
Jakie są rodzaje sauny? Sauna – miejsce do relaksu i dbania o zdrowie
Rodzaje sauny
Sauna to idealne miejsce, w którym możemy się zrelaksować, równocześnie robiąc coś dobrego dla swojego zdrowia. Już od tysięcy lat sauna była znana jako świetne narzędzie w walce z chorobami. Od tamtego czasu sauny stały się powszechnie popularne. Sauna to nie tylko miejsce do relaksu, ale także wiele korzyści dla zdrowia m.in. usuwanie toksyn z organizmu, poprawa krążenia krwi oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego. Regularne korzystanie z sauny przynosi wiele pozytywnych dla nas skutków, ale jak ze wszystkim, nie można przesadzać. Warto zatem przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa.
Zanim wejdziesz do sauny – informacje które musisz wiedzieć
Korzystanie z sauny jest świetną formą relaksu i dbania o zdrowie dla wielu osób, jednak istnieją osoby, dla których sauna będzie mniej korzystna. Są to m.in. osoby cierpiące na stany astmatyczne lub reumatyczne. Sauna jest także przeciwwskazana do kobiet w ciąży. Jeżeli to nas nie dotyczy i zdecydujemy się wybrać na saunę, to powinniśmy przestrzegać kilku zasad.
- Jednorazowy czas używania sauny nie powinien przekraczać 15 minut. Optymalnym czasem będzie 8-15 minut.
- Z sauny suchej nie powinniśmy korzystać częściej niż dwa razy w tygodniu. Sauna parowa nie jest tak obciążająca dla organizmu, dlatego z niej można korzystać częściej niż z sauny suchej.
- Przerwy pomiędzy sesjami powinny wynosić co najmniej 10 minut.
Nieprzestrzeganie podanych zaleceń może przyczynić się do bólów głowy, zawrotów, nudności, a nawet wymiotów. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z tych objawów należy bezzwłocznie przerwać sesje.
Kolejną kwestią wartą poruszenia jest higiena podczas korzystania z sauny. Aby nie narazić się na rozprzestrzenianie bakterii i wirusów, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Po pierwsze przed wejściem na saunę powinniśmy wziąć prysznic. Robimy to nie tylko dla własnego komfortu, ale także dla komfortu osób siedzących w tej samej saunie. Drugim zasadą zachowania higieny w saunie jest używania ręcznika, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z powierzchnią siedzenia. Nie powinno się także używać dezodorantów bądź perfum.
Jakie są rodzaje sauny?
Istnieje wiele rodzajów saun, jednak przyjmuję się ich cztery podstawowe rodzaje. Każda z nich ma specyficzne cechy i korzyści. Wybór zależy od naszych preferencji oraz od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Sauny te różnią się m.in.: temperaturą powietrza, wilgotnością, ale przede wszystkim specyficznymi cechami danej sauny. W wyborze sauny powinniśmy uwzględnić także nasz stan zdrowia. Niektóre sauny lepiej sprawdzą się w danej sytuacji zdrowotnej, a niektóre mogą nam nawet zaszkodzić. Dlatego ważne jest, aby mądrze wybrać rodzaj sauny, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Wyróżniamy następujące rodzaje saun:
Sauna sucha
Sauna sucha (zwana też fińską) jest jedną z najbardziej popularnych form sauny. Charakteryzuję się temperaturą powietrza w zakresie od 60-110°C oraz wilgotnością względną na poziomie od 5-15%. W porównaniu do innych saun różni się największą temperaturą z równocześnie najmniejszą wilgotnością. Siedziska, oparcia oraz kamienie są ogrzewane przez piec.
Sauna sucha będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Podczas trwania jednego seansu można spalić ok. 300 kcal, dlatego sauna sucha będzie idealna dla osób zrzucających wagę. Ponadto, ta wersja sauny, usprawnia pracę serca, wspomaga regulację ciśnienia oraz pomoże poprawić krążenie. Z powodu, że podczas używania sauny suchej następuje najbardziej intensywne pocenie, organizm usuwa toksyny i zbędne produkty przemiany materii.
Z powodu, że sauna sucha ma największą temperaturę w porównaniu do innych, występują pewne przeciwwskazania używania. Należą do nich m.in. nowotwór, astma, choroby skóry oraz cukrzyca.
Sauna mokra
Sauna mokra charakteryzuję się zainstalowanym dozownikiem wody lub generatorem pary podnoszącym wilgotność. Temperatura wynosi od 50 do 65°C, a wilgotność utrzymuję się na poziomie 20-40%. Jeżeli warunki sauny suchej można określić jako pustynne, to idealnym określeniem na saunę mokrą będą warunki tropikalne i wilgotne.
