Jezioro Białe – świetny kierunek na spędzenie wakacji.

  Jezioro Białe – świetny kierunek na spędzenie wakacji.

  Jezioro Białe to najczystsze jezioro na Lubelszczyźnie, dlatego też warto jest je odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. Jezioro to znajduje się we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej. Dobrze jest też wspomnieć, że ten wodny obiekt jest co roku zarybiany. Dzięki temu można cały czas zobaczyć tutaj różnego rodzaju gatunki ryb, co jest świetną atrakcją, zwłaszcza dla miłośników wędkowania. Żeby móc łowić ryby na Jeziorze Białym potrzebne jest zezwolenie. Zezwolenie takie można kupić we Włodawie położonej kilka kilometrów od Jeziora Białego. Koszt całorocznego zezwolenia nie jest wysoki , wynosi on 10 zł. Nie warto ryzykować połowu bez zezwolenia, gdyż całę Jezioro jest bardzo często kontrolowane. Warto też wspomnieć, że dno jeziora jest piaszczyste, dzięki czemu można po nim bezpiecznie chodzić i jest ono atrakcyjne dla dzieci. Maksymalna głębokość jeziora wynosi aż trzydzieści cztery metry.

  Okuninka – wieś do której przynależy Jezioro Białe.

  Przy samym Jeziorze Bialym, a także przy dwóch innych jeziorach: Jeziorze Czarnym i Jeziorze Glinki, jest położona urocza wieś Okulinka. Dzięki swojej atrakcyjnej lokalizacji, Okuninka jest świetnym miejscem wypoczynku dla całych rodzin. Na miejscu znajdziemy wiele fajnych miejscówek na nocleg, głównie gospodarstw agroturystycznych. Okuninka ściąga wielu turystów o każdej porze roku. Dobrze jest też wspomnieć, że przy tej wsi znajdują się także inne jeziora takie jak Lipiec, Czarne czy Święte, jednak to Jezioro Białe zyskało największą sławę. Warto też zaznaczyć, że wieś cieszy się fantastycznym campingiem, który jest położony praktycznie przy samej plaży, dzięki czemu można dostać się nad jezioro bez potrzeby poruszania się samochodem, co jest niewątpliwą zaletą.

  Jezioro Białe – jakie są dostępne atrakcje?

  Oprócz tego, że jezioro to jest fantastyczną atrakcją, gdyż można skorzystać zarówno z plaży, jak i popływać w czystej wodzie, to jeszcze dookoła są znakomite atrakcje dla turystów. Tym sposobem można spędzić tutaj ciekawie i przede wszystkim aktywnie czas również z dziećmi. Co ważne, to miejsce to jest znakomite dla podróżujących ze swoimi czworonogami. W lecie organizowane są między innymi spływy kajakowe w zależności od umiejętności, szlak wodny jest dostosowany do turystów. Dzięki temu można zwiedzić to przepiękne jezioro z innej perspektywy. Jezioro jest na tyle głębokie, że można też zapisać się do szkoły nurkowania, co jest niesamowitą przygodą, gdyż można poznać podwodny świat w jego naturalnym środowisku. Zejścia pod wodę najczęściej odbywają się pod okiem doświadczonego instruktora, przez co każdy uczestnik szkolenia może się czuć bezpiecznie. Dla miłośników architektury i miejsc świętych jest dostępny kościół świętego Jana Jałmużnika w Orchówku. W kościele tym znajduje się słynny obraz Matki Bożej Pocieszenia, który został tam podarowany w 1610 roku.

  Co można zjeść w okolicy jeziora Białego?

  Będąc na wakacjach nad jeziorem Białym, dobrze jest spróbować lokalnej kuchni. Warto wspomnieć, że mieści się tutaj dużo punktów gastronomicznych, dzięki czemu każdy turysta może dopasować dania pod swój gust. Dobrze jest jednak spróbować lokalnego jedzenia, jakim najczęściej są w tym rejonie ryby podawane na różne sposoby. Wiele ośrodków turystycznych ma także swoją restaurację, w której są przygotowywane posiłki dla turystów, co sprawia, że można od razu spróbować różnych potraw, w miejscu noclegu.

  jezioro białe

  Gdzie zarezerwować nocleg nad jeziorem Białym?

    We wsi Okuninka można zarezerwować nocleg w różnych warunkach, gdyż są dostępne campingi, czy też domki agroturystyczne. Są też dostępne hotele, w których są oferowane pokoje kilkuosobowe, dzięki czemu można przyjechać tutaj z rodziną i ze znajomymi. Można również wybrać spanie pod namiotem, ponieważ są specjalnie przygotowane pola namiotowe, przez co da się bezpiecznie rozstawić namiot i tym sposobem cena za taki nocleg jest zdecydowanie niższa niż za nocleg w hotelu trzygwiazdkowym. Warto też pamiętać, że pobyt dzieci może oznaczać także inne niższe ceny, niż w przypadku dorosłych osób. Dobrze jest też pamiętać, aby poinformować wcześniej w danym obiekcie, czy przyjedzie się ze swoim czworonogiem, gdyż niektóre miejsca noclegowe, mogą naliczać dodatkowe opłaty za pobyt czworonożnych pupili. Należy zaznaczyć, żeby rezerwacji noclegów nad jeziorem Białym dokonać z dużym wyprzedzeniem szczególne, jeśli wybiera się w porze letniej. Wówczas miasteczko to jest niesamowicie oblegane przez turystów, co sprawia, że wszystkie noclegi mogą być zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Co ważne, to wiele noclegów można zamówić za pomocą Internetu, co jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także bardzo popularnym w obecnych czasach.

