Jakie są zadania agencji rekrutacji?

  Jakie są zadania agencji rekrutacji?

  Outsourcing stał się tak popularnym modelem biznesowym, że dziś korzysta z niego już prawie każda firma, szczególnie w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i pozyskiwania nowych pracowników.

  Nie dziwi więc, że na polskim rynku jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać agencje świadczące tego typu usługi na zlecenie. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, czym zajmuje się typowa agencja rekrutacji, co należy do jej standardowych zadań, a co obejmuje jej oferta dodatkowa.

  Czym zajmuje się agencja rekrutacji?

  Agencja rekrutacji, jak sama nazwa sugeruje, specjalizuje się w działaniach rekrutacyjnych, czyli wszystkim, co związane jest z pozyskiwaniem nowych pracowników do firm zleceniodawców. Działania te obejmują w pierwszej kolejności identyfikację potrzeb danego klienta oraz analizę wymagań dotyczących wskazanego przez niego stanowiska pracy. Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystywane są następnie do stworzenia profilu poszukiwanego pracownika oraz opracowania na ich podstawie oferty pracy. Potem agencja rekrutacji analizuje nadesłane zgłoszenia i zaprasza wybranych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne w celu weryfikacji ich kompetencji. Na końcu najlepsza kandydatura przedstawiana jest klientowi. Tak wygląda standardowa procedura rekrutacji, sprawdzająca się w przypadku uzupełniania wakatów na stanowiskach niższego i średniego szczebla, ale większość świadczących takie usługi agencji oferuje też inne formy rekrutacji: direct search, executive search i headhunting. Wiele z nich pomaga też w negocjowaniu warunków współpracy i zapewnia onboarding nowego pracownika. Jak widać oferta typowej agencji rekrutacji jest bardzo szeroka i nie obejmuje wyłącznie działań rekrutacyjnych – to dlatego często mówi się na nią również agencja HR.

  W czym jeszcze pomaga agencja HR?

  Niektóre agencje HR, jak choćby saleshr.pl, poza wymienionymi wyżej usługami oferują także wsparcie w innych obszarach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Obejmuje ono doradztwo personalne, czyli konsultacje z zakresu kreowania i wdrażania polityki personalnej, oraz ewaluację i szkolenie pracowników. W zależności od swoich potrzeb klient możesz skorzystać z wszystkich tych usług lub tylko wybranych z nich, np. ewaluacji albo szkolenia. Profesjonalna agencja HR zawsze stara się dopasowywać wachlarz oferowanych przez siebie narzędzi do potrzeb i oczekiwań konkretnych klientów, mając na uwadze indywidualne cechy ich firm i specyfikę poszczególnych branży.

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *