Czym jest sauna domowa i do czego służy?
Sauna jest to oddzielne pomieszczenie najczęściej wykonane z drewna lub ceramiki, w którym panuje wysoka temperatura. W zależności od rodzaju sauny może ona wynosić od 45 do nawet110 stopni Celsjusza. Sauna jest zatem wydzielonym pomieszczeniem, w którym panuje podwyższona temperatura. Jest to miejsce pozwalające na relaks, ale także korzystanie z niego niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści.
Wysoka temperatura w saunie zapewniana jest przez urządzenia grzewcze. Tradycyjnie były to rozgrzane kamienie. Obecnie stosowane są różne rodzaje urządzeń podgrzewających. Mogą one mieć tryb ciągłego podgrzewania lub piece akumulacyjne.
Wbrew nazwie sauna fińska, ani sauna w ogóle wcale nie została wynaleziona przez Finów. Oni tylko ja spopularyzowali i nadali jej imię- słowo sauna wywodzi się z języka fińskiego. Historia sauny sięga bowiem wiele dalej, do początków ludzkości. Już pierwsi ludzie odkryli, że za pomocą rozgrzanych kamieni można zatrzymać ciepło ciała na dłużej. Zaczęli zatem transportować rozgrzane kamienie do zamkniętych pomieszczeń. Z czasem zauważyli, że polanie kamieni wodą jeszcze bardziej podnosi temperaturę. Pierwsze paleniska zostały odkryte w Azji i to stamtąd przywędrowały do Europy. Kąpiele suche i parowe znane były z kolei Słowianom już około 1000 lat temu.
Dziś sauna jest znana na całym świecie i przestała już być tylko luksusem dostępnym publicznie. Coraz popularniejsze stają się bowiem sauny domowe. Popularne są także sauny ogrodowe.
Sauna domowa to nic innego jak prywatna strefa wellness w zaciszu własnego lokum. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań pozwalających cieszyć się sauną bez konieczności wychodzenia z domu. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie drogie, ani wymagające dużego metrażu. Zalety sauny sprawiają natomiast, że warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Rodzaje saun domowych
Sauny można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Należą do nich:
- sauna sucha inaczej nazywana fińską lub szwedzką;
- sauna mokra;
- sauna parowa;
- sauna infrared czyli sauna na podczerwień.
Najpopularniejszymi rodzajami sauny, instalowanymi w domach jest sauna sucha lub parowa. Przed podjęciem decyzji, którą z tych dwóch opcji wybrać należy poznać właściwości każdej z nich oraz różnice je dzielące.
Sauna sucha domowa to inaczej sauna fińska lub szwedzka. Saunę tego typu można opisać jako nieduże pomieszczenie wyłożone drewnem. W jej wnętrzu panuje najwyższa temperatura, w porównaniu do innych saun. Dodatkowo cechuje ją niska wilgotność powietrza, wynosząca maksymalnie 10%. Temperaturę w saunie zapewniają kamienie, które nagrzewane przez piec podtrzymują odpowiednią temperaturę. W tej saunie można przebywać około 10-12 minut, po tym okresie należy się schłodzić zimną wodą lub śniegiem. Seans można powtórzyć kilka razy.
Sauna mokra cechuje się wysoką wilgotnością powietrza i wynosi od 25% do 40%. Temperatura takiej sauny to 65- 90 stopni Celsjusza. Temperatura i wilgotność utrzymywana jest tutaj przez parę wodną powstałą w wyniku polewania kamieni wodą. Seans w takiej saunie może trwać około 15 minut, po tym czasie należy się ochłodzić. Najlepiej powtarzać tak rytuał kilkukrotnie.
Kolejnym rodzajem sauny jest, na który można się zdecydować jest domowa sauna parowa. Nazywana jest łaźnią rzymską lub sof sauną. Panuje w niej bardzo wysoka wilgotność, dochodząca nawet do poziomu 100%. Temperatura oscyluje w okolicach 45-65 stopni Celsjusza. Wyposażona jest w specjalny parownik. Ściany takiej sauny wyłożone są płytkami ceramicznymi. W warunkach domowych może być zainstalowana specjalnie do tego przeznaczonej, kabinie prysznicowej. Seans w saunie parowej nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.
