Dried Plants on Wooden Panel

Sauny ogrodowe

Zgodnie z fińską tradycją sięgającą odległych czasów ważnym elementem życia dla każdego człowieka jest, aby chociaż raz w roku poddać się wilgotnemu zabiegowi w saunie. Tradycja ta rozpowszechniona wśród ludów północy zdobyła swoich zwolenników także w Europie Zachodniej. Od wielu lat dostępna jest dla każdego także w Polsce!

Już teraz sauny dostępne na polskim rynku to produkty wysokiej jakości a do tego w cenach osiągalnych dla każdego. Ich zalety dla zdrowia są nieocenione. W tym artykule znajdziesz o nich wszystkie niezbędne informacje!

Przed zakupem sauny ogrodowej zazwyczaj pojawia się wiele pytań:

  • jakiego rodzaju saunę wybrać?
  • Jaki styl konstrukcji potrzebuję?
  • z jakiego materiału?
  • jaka technologia montażu jest najlepsza?
  • jaki jest koszt budowy sauny ogrodowej?
  • na jakie projekty warto zwrócić szczególną uwagę?

W dodatku, każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby, pragnienia i możliwości (nie tylko finansowe). Z reguły interesuje nas styl, rozmiar oraz ostateczny koszt sauny ogrodowej. Przed wyborem sauny ogrodowej warto też zdecydować czy chcemy ją zbudować sami, czy wolimy jednak zakup gotowej sauny do samodzielnego montażu. 

Sauna ogrodowa do samodzielnego montażu posiada wiele zalet, które przeważają nad samodzielnym konstruowaniem własnego obiektu. Jeśli jednak zamierzasz samodzielnie zbudować swój model warto wziąć pod uwagę nasze wskazówki.

Budowa sauny od podstaw – czy to ma sens?

Pierwszą rzeczą, o której musisz zdecydować, to ile pomieszczeń będzie w Twojej saunie. Jeśli pozwala na to teren i finanse, lepiej od razu zbudować saunę z małym basenem i pokojem relaksacyjnym. Dodatkowo warto pomyśleć o miejscu na dodatkowe oprzyrządowanie.

Ściany sauny powinny zostać wykonane z naturalnego drewna. Preferowany materiał to drewno olchy, osiki lub lipy. Wszystkie te materiały mają swoje zalety i wady, np. olcha szybko się brudzi, a osika ma zbyt charakterystyczny zapach. Kwestia gustu.

Jeśli jesteś miłośnikiem sosnowego aromatu to musisz wziąć pod uwagę to, że nie będzie możliwe całkowite usunięcie żywicy z sosny. Najlepiej już teraz przygotuj się na pojawienie się plam jeszcze długo po rozpoczęciu korzystania z sauny.

Sauny zwykle używają pieców opalanych drewnem, ale możliwe jest wstawienie pieca gazowego oraz elektrycznego. Jednak w obecnych czasach, lepiej pozostańmy przy tej najlepszej eko-opcji, drewnie. Jeśli twoja działka z różnych przyczyn nie pozwala Ci na zbudowanie oddzielnego budynku, rozsądniej będzie rozważyć wybudowanie Twojej sauny ogrodowej jako przedłużenia domu.

W zasadzie budowanie sauny w domu różni się od budowania oddzielnej sauny tylko tym, że z góry znasz już jej powierzchnię i wymiary oraz łatwiej będzie ci przygotować listę niezbędnych do jej budowy materiałów budowlanych. Na pewno przy dobudówce zaoszczędzisz te kilka tysięcy złotych, a wejście z domu do sauny sprawi, że będziesz mieć do niej dostęp o każdej porze dnia i nocy, bez względu na pogodę.

Warto też zwrócić szczególną uwagę na akcesoria do saun, ławki, chochle, a nawet termometry i czasomierze. Klepsydra? Proszę bardzo! Odpowiednio dobrane akcesoria potrafią natychmiast stworzyć nieziemską atmosferę.

Sauny mają swoje własne standardy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wentylacji, co należy również wziąć pod uwagę podczas jej budowy, w przeciwnym razie napotkasz dość poważne kłopoty ze strony lokalnych władz administracyjnych. Ten element jest również bardzo ważny i warto pamiętać o nim non-stop.

Jak widać, zbudowanie sauny może nie być tak łatwe, jak można by początkowo sądzić. Jednakże to co nadaje jej niepowtarzalny klimat to detale. Dlatego, aby nie opóźniać czasu budowy i uzyskać w rezultacie swoją wymarzoną saunę, rozsądniej jest rozważyć zakup sauny do samodzielnego montażu lub zlecić jej wybudowanie profesjonalistom.

Dlaczego warto skorzystać z opcji sauny ogrodowej do samodzielnego montażu?

Sauny dostępne na naszym rynku do samodzielnego montażu umożliwiają nie tylko szybką realizację, ale także firmy, które specjalizują się w ich produkcji oferują każdemu profesjonalną pomoc i doradztwo na każdym etapie realizacji zamówienia.

sauna ogrodowa beczka

Jakiego rodzaju saunę ogrodową wybrać?

Przed wyborem sauny dla Twojego ogrodu musisz zdecydować o właściwym doborze jej lokalizacji w swoim ogrodzie. Ważne jest, aby nie była ona zbyt daleko oddalona od zabudowań, tak aby korzystanie z niej było naprawdę przyjemne na co dzień.

Warto jednak pamiętać o możliwych utrudnieniach. Czasami wybrane miejsce w ogrodzie może nie nadawać się pod względem formalnym i mogą zachodzić pewne prawne obostrzenia w tym temacie.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każda budowla posiadająca fundament, której powierzchnia przekracza 35 m2 musi spełniać restrykcyjne wymogi przewidziane przez ustawodawcę i uzyskać specjalne pozwolenie.

Dzieje się tak zazwyczaj gdy wybieramy wariant murowany sauny ogrodowej. W tej sytuacji sauna ogrodowa powinna również znajdować się w odległości co najmniej jednego metra od granicy działki.

Należy również zachować znaczną odległość od zabudowań (własnych oraz sąsiadów). Sauna ogrodowa powinna też znajdować się we właściwej odległości od najbliższego lasu.

Warto też tutaj wspomnieć o wymaganej odległości takiej budowy od drzew rosnących na naszej działce.

Wniosek o odpowiednie zezwolenia na budowę złożysz w każdym urzędzie miasta lub gminy w zależności od swojego miejsca zamieszkania.

Jeśli rozmiar i topografia Twojej działki pozwalają Ci na założenie własnej sauny ogrodowej, możesz przystąpić do wyboru odpowiedniego projektu. Zazwyczaj sauna ogrodowa do samodzielnego montażu nie wymaga pozwolenia na budowę zgodnie z obowiązującym na terenie RP prawem budowlanym. Warto jednak zapytać doradcę w sklepie o wszystkie szczegóły.

Jaką konstrukcję sauny ogrodowej wybrać?

Nowoczesne technologie nie stoją w miejscu. Możemy zauważyć dynamiczny rozwój w technikach projektowych saun ogrodowych. Zmienia się technologia, zmienia się również sam wygląd saun ogrodowych.

Niektóre firmy z biegiem lat oferują całkowicie niekonwencjonalne formy, inne utrzymują swój klasyczny styl latami dodając całkowicie nowe warianty w detalach.

Każda firma posiada swój własny styl doceniany przez różne grupy klientów. Od lat najważniejszym trendem na rynku saun ogrodowych jest drewno. A wśród projektów królują sauny fińskie.

Pierwsze sauny fińskie były wykonywane z kamienia, ale stopniowo ludzie północy zdali sobie sprawę, że drewno znacznie dłużej utrzymuje cenne ciepło wewnątrz sauny.

Dodatkowo w saunach wykonanych z drewna łatwiej jest utrzymać optymalny poziom wilgotności i uzyskać naturalną wentylację budynku.

Do wykonania konstrukcji sauny w naszym ogrodzie warto też używać naturalnego drewna, które zachowuje swoje unikalne właściwości przez bardzo długi czas, a dodatkowo jest ono piękne, naturalne, przyjazne dla środowiska i niedrogie w porównaniu z kamieniem.

Jaka jest optymalna cena sauny ogrodowej dla domu jednorodzinnego? Ile kosztuje sauna ogrodowa?