  Czy można przyjechać nad jezioro Białe zimą?

  Jezioro Białe jest najbardziej popularne w okresie wiosny i lata, ale trzeba także pamiętać o miłośnikach zimowych sportów i dlatego też można spędzić ferie zimowe czy przerwę świąteczną nad jeziorem. Dobrze jest też wspomnieć, że jezioro to ściąga również wiele miłośników morsowania, przez co również w ciągu zimy wieś Okuninka może spodziewać się licznych turystów. Dobrze jest też wspomnieć, że plaża nad jeziorem Białym jest fantastycznym miejscem na spędzenie sylwestra czy też na długie zimowe spacery. Wówczas przyroda sprawia, że wokół jeziora rozciągają się przepiękne zimowe krajobrazy, które urzekają każdego turystę.

  Czy można nad jeziorem Białym wybrać się na wycieczkę rowerową?

  Przepiękna okolica, która rozpościera się przy jeziorze Białym, sprawia to, że wielu turystów chce spędzić tutaj aktywnie czas. Świetnym rozwiązaniem jest zatem wybranie się na wycieczkę rowerową, co sprawi, że można poznać także fantastyczną okolicę. Warto też wspomnieć, że rowerem można objechać całe jezioro. Dobrze jest zarezerwować cały dzień na tego rodzaju wycieczkę, dzięki czemu będzie można swobodnie pozwiedzać okolicę i poznać różne urocze zakątki, które są nad jeziorem. Wycieczka rowerowa nad jeziorem i przez okolicę jest fantastycznym pomysłem na spędzenie rodzinnie czasu, dlatego też dobrze jest, aby również najmłodsi turyści spróbowali swoich sił na rowerach czy hulajnogach.

  Jezioro białe

  Jakie ryby można spotkać nad jeziorem Białym?

  Dla miłośników wodnego świata ważne jest także to, jakie gatunki ryb można spotkać nad jeziorem Białym. Dzięki temu, że jezioro to jest zarybiania co roku, to jest ono pełne różnych wodnych gatunków, dlatego też między innymi można spotkać tutaj:

  • Karpia
  • Okonia,
  • Węgorza,
  • Szczupaka,
  • Złotego Suma.

  Dobrze jest też wspomnieć, że ryby te można zobaczyć podczas nurkowania i da się wówczas je zobaczyć w ich naturalnym środowisku. Gdy jest pogoda i sprzyjają warunki, to można również spotkać tutaj sielawę, wzdręgę, leszcze czy też srebrzystego karasia lub linę. Warto wspomnieć, że na łowienie ryb nad jeziorem Białym trzeba mieć ważne zezwolenie, gdyż nie można samodzielnie łowić w tym obiekcie wodnym ryb. Tego rodzaju pozwolenie da się wykupić w cenie około dziesięciu złotych. Co ważne, to zezwolenie to jest całoroczne, przez co można łowić również w okresie zimowym, wiosennym czy jesiennym. Dobrze jest też zaznaczyć, że ryby żyjące w tym jeziorze mogą dorastać do ogromnych rozmiarów, dlatego też przyciągają one wielu miłośników wędkowania. Jest to zatem kolejna fantastyczna atrakcja, przy której swój udział mogą mieć także dzieci. Co więcej, wędkowanie może nauczyć także najmłodszych turystów cierpliwości i wyciszenia się, a pierwsze zdobycze na pewno zostaną na długo w ich wspomnieniach.

  źródło: Biegiem do celu

  Czy można spędzić czas nad jeziorem Białym w kamperze? 

  Obecnie bardzo popularne są wyjazdy na wakacje kamperem, gdyż można wówczas zabrać także swoich czworonożnych pupili. Warto zatem pamiętać, że także nad jeziorem Białym jest dostępne miejsce na postawienie kamperów, w niedalekiej odległości od samego jeziora. Co ważne, to tego rodzaju podróżowanie jest bardzo ekonomiczne, gdyż nie trzeba po pierwsze wcześniej rezerwować noclegów, a po drugie można także spędzić w kamperze wakacje w tyle osób, ile pomieści jego wnętrze. Niewątpliwą zaletą kamperów jest także to, że można na miejscu gotować różne posiłki, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy podróżuje się z dziećmi. Dlatego też warto, jest wybrać się na wakacje kamperem nad jezioro Białe, gdyż będą to zapewne niezapomniane wakacje.

  Jezioro Białe jest zatem fantastycznym miejscem na spędzenie, nie tylko wakacji, ale także ferii zimowych. Dobrze jest także wspomnieć, że okolice, które się rozciągają wokół jeziora, oferują wiele atrakcji, przez co każdy turysta znajdzie idealnie dopasowane zajęcie do swoich potrzeb. Tym sposobem spędzi się aktywnie i ciekawie czas urlopu wraz ze swoimi najbliższymi.

  Najczęściej zadawane pytania:

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *