Zastanawiasz się nad wywierceniem studni i chciałbyś dowiedzieć się jaki jest koszt takiej usługi lub znaleźć fachową firmę która wykona dla Ciebie odwiert?
Zadzwoń +48 459 413 398 lub napisz: kontakt@pak.info.pl
Możesz również skontaktować się z nami poprzez wypełnienie poniższego formularza kontaktowego. Oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin od zgłoszenia i porozmawiamy o ofercie.
Anna Nawalaniec
Biuro Obsługi Klienta
Usługa wiercenia studni jest wykonywana na terenie całego województwa dolnośląskiego. Działamy na terenie takich miejscowości jak: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Świdnica, Bolesławiec, Oleśnica, Oława, Dzierżoniów, Zgorzelec, Bielawa, Kłodzko, Świebodzice, Jawor, Polkowice, Nowa Ruda, Lubań, Kamienna Góra, Bogatynia, Strzegom i wiele innych.
Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub zadzwoń. Kontakt do niczego nie zobowiązuje. W każdym przypadku postaramy się zaproponować Ci wycenę oraz termin realizacji usługi.
Czas oczekiwania jest ustalany indywidualnie i jest zależny od dostępnych mocy przerobowych na danym obszarze. Zazwyczaj jest to okres od kilku dni do kilku tygodni.
Lokalizacja
Dobry kontakt z klientem oraz dostępność i szybkość realizacji usługi wiercenia studni
Zalety posiadania własnej studni to przede wszystkim:
–
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się szczegółów na temat możliwości wykonania odwiertu w Twojej lokalizacji. Działamy na terenie całego województwa dolnośląskiego.
Dbamy o to, aby usługi oferowane przez naszą stronę cechowały się wyjątkową dbałością o każdego klienta.
Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest w rzeczywistości studnia głębinowa. Studnia głębinowa to tak naprawdę studnia wiercona. Można nawet zdecydować się na jej pogłębianie do dziesięciu metrów w dół. Studnię głębinową się drąży przy pomocy specjalnego urządzenia. Konkretnie mowa o wiertnicy. Może ona być użytkowana przy pomocy dwóch rur. O jakich rurach mowa? Mowa o rurze osłonowej oraz filtracyjnej. Ta pierwsza dociera bezpośrednio w okolice wodonośnej warstwy. Z kolei rura filtracyjna wnika w wodonośną warstwę.
Zazwyczaj bezpośrednio w okolicy rury jest tworzona specjalna obsybka wykonana ze żwiru. Jest to robione po to, aby można było liczyć na usprawnienie dopływu wody. Rurę osłonową zawsze zakańcza się specjalną obejmą. Jest to obejma nośna. W niej znajduje się zawór, który odcina wodę, a także przyłącze. Wśród nas są z pewnością osoby, które myślą na poważnie o wywierceniu studni powyżej ośmiu metrów. Osoby te powinny pamiętać o tym, że przy takiej głębokości niemożliwe wręcz jest zasysanie wody. W takiej sytuacji trzeba zdecydować się na montaż specjalnej pompy. Ona powinna się znaleźć na samym dole studni
To pytanie na pewno zadaje sobie sporo osób. Na pewno powinna to być sytuacja, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do wodociągowej sieci. Jednak od razu pragniemy zaznaczyć, że nie jest to jedyny argument, który przemawia za posiadaniem głębinowej studni. Warto wykonanie głębinowej studni rozważyć także w sytuacji, w której koszt budowy studni jest niższy od podłączenia do oddalonej wodociągowej sieci. Studia głębinowa będzie także strzałem w dziesiątkę, gdy zamierzamy ogrzać dom w sposób ekologiczny. Tak naprawdę wiercenie głębinowych studni i bezpośrednie podłączenie do nich pomp ciepła daje możliwość na odzyskanie energii i jej przekazanie do ogrzewania budynku. W ten sposób można zaoszczędzić na opłatach za wodę, a także pozyskiwać ją tańszym sposobem. Spokojnie można sobie podlewać ogród czy też poić zwierzęta hodowlane. Poza tym studnie głębinowe wiercone dają nam możliwość na sporą niezależność od dostawcy zewnętrznego, a tym samym stały dostęp do wody. Nie mamy tutaj żadnej ryzykownej sytuacji związanej ze spadkiem ciśnienia w rurach, a także związane z odcięciami dopływu wody w razie pojawienia się usterki.
Studnia głębinowa jest idealnym rozwiązaniem w przypadku gdy nie ma możliwości podłączenia gospodarstwa domowego do sieci wodociągowej. Stanowi ona źródło bieżącej wody użytkowej oraz pitnej. Jak się okazuje woda z właściwie wykonanej studni głębinowej jest znacznie czystsza oraz o wiele smaczniejsza niż woda pochodząca z sieci wodociągowej. Dlaczego tak jest? Otóż woda pobierana ze studni głębinowych wywodzi się z naturalnego źródła i nie jest poddawana chlorowaniu.
Ponadto, woda z głębin przechodzi przez kilka warstw filtracyjnych, dzięki czemu woda wydobywana ze studni na powierzchnie jest wysokiej jakości. Jest to niezależne źródło wody, dzięki czemu studnia głębinowa może okazać się zbawienna w przypadku częstych przerw w dostawie wody z sieci. Nie trzeba się przejmować również spadkami ciśnienia wody w sieci, czy też wzrostem ceny dostarczanej wody.
Kolejnym atutem studni głębinowej są więc oszczędności wynikające ze zmniejszenia rachunków za wodę. Oczywiście, wywiercenie studni głębinowej to kosztowna inwestycja, jednak patrząc na to w dłuższej perspektywie czasowej jest to opłacalna inwestycja. Szacuje się, iż koszty wybudowania studni głębinowej zwracają się po około dwóch latach użytkowania. Studnie głębinowe pozwalają również na minimalizacje zużycia wody oraz wykorzystanie naturalnych źródeł wody, przez co są bardziej przyjazne środowisku. Prawidłowo zamontowana studnia głębinowa to bardzo bezpieczna instalacja, dzięki czemu nie ma powodów do większych obaw.
Gdy już wiemy, czym tak naprawdę jest studnia głębinowa, a także w znamy sytuacje, w których warto się na nią zdecydować, to musimy przejść do konkretów. Niezmiernie ważnym aspektem przy wyborze studni głębinowej jest jej lokalizacja. Musimy już na pierwszym etapie budowy zdecydować się na miejsce, w którym ona stanie. Zazwyczaj inwestorzy korzystają z dwóch popularnych metod. O jakich metodach mowa?
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem jest odszukanie map i planów geologicznych działki. W takim dokumencie znajdują się wszelkie informacje dotyczące nie tylko wód gruntowych, ale także wód podziemnych. Jeśli mamy akurat pecha i nie istnieją takie dokumenty, czy też nie mamy po prostu do nich dostępu, to badania trzeba wykonać na własną rękę. Po prostu nie mamy innej możliwości. Od razu chcemy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie, które swoje kosztuje. Warto jednak dodać, że jest to badanie naprawdę rzetelne. Można, śmiało opierać się na tych wynikach.
Innym sposobem jest także różdżkarstwo. Trzeba przyznać, że brzmi to dosyć tajemniczo i magicznie. Już tłumaczymy, o co konkretnie chodzi. Radiesteta przy pomocy specjalnej “różdżki” określa bezpośrednią lokalizację podziemnych wodnych zbiorników, a także cieków wodnych. Chociaż taka niekonwencjonalna metoda lokalizacji podziemnych wód wymyka się zwykle schematom naukowym, to w dalszym ciągu spore grono inwestorów się na nią decyduje.
Inną powszechnie stosowaną metodą szukania wody jest metoda elektrooporowa oraz georadarowa.
Bardzo ważną informacją jest to, że do wykonania studni głębinowej nie potrzebujemy zazwyczaj pozwolenia. Nie oznacza to jednak, że wszystko można robić byle jak. Na pewno należy obowiązkowo przestrzegać wszelkich przepisów prawnych. Najważniejszy jest wybór lokalizacji. Tutaj powinniśmy się kierować nie tylko tym, gdzie bezpośrednio się znajduje ujęcie wody, ale również jakie są jego bezpośrednie odległości. Chodzi o odległość od granicy działki, a także od wspólnej studni na granicy dwóch parceli.
Studnia głębinowa może się znajdować minimum pięć metrów od granicy parceli, siedem i pół metra od przydrożnego rowu z wodą, piętnaście metrów od budynków gospodarczych, silosów, zbiorników na gnojowicę, a minimum trzydzieści metrów od drenaży rozsączających biologiczne nieoczyszczone ścieki do gruntu. Na sam koniec tego akapitu warto także dodać o odległości minimum siedemdziesięciu metrów od wybiegów nieutwardzanych dla hodowlanych zwierząt.
Konstrukcja głębinowej studni składa się tak naprawdę z kilku konkretnych elementów. Zaczynamy od tego, który się znajduje tak naprawdę najgłębiej. Mowa konkretnie o rurze w obudowie betonowej, czy też PCV. Później jest to rura filtracyjna, która jest obsypana żwirem. Następnie mamy pompę głębinową z rurą stalową, która już prowadzi na powierzchnię. Bezpośrednio na poziomie gruntu mamy do czynienia z głowicą studzienną z zaworem i w końcu instalacja, która odpowiada za doprowadzenie wody bezpośrednio do budynku.
