technika wykonania

Pianka poliuretanowa wymaga specjalnej aplikacji na powierzchnie, które chcemy izolować. Do naniesienia pianki niezbędny jest agregat. Agregat wytwarza ciśnienie, niezbędne do tego, by wyrzucić strumień pianki i pokryć izolowane elementy. 

Agregat pełni też funkcję reaktora. To w nim zachodzi proces łączenia się komponentów pianki PUR, który nie byłby możliwy bez wysokiego ciśnienia, jakie wytwarza się w momencie zwalniania spustu głowicy natryskowej. Agregat zapewnia też odpowiednią temperaturę dla zachodzącej reakcji oraz właściwe proporcje komponentów pianki.

Zalety ocieplania poddasza natryskową pianką PUR

  • izolacja wykonana pianką PUR zapobiega utracie ciepła zimą oraz zbyt dużemu nagrzewaniu się domu latem
  • pozwala na uszczelnienie trudnodostępnych miejsc
  • wykazuje doskonałą przyczepność niezależnie od podłoża 
  • jej trwałość sięga 25 lat
  • pianka jest nietoksyczna, bezpieczna dla ludzi i zwierzat
  • jest paroprzepuszczalna, oddychająca – zapewnia lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu
  • zabezpiecza drewno przed rozwojem pleśni i grzybow
  • zabezpiecza elementy metalowe przed korozją
  • wykonana za jej pomocą izolacja jest lekka, nie obciąża więc konstrukcji budynku

Koszty ocieplenia poddasza pianką PUR

Koszty, z którymi musimy się liczyć to 35-40 zł/m2 za 10 cm grubości ocieplenia i 50-55 zł/m2 za 10-15 cm grubości ocieplenia pianką poliuretanową PUR. Nowoczesna izolacja jest nieznacznie droższa od tej, wykonanej metodami tradycyjnymi (styropian, wełna rożnego rodzaju). Jest to jednak wydatek, który pozwala na spore oszczędności – szacuje się, że prawidłowo wykonana izolacja zmniejsza nawet o połowę wydatki związane z ogrzewaniem domu.