Ceny saun ogrodowych wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Za małe modele zapłacimy mniej, jednak w przypadku dużych konstrukcji musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, który niejednokrotnie może przekraczać wartość nowego samochodu w dobrej klasie.

Jednakże prozdrowotne zalety relaksacyjnych sesji w prywatnej saunie zdecydowanie warte są każdych pieniędzy.

Cena sauny ogrodowej dla wielu osób może być zbyt wysoka, jednakże przy doborze odpowiedniego dla naszej kieszeni modelu warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają na jej ostateczny koszt.

Jakie to czynniki?

  • wielkość sauny (powierzchnia, wysokość),
  • rodzaj,
  • dodatki,
  • materiały użyte w konstrukcji,
  • marka.

Najlepszym rozwiązaniem, aby móc cieszyć się relaksacyjnymi i prozdrowotnymi właściwościami własnej sauny ogrodowej to zakup nowoczesnej sauny ogrodowej, gotowej do samodzielnego montażu.

Ceny takich saun ogrodowych z pełnym wyposażeniem zaczynają się już od 5 000 PLN. Zazwyczaj są to modele w postaci małej, jednoosobowej budki.

Droższe modele to sauny, które będą zawierać dodatkowe elementy, np. jacuzzi lub te w kształcie beczki. Ich średni koszt to około 15 000 PLN.

Sauny ogrodowe z wyższej półki mogą osiągać ceny nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przypominają one wyglądem małe domki, które łatwo można pomylić z popularnymi wśród działkowiczów altankami.

Rodzaje saun ogrodowych

Oto tabela przedstawiająca różne rodzaje saun ogrodowych:

Rodzaj sauny ogrodowejOpis
Tradycyjna sauna fińskaNajpopularniejszy rodzaj sauny ogrodowej, w której temperatura wynosi około 80-100 stopni Celsjusza. Sauna ta jest wyposażona w kamienie, na które wlewana jest woda, co tworzy parę, która pozwala na uzyskanie wysokiej wilgotności powietrza.
Infrared saunaTen rodzaj sauny wykorzystuje promienie podczerwone, które docierają do głębszych warstw skóry, co ma pozytywny wpływ na organizm. Temperatura w infrared saunie wynosi około 50-60 stopni Celsjusza.
Sauna parowaSauna parowa jest podobna do tradycyjnej fińskiej sauny, ale różni się tym, że powietrze jest bardzo wilgotne. Temperatura wynosi zwykle około 45-50 stopni Celsjusza.
Sauna suchaSauna sucha to sauna bez pary. Wilgotność powietrza wynosi zwykle poniżej 10%. Temperatura w takiej saunie wynosi około 80-100 stopni Celsjusza.
Sauna solankowaW tej saunie do powietrza dodawana jest solanka, co ma pozytywny wpływ na organizm. Temperatura wynosi około 60-80 stopni Celsjusza.
Oczywiście istnieją różne warianty saun ogrodowych, ale powyższa tabela przedstawia najpopularniejsze rodzaje. Wybór sauny ogrodowej zależy od preferencji i potrzeb użytkownika.


Jaki typ sauny do ogrodu wybrać?

Idealna sauna ogrodowa to projekt, który zachwyci nie tylko Ciebie i Twoich najbliższych, ale także znajomych i sąsiadów. Jaki typ sauny będzie najlepszy?

Podpowiadamy: taki, który zrealizuje wszystkie Twoje estetyczne i funkcjonalne wizje w sposób niebanalny i nowatorski.

Zacznijmy od prostej typologii. Do najbardziej popularnych saun ogrodowych, których koszt nie wykracza poza ramy osiągalności dla przeciętnej polskiej rodziny zalicza się przede wszystkim:

  • sauna fińska ogrodowa

Ten rodzaj sauny ogrodowej jest ogrzewany suchą parą, co odróżnia ją od standardowej tzw. ruskiej bani, a także zwyczajowo nie znajdziemy w niej popularnych na Wschodzie dębowych witek.

Dzięki zastosowaniu suchej pary zmniejsza się ryzyko pojawienia się oparzeń, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych łaźniach popularnych u naszych wschodnich sąsiadów. Brak ryzyka oparzeń to idealne rozwiązanie jeżeli szukamy idealnego miejsca relaksu dla całej rodziny.