W tym przypadku najważniejsze znaczenie mają wspomniane już badania geologiczne danego terenu. W ten sposób poznać można hydrologiczne warunki, które panują na naszej działce. Jesteśmy także w stanie ustalić obszar, na którym może być wywiercona głębinowa studnia. Tego typu informacje są również ważne z samego punktu widzenia doboru średnicy rury, głębokości położenia filtra, a także jego długości.
Tak naprawdę studnia powinna również być położona w miejscu odległym maksymalnie od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń. Najlepiej powinno być to tak zrobione, że wywiercona powinna być z daleka od szamba, przydrożnego rowu, a także kanalizacji.
Na pewno wszystkie osoby, które na poważnie myślą o studni głębinowej, chciałby także poznać koszty wywiercenia studni głębinowej. Ich źródłem nie tylko jest sam w sobie wykop, ale także konieczność wykonywania prac geologicznych. Warto także wspomnieć o dokumentacji hydrologicznej. Nie wolno nam także zapomnieć o opłatach administracyjnych.
Koszt ostateczny takowej inwestycji jest zależy bezpośrednio od warunków, które panują na naszej działce. Zasada jest taka – im jest położona płycej warstwa wodonośna, tym opłaty będą znacznie niższe. Ceny odwiertów się różnią z uwagi na lokalizację. Jeśli jednak woda się okaże niezdatna do picia, to cena budowy zdecydowanie wzrośnie z uwagi na samą konieczność zainstalowania uzdatniających filtrów. Koszt szacunkowy może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
To pytanie także zadaje sobie sporo osób. Wiadomo, że poza wyborem konkretnej lokalizacji, wyborze odpowiedniej firmy, także bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne. Sporo wątpliwości u niektórych osób budzi to, czy ujęcie wody z głębinowej studni jest bezpieczne w pełni dla naszego zdrowia. Na pewno najlepiej na pytanie – czy woda jest zdatna do spożycia udzielają wyniki wykonanych badań laboratoryjnych. Dowiedzmy się z nich, czy woda nie zawiera substancji szkodliwych. Głównie mowa o siarkowodorach, azotanach, manganie i żelazie w stężeniu, który przekracza dopuszczalną dla naszego zdrowia normę.
Pompy głębinowe się montuje w studni na kilka, a czasem nawet na kilkanaście metrów pod ziemią. Wymiana, czy też naprawa takiego urządzenia jest nie tylko bardzo kosztowna, ale także pracochłonna. Wybór głębinowej pompy warto poprzedzić zatem dokładną analizą możliwości i potrzeb danego gospodarstwa. Na rynku można znaleźć sporo modeli pomp, które się różnią pomiędzy sobą zasilaniem, parametrami roboczymi, rodzajem silników, a także oczywiście gabarytami. Jeśli poszukujemy urządzenia, które nas nie zawiedzie nigdy i będzie pracować w sposób bezawaryjny przez wiele, wiele lat. Koniecznie powinniśmy sprawdzić oferty na rynku. Specjaliści na pewno pomogą w wyborze urządzenia, które jest dopasowane do potrzeb indywidualnych.
Po wykonaniu odwiertu głębinowej studni i umieszczeniu w nim osłonowej rury, pozostaje oczywiście zamontowanie pompy. Wszystko po to, aby móc rozpocząć czerpać wodę ze swojego ujęcia. Oczywiście należy wcześniej dobrać właściwą pompę, co warto powierzyć fachowcom. Jednak zakładając, że dysponujemy już odpowiednim urządzeniem tłoczącym wodę, przejść możemy do etapu newralgicznego. Sprawa wydaje się teoretycznie bardzo prosta, ale doświadczenie tak naprawdę pokazuje, że można popełnić błędy podstawowe, które rzutują na wydajność pompy, a tym samym całego źródła. Jak zamontować pompę głębinową w studni? Sprawdźmy to.
Na samym początku należy przygotować pompę głębinową. Dostarczona pompa głębinowa jeszcze przed umieszczeniem w studni wymaga jeszcze kilku prac przygotowawczych. Przede wszystkim koniecznie trzeba wkręcić mosiężny nypl ze zwrotnym zaworem w sposób bezpośredni na pompę. Dzięki temu można przyłączyć rurę PE oraz zapobiegać efektowi cofania się wody do pompy i w sposób bezpośredni do studni.
Później trzeba zastosować złączki bezpośrednio do rur PE. Bardzo ważne jest to, że powinny to być złączki wysokociśnieniowe, które są przeznaczone specjalnie do stosowania w studniarskiej technice. Złączkę, którą wykorzystujemy do montażu rury PE, którą woda tłoczona będzie na powierzchnię.
Kolejny krok to przymocowanie stalowej linki. Aby móc wykluczyć ryzyko opuszczenia niekontrolowanego pompy w głąb studni lub też wręcz jej upadku na samo dno odwiertu, trzeba bezwzględnie zastosować linkę zabezpieczającą – wykonaną najlepiej z kwasoodpornej stali A4. Należy także pamiętać o wykonaniu dwóch zacisków na każdą z pętli. Długość liny dobieramy zależnie od głębokości odwiertu, zostawiając sobie zapas, aby móc wygodnie i solidnie przymocować koniec liny.
Krok trzeci to mocowanie i przedłużenie ewentualne kabla elektrycznego. Każda z pomp głębinowych dostarczana jest razem z kablem oryginalnym. Jednak zwykle jest tak, że okazuje się ona za krótki. Gdy odwiert ma głębokość jedenastu metrów, a długość kabla to jedynie półtorej metra. W takiej właśnie sytuacji będzie niezbędne przedłużenie kabla, do czego zawsze używa się złącza hermetycznego złącza. Po przedłużeniu kabla już możemy przymocować go na całej długości do rury PE. Do tego używa się opaskę elektryczną co około półtorej metra.
Później należy przejść do montażu studziennej głowicy. Musimy przyznać, że jest to etap dosyć często pomijany, co stanowi naprawdę bardzo poważny instalacyjny błąd. Niektórzy inwestorzy z oszczędności się decydują przykryć studnię jedynie zaślepką plastikową. Nie poleca się tego rozwiązania z racji na jego nietrwałość oraz także niską funkcjonalność. Korzystniej będzie zastosować studzienną głowicę o właściwej średnicy z przyłączem do wodociągowej armatury.
Na koniec chcemy raz jeszcze przypomnieć o uszczelnieniu obowiązkowym każdego gwintowanego połączenia przy pomocy teflonowej taśmy lub też starej i już sprawdzonej metody, którą jest pakuł z uszczelniającą pastą. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności można już, śmiało umieścić w sposób ostrożny studnię i opuścić na taką głębokość, aby była ona cała zanurzona. Teraz już tylko pozostaje przygotować następne elementy instalacji, które są niezbędne do czerpania wody.
Wiercenie głębinowej studni to temat, na który można wypowiadać się godzinami. Czasami studnie głębinowe są jedyną opcją na pozyskiwanie wody. Posiadanie swojego własnego ujęcia wody ma naprawdę sporo zalet, chociaż początkowo wymaga od nas znacznie większego nakładu finansowego, a potem kontrolowania bieżącego jakości pozyskiwanej wody. Pozwala jednak nam się uniezależnić od wszelkich zewnętrznych dostawców. Możemy także płacić znacznie mniej za miejską wodę. Kopanie głębinowej studni to genialna opcja w gospodarstwach, a także na ogródkach działkowych. Jest to po prostu świetne rozwiązanie, na którym się nie zawiedziemy.
Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Świdnica, Bolesławiec, Oleśnica, Oława, Dzierżoniów, Zgorzelec, Bielawa, Kłodzko, Świebodzice, Jawor, Polkowice, Nowa Ruda, Lubań, Kamienna Góra, Bogatynia, Strzegom, Jelcz-Laskowice, Złotoryja, Boguszów-Gorce, Ząbkowice Śląskie, Trzebnica, Chojnów, Brzeg Dolny, Strzelin, Wołów, Góra, Milicz, Kowary, Syców, Bystrzyca Kłodzka, Kudowa-Zdrój, Środa Śląska, Oborniki Śląskie, Lwówek Śląski, Siechnice, Ziębice, Chocianów, Pieszyce, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Żarów, Twardogóra, Szklarska Poręba, Gryfów Śląski, Żmigród, Piława Górna, Głuszyca, Polanica-Zdrój, Piechowice, Przemków, Lubawka, Pieńsk, Stronie Śląskie, Szczawno-Zdrój, Ścinawa, Lądek-Zdrój, Jaworzyna Śląska, Szczytna, Bolków, Bierutów, Jedlina-Zdrój, Karpacz, Kamieniec Ząbkowicki, Duszniki-Zdrój, Leśna, Olszyna, Nowogrodziec, Zawidów, Świeradów-Zdrój, Mieroszów, Mirsk, Wojcieszów, Prochowice, Niemcza, Węgliniec, Złoty Stok, Wąsosz, Międzylesie, Bardo, Radków, Międzybórz, Świerzawa, Prusice, Wiązów, Miękinia, Lubomierz, Wleń.