Sauna na podczerwień czyli infrared, działa na podstawie promienników podczerwonych. Nie ma ona zamontowanego pieca. Temperatura dochodzi tu do 60 stopni, a wilgotność nie przekracza 25%.
Jako ciekawostkę można jeszcze wymienić saunę parowo- ziołową. Temperatura w takiej saunie wynosi około 45-65 stopni Celsjusza. Wilgotność oscyluje na poziomie około 40- 64%. Instalowane są w niej specjalne piece, które nie tylko ogrzewają powietrze, ale także uwalniają parę. Można w niej zażywać inhalacji ziołowych lub z zastosowaniem olejków, przepuszczając parę przez zioła lub olejki eteryczne.
Sauna w domu? Jak się za to zabrać?
Na pierwszy rzut oka zainstalowanie sauny we własnym domu może wydawać się dość skomplikowane. Jest to jednak zadanie do wykonania, trzeba tylko przejść przez kilka kroków i podjąć kilka decyzji. Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę są wymogi instalacyjne. Należy także odpowiednio przemyśleć dobór materiałów. Pomieszczenie, w którym ma znajdować się sauna powinno być odpowiednio przystosowane, tak aby gwarantować komfort użytkowania sauny, trwałość materiałów oraz gwarantować jakość użytkowania na długi czas.
Sauna fińska domowa powinna być wykonana z odpowiedniej jakości drewna. Powinno ono zawierać jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy. Deski powinny mieć grubość co najmniej 12 mm. Deski powinny być położone na izolacji termicznej. Najlepsza do tego będzie wełna mineralna. Grubość tej warstwy powinna wynosić od 45 do 100 mm. Należy pamiętać, że taka izolacja nie powinna być wykonywana ze styropianu gdyż ten nie jest odporny na wysokie temperatury. Dobra wentylacja jest niemal podstawa sprawnego działania sauny. Gwarantuje jej szybkie nagrzewanie się i pozwala na długo zachować ciepło. Sauna powinna mieć wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, a obok pomieszczenia powietrze musi swobodnie przepływać.
Podłoga sauny powinna być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć i wysokie temperatury. Może to być posadzka terakotowa lub wykonana z tworzywa sztucznego. Kratka podłogowa, próg czy klamki powinny być natomiast zabezpieczone odpowiednim lakierem. Odpływ wody w podłodze zalecany jest tylko w saunach parowo- ziołowych, warto jednak mimo wszystko posiadać taki odpływ. Znacznie ułatwi to dbanie o czystość.
Planując montaż sauny nie można zapominać o jej wymiarach. Zależą one głównie od możliwości powierzchniowych domu, w którym sauna ma stanąć. Optymalne wymiary to150cm/ 150cm dla dwóch osób, czy 200cm/ 200cm dla czterech. Sauna nie powinna być niższa niż 200cm. W przypadku ograniczenia powierzchniowego należy pamiętać, że minimalna powierzchnia sauny dla 1 osoby to 1,5m2. Jeśli jednak także to jest za wiele, doskonałym rozwiązaniem może być mini sauna domowa. Takie sauny różnią się miedzy sobą wymiarami więc można dobrać najodpowiedniejszą do swojego domu. Mini sauna przypomina kabinę prysznicową i niewiele różni się od niej rozmiarem. Wyposażona jest w siedziska lub ławki do leżenia. Jej zaletą jest to, że można ją zamówić gotową, do samodzielnego montażu.
Jak wybrać odpowiednie miejsce na swoje domowe SPA, czyli gdzie najlepiej wstawić saunę i na co zwrócić uwagę przy ostatecznym wyborze?
Wybór miejsca na saunę powinien być przemyślany. Najczęściej wykorzystywanymi do tego celu pomieszczeniami są łazienka, sucha piwnica, pomieszczenie fitness czy poddasze. W mniejszych domach czy mieszkaniach można wstawić ją w nieużywanym pokoju po swoim dorosłym dziecku, gabinecie czy jeśli jest taka możliwość postawić oddzielną saunę w osobnym domku na działce. Na rynku dostępne są różne sauny domowe.