Ponadto warto rozważyć inne opcje:

  • sauna ogrodowa z jacuzzi – jest to sauna do ogrodu z jacuzzi, w którym możemy zażywać także aromatycznych kąpieli. Prozdrowotne olejki aromatyczne mogą działać w jacuzzi nawet do 3 dni.
  • sauna zewnętrzna beczka – Sauna beczka w przydomowym ogrodzie może spełniać rolę ciekawego detalu, który zadziwi niejedną osobę. Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie o estetykę owalnej budowli. Istotną zaletą sauny w formie beczki jest też jej wysoka wydajność –sauna beczka pomieści więcej osób, niż sauna w formie budki. Do tego sauna beczka szybko się nagrzewa i znacznie lepiej rozprowadza ciepło.
  • sauna ogrodowa z przedsionkiem – z reguły są to sauny w formie domku. W tym rodzaju sauny zadbano o to, aby umożliwić wspólną zabawę w saunie większej liczbie osób. W saunie ogrodowej z przedsionkiem mamy nie tylko miejsce do saunowania, ale także przestrzeń, w której możemy przygotować się do zabiegu – powiesić szlafrok i zdjąć buty.
  • sauna ogrodowa opalana drewnem – opcja ta zadowoli wszystkie osoby, które starają się w sposób efektywny wykorzystać swoje zasoby finansowe. Drewno to w obecnym czasie najbardziej ekologiczny i najbardziej ekonomiczny sposób na zapewnienie sobie cudownych wrażeń bez szkody dla naszego portfela i środowiska.

Możliwości jest sporo. Wybierz swój idealny model i ciesz się swoim domowym spa już teraz!

Wpływ sauny na zdrowie człowieka

Sauna to pomieszczenie, w którym temperatura jest wstępnie podgrzewana do bardzo wysokiej, wręcz tropikalnej temperatury przy zwiększonej wilgotności powietrza, sięgającej nawet 70%. Gdy przebywamy w takim pomieszczeniu przez 10-15 minut, nasz organizm zaczyna się intensywne pocić.

Wraz z potem usuwane są z naszego organizmu szkodliwe, toksyczne substancje, co pomaga usprawnić funkcjonowanie całego ciała, zwalczyć choroby i poprawić pracę narządów wewnętrznych.

Przebywanie w saunie nawet 10 minut dziennie pomaga poprawić samopoczucie. Lepsze samopoczucie to oczywiście efekt synergicznego działania sauny na nasz organizm, który dzięki ciepłu, poceniu się i wilgoci radzi sobie lepiej z wszelkiego typu bolączkami.

Wpływ sauny na termoregulację organizmu człowieka

Termoregulacja jest jedną z głównych funkcji organizmu człowieka, która utrzymuje stałą temperaturę naszego ciała.

Warunki temperaturowe w całym ciele są stałe, ale wraz ze wzrostem temperatury otoczenia w ludzkim organizmie uruchamiają się mechanizmy odpowiedzialne za uwalnianie nadmiaru ciepła i zapobieganie przegrzaniu.

Główną rolę w tym procesie odgrywa skóra. Skóra ludzka wydziela nadmiar ciepła, głównie poprzez pot. Intensywność pocenia się zależy od wielu czynników, m.in. wilgotności i temperatury otoczenia.

Wpływ sauny na centralny układ nerwowy

Przeprowadzone w ostatnich latach badania naukowe wykazały, że 10-minutowy pobyt w saunie zwiększa reakcję motoryczną i poprawia koordynację psychomotoryczną.

Jednakże, tutaj uwaga! Po 20-minutowym pobycie w saunie wskaźniki te pogarszają się. Warto jest więc, uważać! Co za dużo to nie zdrowo.

Wpływ sauny na układ krążenia człowieka

Wysoka temperatura otoczenia zwiększa w znacznym stopniu aktywność układu sercowo-naczyniowego. 10 minutowy pobyt w saunie powoduje pozytywne zmiany w czynności serca, jednak przy dłuższych sesja w saunie można zaobserwować zmiany negatywne (kołatanie serca, zawroty głowy).