Sauna mokra będzie idealna dla osób słabo znoszących bardzo wysokie temperatury. Będzie to też świetne rozwiązanie dla osób z dolegliwościami reumatycznymi i schorzeniami dróg oddechowych. Sauna mokra sprzyja także w oczyszczaniu skóry. Sauna mokra również przyczyni się do spalania kalorii, ale z powodu niższej temperatury, w nieco mniejszym stopniu niż sauna sucha.
Sauna parowa
Sauna parowa (zwana też łaźnią) jest stosunkowo podobna to sauny mokrej. Temperatura jest o ok. 10°C niższa, ale za to zakres wilgotności wynosi od 40 do nawet 100%. Jest to najstarszy rodzaj sauny, ponieważ jej historia sięga starożytnej kultury egipskiej i greckiej.
Sauna parowa, podobnie jak w przypadku sauny mokrej, będzie dobra dla osób, które wolą większą wilgotność powietrza i mniejszą temperaturę. Wysoka wilgotność wpływa na usunięcie toksyn z organizmu, ponieważ otwiera pory skóry.
Sauna infrared
Sauna infrared najbardziej wyróżnia się spośród wcześniejszych. Temperatura oraz wilgotność jest zależna od otoczenia. Elementem nagrzewającym ciało są promienniki podczerwieni. Oznacza to, że sauna, zamiast podgrzewać powietrze, podgrzewa ciało za pomocą promieniowania podczerwonego. Jest to dobry wybór, jeżeli chcesz spróbować coś innego niż klasyczna sauna.
Sauna infrared będzie dobrym wyborem dla osób mających problem z oddychaniem i nie przepadają za wysoką temperaturą, ponieważ klimat panujący w saunie jest znacznie łagodniejszy.
Inne rodzaje saun
Oprócz wymienionych wcześniej głównych rodzajów saun można spotkać sauny wywodzące się z tych podstawowych. Są to pewnego rodzaju wariację wcześniej opisanych czterech rodzajów.
- Sauna solna (temperatura powietrza 60-100°C, wilgotność 10-15%) to rodzaj sauny suchej z blokami soli w ścianach. Sól ta wydziela do powietrza substancje, które pomagają w poprawie jakości powietrza.
- Ruska bania (temperatura powietrza 50-65°C, wilgotność 40-60%) rodzaj sauny mokrej, w której dodatkowo używa się witek do biczowania lub wachlowania. Taki masaż przede wszystkim poprawia ukrwienie ciała.
- Sauna kamienna (temperatura powietrza 50-65°C, wilgotność 20-40%) to rodzaj sauny mokrej, w której siedziska i oparcia są wykonane z kamienia, a parę wytwarzają nagrzane kamienie zanurzone w wodzie.
- Biosauna (temperatura powietrza 50-65°C, wilgotność 20-40%) jest to rodzaj sauny mokrej, w którym wykorzystuję się olejki eteryczne do aromaterapii oraz kolorowe oświetlenie do koloroterapii.
- Sauna ziołowa (temperatura powietrza 45-55°C, wilgotność 40-80%) to sauna parowa, w której wykorzystuje się olejki eteryczne i wywary z ziół rozpylane wraz z parą wodną.
- Caldarium (temperatura powietrza 40-45°C, wilgotność 20-40%) Jest podobna do biosauny, z tą różnicą, że jest to sauna parowa.
Istnieje wiele różnych rodzajów saun, które pochodzą od czterech podstawowych (suchej, mokrej, parowej, infrared). Każdy z tych podgatunków ma coś, co mogłoby nas zainteresować. W niektórych z nich można uzyskać naprawdę dużo korzyści dla zdrowia na przykład: Korzystając z biosauny, łączymy korzyści wiążące się ze stosowaniem aromaterapii i koloroterapii, wraz z korzyściami idącymi z używaniem zwykłej sauny. Z powodu, że istnieje tyle wariacji sauny każdy znajdzie coś, co będzie przystosowane do indywidualnych potrzeb.
Warto wiedzieć – najważniejsze informacje
Sauna to miejsce relaksu oraz dbania o zdrowie. Poprzez istnienie wielu rodzajów (suche, mokre, parowe, infrared) oraz podrodzajów (solna, bania, kamienna, Biosauna, ziołowa oraz Caldarium) saun każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego preferencją. Należy pamiętać, że każda nich ma zalety oraz przeciwwskazania, dlatego warto upewnić się, że nie należymy do grupy osób, którym sauna nie będzie służyć. Podczas korzystania z sauny warto przestrzegać kilku zasad dotyczących czasu i częstotliwości użytkowania. Warto pamiętać także o zasadach higieny. Bezpieczne korzystanie z sauny z pewnością przyniesie nam wiele korzyści.