Należy pamiętać, że w pobliżu sauny powinien znajdować się prysznic lub wanna czy balia z zimną wodą. Wybrane pomieszczenie musi mieć więc instalację wodną lub możliwość jej podciągnięcia. Najlepiej zatem zaplanować budowę sauny już na etapie projektowania domu.
Jeśli decyzja o umiejscowieniu sauny została już podjęta warto skupić się na innych parametrach takich jak jakość strategicznych elementów takich jak piec, wentylacja, czy drzwi- te ostatnie są równie istotne ponieważ powinny być szczelne, aby nie dopuszczać do wychładzania pomieszczenia. Trzeba więc zwrócić uwagę na zawiasy, zawory czy uszczelki. Na dobrej jakości sprzętach nie warto oszczędzać. Warto zamawiać sprzęt od sprawdzonych dostawców, oferujących gwarancję, serwis czy inne usługi.
Sauna domowa- cena oraz koszt wykonania
Cena sauny domowej może zależeć od wielu czynników. Na koszt główny wpływ ma wielkość sauny, rodzaj pieca oraz materiały wykorzystane do budowy pomieszczenia takie jak drewno, siedziska, oświetlenie, wełna mineralna, drzwi i elementy niezbędne do przyłączenia sauny do instalacji. Sauny najczęściej budowane są ze świerka kanadyjskiego, jodły kanadyjskiej lub cedra. Na ostateczny koszt wykonania sauny wpływ będzie miło to czy inwestor będzie ją budował samodzielnie, zleci to wykonawcy czy stanie u niego sauna gotowa.
Chcąc ogólnie odpowiedzieć na pytanie ile może kosztować domowa sauna można powiedzieć, że jest to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtańsze, gotowe mini sauny domowe to wydatek rzędu 5800 zł, górna granica natomiast jest nieograniczona i zależy od budżetu inwestującego w swoja domową strefę wellness.
Właściwości sauny
Właściwości sauny można podzielić tak samo jak rodzaje saun. Każdy typ sauny ma bowiem inne właściwości dla zdrowia i organizmu. Różnice te nie są co prawda wielkie, wynikają one jednak z warunków panujących w poszczególnych saunach. Sauna sucha domowa, dzięki wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności, sprawia, że jeden seans pozwala zgubić nawet 300 kalorii. Regularne korzystanie z takiej sauny poprawia krążenie, a co za tym idzie wydolność serca oraz pracę układu krążenia. Dzięki saunie można zyskać większą odporność. Taka sauna polecana jest także osobom z napięciami mięśniowymi karku, grzbietu czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pomaga to bowiem rozluźnić mięśnie i wpływa zbawiennie na stawy.
Sauna parowa jest polecana osobom, które wcześniej nie zażywały seansów saunowych. Taka sauna podobnie jak sucha wpływa na krążenie i pracę serca. Dodatkowo pozwala pozbyć się toksyn, oczyścić organizm i poprawić metabolizm. Sauna parowa polecana jest aktywnym fizycznie osobom- pomaga bowiem zwiększyć wydolność organizmu.
Sauna mokra jest idealna dla osób z problemami skórnymi takimi jak łojotok lub nadmierne przetłuszczanie skóry.
Sauna infratred działa natomiast za pomocą podczerwonych promienników ciepła. Sprawia to, ze temperatura w takiej saunie nie podnosi się. Podnoszona jest natomiast tylko temperatura ludzkiego ciała. Jest ona zatem odpowiednia dla osób, które nie powinny korzystać ze zwykłych saun czyli np. dzieci czy osoby starsze.
Wszystkie rodzaje saun minimalizują skutki stresu, zmniejszają napięcia nerwowe, polepszają ogólne samopoczucie.
Sauna domowa- zasady stosowania
Regularne zażywanie seansów w saunie może przynieść wiele pozytywnych skutków. Najpierw należy jednak zapoznać się z kilkoma zasadami, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Z sauny powinny zrezygnować osoby z problemami z krążeniem, żylakami, chorobami ogólnoustrojowymi czy schorzeniami skóry. Z tego rodzaju przyjemności nie powinny także korzystać osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, astmą oskrzelową czy obturacyjną chorobą płuc. Należy podkreślić, że także niewinne przeziębienie i stan podgorączkowy są przeciwwskazaniem do wchodzenia do jakiejkolwiek sauny. W trakcie grypy czy przeziębienia wejście do sauny może być dodatkowym wysiłkiem dla organizmu, który będzie przez to miał mniej sił na walkę z chorobą. Wejście do sauny w trakcie gorączki może spowodować przegrzanie i zaburzenie równowagi elektrolitowej oraz odwodnienie.
Warto zatem regularnie chodzić do sauny zanim złapie się grypę czy przeziębienie. Takie częste seanse zagwarantują bowiem poprawę odporności. Pomagają bowiem oczyścić organizm z toksyn, a zmiany temperatury wymuszają, aby układ odpornościowy produkował przeciwciała zwalczające wirusy i bakterie. Zatem regularne wyjścia do sauny pomogą zapobiegać infekcjom.
Jeśli nie ma przeciwwskazań można z radością oddać się “saunowaniu”. Aby dobrze to zrobić należy:
- zdjąć ubrania. W publicznej saunie, osoby krępujące się mogą owinąć się ręcznikiem, prześcieradłem lub ubrać szlafrok. Nie wolno wchodzić do sauny w stroju kąpielowym. Zawarte w tekstyliach substancje mogą wydzielać szkodliwe opary;
- przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic i wytrzeć ciało. Nie powinno się wchodzić do pomieszczenia z wilgotną skórą, gdyż woda może zatykać pory i utrudniać wydobywanie się potu. Z tego samego powodu trzeba zmyć wszelkie balsamy i olejki z ciała;
- do sauny należy wchodzić kiedy jest się wypoczętym;
- nie powinno się być zaraz po posiłku lub na czczo;
- należy przestrzegać określonego dla każdego typu sauny czasu.
Zalety płynące z posiadania sauny w domu oraz ogólne zalety zdrowotne saun
Regularne zażywanie seansów w saunie ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Sauna tak skutecznie odtruwa organizm, że jest ona z jedną najczęściej polecanych metod detoksykacji. Dzieje się tak, dziek temu, że podczas seansu organizm intensywnie się poci. Pocenie jest natomiast najlepszym sposobem pozbycia się z organizmu szkodliwych substancji.
Sauna podnosi także puls. Tętno przyspiesza nawet o 30%. W dłuższym okresie prowadzi to do ogólnego podniesienia wydolności układu krążenia. Korzystnie wpływa na komórki śródbłonka naczyń, obniża ciśnienie krwi i poprawia pracę serca.
Regularna sauna pozwala schudnąć. Obok przyspieszenia pracy serca przyspiesza ona także metabolizm. Może on być wydajniejszy nawet o 20%.
Sauna prowadzi do poprawy ogólnego stanu skóry. Poprawia się bowiem ukrwienie dzięki czemu organizm łatwiej pozbywa się starego naskórka. Skóra staje się nawilżona i elastyczna.
Największą zaletą sauny jest to, że poprawia odporność.
Jakie zatem są zalety sauny w domu? Wszystkie wymiennie wyżej korzyści z sauny są najlepiej widoczne, kiedy jest ona odwiedzana regularnie, a najłatwiej o rutynę kiedy mamy saunę blisko. Bliżej niż we własnym domu nie może być. Posiadanie osobistej sauny pozwoli korzystać z tego rodzaju relaksu tyle ile trzeba czyli minimum dwa razy w tygodniu. Taka inwestycja zwróci się z nawiązką!
Sauna jest zatem doskonałym pomysłem na poprawę własnego stanu zdrowia, zapewnienie sobie relaksu i umilenie długich jesiennych i zimowych wieczorów.