Badania pracy mózgu w trakcie przebywania w saunie wykazały wzrost dopływu krwi do mózgu. Umiarkowany czas pobytu w saunie i ścisła kontrola temperatury z uwzględnieniem naszych maksymalnych możliwości kondycyjnych nie powoduje negatywnych zmian.

Prawidłowo wykonana sesja sauny przywraca właściwe wskazania układu sercowo-naczyniowego po 15-20 minutach odpoczynku.

Warto też stosować zabiegi chłodzące dla zrównoważenia układu sercowo-naczyniowego nadwyrężonego przez wysoką temperaturę sauny. Można wtedy przeprowadzać serię ciepłych i chłodnych pryszniców lub popływać w basenie. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się sauna ogrodowa z prysznicem.

Należy jednak pamiętać, że nagłe ochłodzenie organizmu w postaci zimnego prysznica i pływanie w zimnej wodzie basenu może prowadzić do dodatkowego obciążenia układu sercowo-naczyniowego, szczególnie u osób o słabej kondycji fizycznej lub posiadających zdiagnozowane problemy z układem sercowo-naczyniowym. Ponadto podczas zabiegów chłodzących należy pamiętać o możliwej hipotermii i przeziębieniach.

Wpływ sauny na układ nerwowo-mięśniowy

10 minutowa sesja w saunie zmniejsza się napięcie mięśniowe. Efekty termiczne zmniejszają również napięcie mięśni oraz zwiększają uczucie relaksacji mięśni i stawów.

Wpływ sauny na funkcję oddychania i pracę oskrzeli

Pod wpływem wysokiej temperatury w saunie następuje przyspieszenie oddechu. Mechanizm ten jest następujący: z powodu wysokiej temperatury powietrza w otoczeniu dochodzi do odruchowego zwężenia tkanek w płucach. Jest to reakcja ochronna organizmu przed przegrzaniem.

W związku z tym odruchowo przyspiesza oddychanie, aby zwiększyć przenoszenie ciepła na zewnątrz organizmu. Po wejściu do sauny nieznacznie zwiększa się głębokość oddychania (o 100 ml) oraz pojemność płuc. Ponadto zwiększa się pocenie się oraz podwaja się aktywność oddechowa skóry.

Przy przeziębieniach, gdy w płucach powstaje dużo wydzieliny, pobyt w saunie ma pozytywny wpływ na wydalenie jej na zewnątrz i udrożnienie oskrzeli.

Efekt ten może zostać wzmocniony jeżeli powietrze w saunie nawilżane jest specjalnymi mieszankami olejków eterycznych (mięta, cyprys, pinia, drzewo herbaciane, trawa cytrynowa, cytryna, eukaliptus, itp.).

Jeśli zainteresuje Cię model zakupu sauny ogrodowej z jacuzzi to przyjemny aromat utrzymuje się w wodzie przez okres nawet 3 dni.

Olejki eteryczne są idealnym rozwiązaniem również dla fińskich saun ogrodowych, jednak intensywny zapach utrzymuje się znacznie krócej.

Wpływ sauny na skórę człowieka

Pod wpływem bodźca termicznego wzrasta temperatura skóry ciała. W tym przypadku następuje wzrost krążenia krwi w skórze.

W pierwszych 2 minutach przebywania w saunie temperatura znacznie wzrasta, następnie, dzięki uruchomieniu mechanizmów termoregulacyjnych i pojawieniu się pocenia, wzrost temperatury ulega spowolnieniu.

Należy zauważyć, że w saunie temperatura na powierzchni skóry może wzrosnąć do 41-42 stopni i więcej, co znacznie aktywuje obwodowe mechanizmy termoregulacji i pobudza pocenie się. Z powodu przegrzania skóry, naczynia skóry rozszerzają się i wypełniają krwią, zwiększa się przepuszczalność skóry.

Ten zabieg powoduje, że naskórek zmiękcza się, poprawia się wrażliwość skóry na bodźce, wzrasta jej transpiracja oraz zdolności immunobiologiczne.

Zabieg termiczny w saunie stymuluje przebieg procesów oksydacyjnych w skórze. Wszystkie czynniki temperaturowe oddziałujące na skórę i w w jej wnętrzu poprawiają jej funkcje – termoregulacyjne, ochronne, oddechowe, wydalnicze, dotykowe.

Przyczynia się to w dużej mierze do poprawy funkcji narządów wewnętrznych organizmu i odporności na choroby.

w środku sauny

Wpływ sauny na układ pokarmowy człowieka

Pod wpływem wysokich temperatur krew ulega redystrybucji, a narządy wewnętrzne odczuwają jej brak. Z powodu odpływu krwi do skóry i mózgu ilość soku żołądkowego zmniejsza się, a jego stężenie wzrasta. To sprawia, że niepożądane jest jedzenie podczas wizyty w saunie lub bezpośrednio przed sesją. Pokarmy bogate w białko są szczególnie słabo wchłaniane w saunie.

Tłuszcze w wysokich temperaturach sauny są nieco lepiej wchłaniane przez nasz organizm, ale zaleca się wchodzenie do sauny na czczo. Jedzenie przed pobytem w saunie może prowadzić do niepożądanych efektów i problemów gastrycznych.

Pobyt w saunie obciąża również funkcje wątroby. Przed wejściem do sauny zaleca się picie dużej ilości płynów, aby wzmocnić pozytywne efekty pocenia się organizmu.

Profilaktyka i leczenie chorób

Sauna służy do zapobiegania i leczenia różnych chorób. Liczne badania dowiodły dobroczynnego wpływu sauny na organizm człowieka.

W trakcie normatywnego pobytu w saunie (nie za długo i nie za krótko) można skutecznie obniżyć ciśnienie krwi u osób cierpiących na nadciśnienie, poprawić samopoczucie osób z chorobami nerek, a także pozytywnie regulować przemianę materii.

Znaczący efekt sauny osiąga się łącząc ją z masażem. Jest to istotne zwłaszcza w leczeniu schorzeń obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego jak rwa kulszowa, osteochondroza, przewlekłe zapalenie stawów.

Jedną ze wspaniałych cech sauny jest zdolność do łagodzenia zmęczenia, poprawy nastroju i zmniejszania niepokoju. Sauna poprawia krążenie krwi, czyli aktywuje procesy oksydacyjne, redukcyjne w uszkodzonych tkankach.

Mechanizm ten sprawia, że w saunie szybciej goją się urazy mięśni, więzadeł i stawów. W zapobieganiu przeziębieniom szczególnie ważna jest prawidłowa zmiana bodźców ciepłych i zimnych, co poprawia zdolności adaptacyjne głównych układów fizjologicznych organizmu.

W środowisku naukowym wiele uwagi poświęcono sile oddziaływania bodźca zimna. Najbardziej łagodną formą takiego narażenia jest przebywanie w pomieszczeniu z zimnym powietrzem.

W badaniach brano również pod uwagę stosowanie zimnych prysznicy lub pływanie w basenie z zimną wodą po zabiegu w saunie. Efekty były bardziej niż zadowalające.

Istotną pozytywną cechą zabiegów w saunie jest uzyskanie dobrego samopoczucia, które pozwala lepiej znosić ból, stany przemęczenia i choroby.

Sauna pomaga utrzymać podstawowe funkcje organizmu na odpowiednio dobrym poziomie i umożliwia osobom prowadzącym siedzący tryb życia w dużej mierze zrekompensować brak aktywności fizycznej.

Sauna zwiększa wydolność organizmu i jego zdolności regeneracyjne, zwłaszcza przyspiesza procesy regeneracji po znacznym stresie psychicznym i fizycznym.

Ile razy w tygodniu można korzystać z sauny?

Jak często można chodzić na saunę? Jeśli rozpoczynamy naszą przygodę z korzystaniem z sauny, z początku najlepiej raz w tygodniu i na krótko, aby zbadać reakcję organizmu.

Z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do przebywania w saunie, można korzystać z niej częściej – dwa, maksymalnie trzy razy w tygodniu. W przypadku złego samopoczucia lub problemów zdrowotnych, w tym problemów z układem krążenia, warto skonsultować to z lekarzem.

Regularne wizyty w saunie łagodzą zmęczenie, sprzyjają relaksacji całego ciała, a w szczególności mięśni i układu nerwowego. Ma to szczególne znaczenie dla osób wykonujących stresogenną pracę, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

Mamy nadzieję, że tym opisem wyczerpaliśmy wszystkie wątpliwości jakie można mieć przy planowaniu budowy własnej sauny ogrodowej. Zachęcamy do zakupu sauny poprzez naszą stronę.

Najczęstsze pytania

Jak dbać o saunę ogrodową?

Po każdorazowym korzystaniu z sauny należy oczyścić saunę, w szczególności podłogę oraz ławki. Należy usunąć nadmiar wody oraz zetrzeć powierzchnie czystą wilgotną szmatką, a następnie osuszyć. Ważna jest także odpowiednia wentylacja i osuszanie sauny, aby zapobiec rozrostowi pleśni oraz bakterii.
Do oczyszczenia sauny korzystamy z odpowiednich środków dezynfekujących, najlepiej przeznaczonych do sauny. Ważne jest, aby korzystać ze środków nietoksycznych dla człowieka, bowiem wszystko to czego użyjemy unosi się potem w formie oparów i może być wdychane przez osoby korzystające z sauny.
Przyjmuje się także, że warto raz w roku przetrzeć elementy drewniane papierem ściernym, aby przedłużyć trwałość i świeżość sauny.



Ile prądu zużywa sauna?

Standardowo wykorzystywane piece elektryczne stosowane w saunach zużywają między 3.3 a 4.4 kWh mocy. Kalkulacje te obejmują zarówno czas nagrzewania sauny jak i samo korzystanie z niej w przedziale około 15-20 minut.

Czy warto kupić saunę?

Warto przynajmniej z kilku powodów. Sauny są świetnym sposobem relaksu dla zmęczonego ciała. Dodatkowo sauna pozwala na szybsze wydalanie toksyn z organizmu w tym metali ciężkich. Dodatkowo wspomaga także walkę z nadwagą oraz porawiają wygląd skóry. Co niezwykle istotne udowodniono również bardzo pozytywny wpływ sauny na odporność organizmu.

Jakie materiały są wykorzystywane do izolacji sauny? Ile wełny jest niezbędne do izolacji? Czym ocieplić saunę?

Wszystkie sauny, w szczególności sauny zewnętrzne wymagają odpowiedniej izolacji. Służy ono utrzymywaniu właściwej temperatury wewnątrz, a także zapewnia optymalne zużycie energii. Wszelkie nieszczelności w izolacji zwiększają znacząco zużycie energii.

Czym najlepiej ocieplić saunę?
Do izolacji sauny wykorzystuje się konopie, korek, a także wełnę izolacyjną. Korek jest doskonałym izolatorem zarówno pod względem izolacji cieplnej jak i wygłuszenia nadmiernych hałasów pochodzących z zewnątrz sauny. Jego minusem może się okazać charakterystyczny zapach, który nie każdemu odpowiada.

Dobrze do izolacji sauny nadają się także konopie. Jest to wersja EKO, współcześnie przez wielu preferowana.

Niezwykle popularną metodą izolacji sauny jest wełna mineralna, która stanowi doskonałą, bardzo odporną barierą cieplną. Jest ona nieszkodliwa dla zdrowia użytkowników sauny. Należy jednak pamiętać, aby w miarę możliwości unikać kontaktu skóry z wełną. W saunie ogrodowej najczęściej najlepiej sprawdza się wełna o grubości 100mm

Jaka powinna być grubość ścian sauny?

Zazwyczaj przyjmowana akceptowalna grubość ścian sauny to 7 cm. Należy pamiętać również o konieczności uwzględnienia dylatacji, jeśli sauna znajduje się przy budynku wielkości 3-4 cm.
Standardowa grubość ściany sauny i sufitu to 7cm, przy obiektach publicznych stosuje się sufit podwójnie ocieplany o grub. 10cm. Wymagana dylatacja powietrzna pomiędzy ścianą sauny a budynkiem to 3-4cm, o które należy umniejszyć wymiar sauny. Jest to również luz bezpieczeństwa w przypadku krzywizn ścian.

Jakie drewno do sauny suchej?

Ściany kabin sauny są wykonywane najczęściej (również ze względu na tradycję) z wolno rosnących drzew iglastych takich jak sosna skandynawska, cedr kanadyjski, jodła czy świerk skandynawski.
Pozostałe elementy takie jak siedziska oraz oparcia wykonuje się zazwyczaj z drzew liściastych poddanych odpowiedniej obróbce termicznej.

