Jakie powinny być regały magazynowe?
Bez regałów magazynowych, magazyny nie mogłyby sprawnie funkcjonować. Niezwykle trudne byłoby funkcjonalne i logiczne wykorzystanie przestrzeni. Wybór odpowiednich regałów magazynowych wcale nie jest tak prosty jak mógłby się wydawać. Ich konstrukcja i wykonanie posiadają ogromne przełożenie na pracę magazynierów. Przedstawiamy, czym należy się kierować podczas wyboru regałów magazynowych.
Czym należy się kierować podczas wyboru regałów magazynowych?
W praktyce okazuje się, że nie istnieją regały magazynowe odpowiednie dla każdej branży. Pomiędzy nimi występują dość znaczne różnice, które posiadają ogromne przełożenie na możliwości ich wykorzystania. Podczas podejmowania decyzji o zakupie pod uwagę należy wziąć następujące parametry:
- wymiary konstrukcji – zazwyczaj standardowy regał posiada wymiary 610 mm x 1220 mm x 1820 mm, jednak niekiedy warto odejść od uniwersalnego wymiaru, aby móc w pełni wykorzystać posiadaną przestrzeń. Szczególnie w przypadkach dużych hal dostosowanych do wysokiego składowania;
- liczbę półek i sposób ich rozstawienia – półki powinny być rozmieszczone w sposób umożliwiający swobodny dostęp do towarów;
- dopuszczalna wartość maksymalnego obciążenia – kluczowy czynnik podczas wyboru. Ta wartość nie może być przekraczana z uwagi na możliwość powstania odkształceń czy utraty stabilności regału, co jest zagrożeniem dla składowanych towarów i pracowników;
- tworzywo wykorzystane do ich wykonania – posiada to bezpośrednie przełożenie na maksymalny udźwig składowanych towarów. Najczęściej można spotkać regały wykonane ze:
- stali – najtrwalsze i wykazują dużą odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne,
- aluminium – są lżejsze niż regały stalowe, jednak nadal oferują stabilność i wytrzymałość oczekiwaną od regałów magazynowych,
- polipropylenu – materiał najczęściej wykorzystywany do tworzenia półek. Charakteryzuje się trwałością i łatwością czyszczenia.
Ponadto podczas wyboru należy zwrócić uwagę na sposób montażu. Równie istotna jest potencjalna wytrzymałość mocowań, a także ilość elementów składowych. Warto także rozważyć możliwość demontażu i ponownego składania konstrukcji regału, jeżeli może zajść taka potrzeba. Jeżeli chcesz posiadać sprawnie działający magazyn, musisz zainwestować w profesjonalne regały magazynowe.
Rodzaje regałów magazynowych
Występują dwa podstawowe rodzaje regałów magazynowych:
- regały statyczne,
- regały dynamiczne.
Regały statyczne to konstrukcje stałe, które dominują w magazynach. Posiadają stałe przymocowania do ścian lub podłoża. W tej grupie znajdują się: regały ramowe, regały paletowe, regały półkowe, a także regały wspornikowe. W większości przypadków (poza wspornikowymi) dostosowane są do składowania poziomego.
Regały dynamiczne to regały zamiennie określane jako przesuwne lub przejezdne. Wyposażone są w element jezdny, co umożliwia ich poruszanie po specjalnych szynach. W zależności od potrzeb można zdecydować się na regały: przepływowe, wjezdne lub przesuwne. Są dedykowane dla małych magazynów.