Czy do sauny potrzebna jest siła?

Zazwyczaj do saun fińskich, które stosowane są jako sauny domowe tj. do 4,5 m3 nie potrzebna jest siła, wystarczy gniazdko elektryczne standardowe zasilane napięciem 230V. Dla większej objętości sauny, trzeba ją podpiąć zazwyczaj do wyższego napięcia.

Czy sauna musi być z drewna?

Tak, przyjmuje się, że sauna musi być wykonana z drewna.

Czy lipa nadaje się do sauny?

Lipa doskonale nadaje się do budowy elementów mających kontakt ze skórą jak ławki, oparcia czy podgłówki w saunie.

Ile kosztuje 1 godzina w saunie?

1 godzina pracy sauny, biorąc pod uwagę czas nagrzewania będzie nas kosztować przy cenie energii około 0,75 zł za kWh – od ok. 5 do ok. 7 zł.

Ile kalorii spala się w saunie?

Podczas 1 godzinnej sesji w saunie organizm spala dodatkowo około 300 kcal.

Czy w saunie musi być odpływ?

Warto wbudować odpływ w podłogę kabiny, dzięki czemu nadmiar wody będzie mógł swobodnie spłynąć do kanalizacji. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o sprzątanie powierzchni sauny. Warto przy tym zadbać o to, aby odpływ miał odpowiednią konstrukcję. W szczególności warto wykorzystać w odpływie syfon, który zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza sauny.

Jaki kabel zasilający powinien być użyty do konstrukcji sauny?

Dobrze sprawdzają się kable przeznaczone do tego typu konstrukcji, posiadające kable w odpowiedniej izolacji sylikonowej, odporne na wysokie temperatury.

Czym palić w saunie?

Najlepiej do palenia w saunie nadaje się drewno liściaste (np. dąb, brzoza, grab czy jesion), choć niektórzy palą także drewnem iglastym. Zaletą drzewa iglastego jest równomierne i spokojne wypalanie się tego drewna.

Czy w saunie jest wentylacja?

Tak, oczywiście. Wentylacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza w saunie, co umożliwia jej prawidłowe osuszanie. W przeciwnym wypadku w saunie mogłyby się rozwinąć patogeny w tym grzyby i bakterie. Odpowiednia wentylacja zapobiega również przegrzewaniu się elementów wewnątrz sauny.

W saunach są stosowane dwa generalne typy wentylacji: grawitacyjny oraz mechaniczny. Wentylacja grawitacyjna (naturalna) działa poprzez naturalny obieg energii cieplnej ogrzanego powietrza. Jej prawidłowe działanie wymaga umieszczenia wlotu powietrza poniżej pieca, zaś wylot pod sufitem lub w samym suficie sauny.

W systemie wentylacji mechanicznej w saunie wykorzystywany jest elektryczny wentylator wyciągowy. W tym układzie wlot świeżego powietrza montuje się u góry sauny, zaś wylot przy podłodze. Zapewnia to bardziej wyrównaną temperaturę na wszystkich poziomach sauny.

Gdzie umieścić czujnik temperatury w saunie?

Czujnik temperatury najlepiej zamontować nad piecem, kilkanaście centymetrów od powierzchni sufitu sauny. .

Czego nie robić przed sauną? Co pić przed sauna?

Przede wszystkim należy unikać korzystania z sauny kiedy jesteśmy głodni, ponieważ grozi to osłabieniem i przeciążeniem organizmu. Istotne jest także uzupełnianie płynów, a także pamiętanie o elektrolitach, ponieważ sauna wywołuje bardzo silne pocenie. Musimy pamiętać, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Warto spróbować wypić 1- 1,5 litra wody przed, podczas i po sesji w saunie. Można także pić wodę ze szczyptą soli, wodę kokosową lub wodę z dodatkiem miodu, aby uzupełnić niedobór elektrolitów.

Jaką szerokość ławki w saunie?

Istotna jest wielkość ławki z której korzystamy użytkując saunę. Za optymalną uznaje się długość 2m oraz szerokość 55 cm.

Zobacz także: