Własna sauna wewnętrzna – jak ją zbudować krok po kroku i ile to kosztuje?

    Własna sauna wewnętrzna – jak ją zbudować krok po kroku i ile to kosztuje?

    Sauna wewnętrzna może stać się świetnym miejscem relaksu w każdym domu. Wbrew pozorom wykonanie takiej sauny nie jest jakąś dużą inwestycją. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami i poradami dotyczącymi budowy sauny domowej krok po kroku. 

    Jak zbudować własną saunę?

    Zastanawiasz się nad budową własnej sauny wewnętrznej? Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego – z pewnością poradzi sobie z tym każda osoba z choćby minimalnym doświadczeniem w pracach remontowych, czy też budowlanych. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że wcale nie wiąże się to z przesadnie wysokimi opłatami. Przyzwoitej jakości domową saunę o powierzchni 5 metrów kwadratowych z dużym prawdopodobieństwem zbudujesz już za 7-8 tysięcy złotych. Nie jest to inwestycja, która zwala z nóg, dlatego coraz więcej osób decyduje się zainwestować w swoją własną saunę. 

    W niniejszym tekście znajdziesz kompleksowe informacje o tym, dlaczego warto zdecydować się na taki krok, a także w jaki sposób przeprowadzić cały ten proces krok po kroku. Pamiętaj – sauna to inwestycja w zdrowie, a zdrowie przecież jest najważniejszym, co mamy.

    Najważniejsze rodzaje saun domowych

    Dobroczynne właściwości sauny są znane od bardzo dawna. Regularne korzystanie z niej może naprawdę pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Zależnie od warunków i własnych preferencji można zdecydować się na samodzielną budowę różnych rodzajów sauny. 

    Przede wszystkim, jeszcze zanim przejdziesz do budowy musisz wiedzieć, że dostępnych jest kilka rodzajów saun, które możesz umieścić w swoim domu. Każdy z nich jest nieco inny –  dlatego ważne jest, byś znał najważniejsze różnice między nimi. Rodzaje sauny wewnętrznej różnią się przede wszystkim poziomem temperatury oraz wilgotności – wyróżniamy więc przede wszystkim:

    • sauny suche – ich temperatura wynosi od 90 do 110 stopni Celsjusza, wilgotność zaś 10%
    • sauny mokre – temperatura w ich przypadku wynosi od 75 do 90 stopni Celsjusza, wilgotność natomiast od 25 do 40%
    • sauny parowo-ziołowe  – ten rodzaj sauny cechuje się temperaturą w zakresie od 45 do 65 stopni Celsjusza i wilgotnością na poziomie 45 do 65%.

    Pierwsza z nich, sauna sucha wiąże się z bardzo specyficznymi warunkami. Panuje w niej temperatura sięgająca nawet 110 st. C. i wilgotność 10%. Suche powietrze bardzo szybko nagrzewa ciało i sprawia, że człowiek zaczyna się pocić. 

    Sauna mokra to kolejna propozycja. Panuje w niej temperatura w granicach 70 – 90 st. C. i wilgotność około 30%. Sauna mokra działa poprzez polewanie kamieni w piecu wodą. Warto zaznaczyć, że jest to dużo chętniej wybierany rodzaj niż sauna sucha. 

    Ostatnim, bardzo ciekawym rodzajem jest sauna parowo – ziołowa. Panuje w niej najniższa temperatura (ok. 50 %) i najwyższa wilgotność (ok 50%). Jej działanie jest bardzo specyficzne. W saunie znajdują się specjalne piece, które umożliwiają nagrzewanie powietrza i wytwarzanie pary wodnej. Warunki, które panują w takiej saunie są najbardziej neutralne i bezpieczne dla każdego, także dla osób cierpiących na różne zaburzenia czy dzieci. Dodatkowo, dla osiągnięcia jeszcze lepszego efekt warto dodatkowo zaaplikować olejki ziołowe, aby przy okazji poddać się inhalacji. 


    Jak zatem widać – poszczególne rodzaje saun domowych różnią się od siebie w dość znaczący sposób. Pamiętaj też, aby dokładnie przemyśleć, jaką przestrzeń powinna zajmować Twoja sauna. Weź przy tym pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale i wygodę użytkowania. Sugerujemy, by jeden z boków sauny miał przynajmniej 2 metry długości – w ten sposób wygodnie położysz się i odprężysz w trakcie zabiegu.

    Gdzie umieścić saunę domową?

    Kolejną kwestią, którą powinieneś rozważyć zanim zdecydujesz się na zakup materiałów niezbędnych do wykonania sauny, jest miejsce jej położenia. Większość osób uzna zapewne, że sauna wewnętrzna powinna znaleźć się w łazience, jednak, jak się okazuje, nie jest to wcale konieczne. Co więcej, w niektórych łazienkach po prostu nie będzie miejsca, by umieścić w nich choćby niewielką saunę. Co w takiej sytuacji?

    ależnie od warunków można do jej budowy przeznaczyć dodatkowy budynek lub pomieszczenie wewnątrz domu. Jeśli budowę sauny uwzględnia się już na etapie wykonywania projektu, sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza. Można bez problemu wygospodarować osobne pomieszczenie i uwzględnić wszelkie przyłącza i wentylację. 

    Bez względu na to czy sauna będzie się znajdywała wewnątrz czy na zewnątrz, warto wygospodarować na nią większe pomieszczenie, aby można było dodatkowo umieścić tam natrysk, pozwalający się schłodzić po kąpieli czy wygodne fotele. 

    Najczęściej na wykonanie sauny wybiera się łazienkę, lub pomieszczenie, z którego jest bezpośrednie wyjście na taras. Ciekawą opcją jest także zaadaptowanie poddasza na saunę. 

    Na szczęście sauna może znajdować się także w innym pomieszczeniu. Dla przykładu, optymalnym miejscem na wewnętrzną saunę może okazać się dawna sypialnia dzieci, które wyprowadziły się z domu. Oczywiście najpierw należy odpowiednio przeorganizować pomieszczenie, co może generować dodatkowe koszty. Niepotrzebną przestrzeń można wykorzystać np. na domową mini-siłownię wraz z natryskiem. Saunę domową można zainstalować także i na poddaszu – skośny dach może zaś zapewnić podczas takiej relaksacji cudowny widok na ogród.

    Wybierając odpowiednie miejsce na budowę sauny należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Sama kabina sauny powinna być konstrukcją wolno stojącą. Z kolei jeśli sauna ma być wybudowana na zewnątrz w osobnym domku nie powinna to być konstrukcja wolno stojąca, ponieważ w ten sposób może dojść do dużych strach powietrza. Najlepiej żeby ściany domku bezpośrednio przylegały do ścian pomieszczenia. 

    Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji. W saunie jest ona absolutnie konieczna. 

    Dobór materiałów do sauny

    Teraz, gdy wiesz już, jakiego rodzaju sauna Cię interesuje, gdzie zostanie umieszczona i jakich będzie rozmiarów, możesz przejść do kolejnego kroku, czyli doboru odpowiednich materiałów. Z pewnością ilustrując sobie w myślach saunę, wyobrażasz sobie pomieszczenie ze ścianami wyłożonymi od wewnątrz drewnem. Nie chodzi jednak o pierwszy-lepszy rodzaj tego drewna. Jeśli domowa sauna ma być naprawdę wysokiej jakości, zdecyduj się na panele z drzewa cedrowego, lub jodłowego, o minimalnej grubości 1.2 cm. Pamiętaj też o zaopatrzeniu się w odpowiednią izolację cieplną z wełny mineralnej – jej sugerowana grubość to 4.5 do 10 cm. Pamiętaj, że im lepiej dobierzesz izolację, tym krótszy będzie czas nagrzewania sauny.

    W przypadku podłogi radzimy wykorzystać terakotę, lub wykładzinę z tworzywa sztucznego. Oczywiście nie możesz zapomnieć o zakupie odpowiednich, drewnianych kratek, które uchronią Cię przed poślizgnięciem się i bolesnym upadkiem. Ich rolą jest też zapewnienie odpowiedniego odpływu wody.

    Najważniejsze zasady montażu sauny wewnętrznej

    Za moment przedstawimy krótki poradnik krok po kroku, dzięki któremu dowiesz się, jak przygotować samodzielnie domową saunę. Zanim jednak do tego przejdziemy, pragniemy zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii.

    Przede wszystkim niezwykle ważnym jest, abyś zapewnił w saunie odpowiednią wentylację. Pozwoli to zarówno na odpowiedni dopływ świeżego powietrza, jak i niezbędne odprowadzanie nadmiernego ciepła i wilgoci na zewnątrz. Ponadto nie możesz także zapomnieć o odpowiednim oświetleniu swojej domowej sauny. Nie sprawdzi się tu pierwsza-lepsza lampa.

    Polecamy zatem Twojej uwadze rozwiązania z szczelnym kloszem zabezpieczającym, który osłoni żarówkę. Na ścianach sauny możesz zaś zainstalować dodatkowe źródła światła, możliwie jak najdalej od pieca, i w odległości nie mniejszej, niż 30-35 centymetrów od sufitu pomieszczenia. Jeśli zaś zależy Ci także na efekcie wizualnym, możesz zdecydować się na umieszczenie oświetlenia pod ławkami. 

    Przygotowanie domowej sauny – poradnik krok po kroku

    Teraz przejdźmy zaś do właściwej części naszego poradnika, czyli przewodnika krok po kroku w budowaniu własnej sauny domowej. Nie jest to wcale przesadnie skomplikowany proces, o czym za chwilę się przekonasz, Budowa własnej sauny da Ci za to z pewnością bardzo wiele satysfakcji. Oto krótki poradnik, jak zrobić to szybko oraz skutecznie. 

    Kiedy uda się znaleźć odpowiednie miejsce do budowy sauny i przygotuje się szczegółowy plan można przejść do działania. Gotowe sauny dostępne są w sklepach. Zwykle są one niewielkie i można je z łatwością zainstalować w dowolnym pomieszczeniu np. w łazience. Można jednak wybudować saunę samemu od podstaw. 

    Decydując się na drugie rozwiązanie, w pierwszej kolejności trzeba przygotować solidne fundamenty. Jeśli sauna ma służyć przez lata to jest to naprawdę ważny krok. Zależnie od projektu trzeba przygotować klasyczne fundamenty i wyłożyć podłoże płytkami odpornymi na bardzo wysokie temperatury, albo postawić na drewnianą podstawę, którą można wybudować dużo szybciej. 

    Kolejnym krokiem jest nadbudowa. Podobnie jak fundamenty można ją wykonać z drewna lub solidnych materiałów. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się drewniane bale lub lekkie deski. Można też kupić gotowy zestaw do wykonywania nadbudowy sauny. 

    Kiedy cała konstrukcja jest już gotowa można zdecydować się na podłączenie wody oraz elektryczności. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego rodzaju sauny. Elektryczność będzie potrzebna, aby można było podłączyć piec, a także oświetlenie i wszelkie sprzęty.

    Ostatnim etapem prac jest wykończenie sauny. W tym celu sufit oraz ściany trzeba dokładnie wyłożyć specjalnym materiałem termoizolacyjnym i panelami drewnianymi, płytkami lub kamieniem. Ważne jest to, żeby zadbać o wszelkie szczegóły. W gotowym pomieszczeniu powinny się także pojawić specjalne ławy oraz piec. Ławy należy zbudować z dobrego drewna, które zapewni największy komfort podczas korzystania. W saunie muszą się także znaleźć odpowiednie drzwi. W większości przypadków świetnie sprawdzają się drzwi szklane. Oczywiście warto też pomyśleć o różnych dodatkach jak np. termometr, zagłówki, czy wiadro na wodę. 

    1. Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest odpowiedni montaż ścian. Układanie zacznij od narożników, po czym układaj elementy w regularnej, odpowiedniej odległości.
    2. Po poprawnym ustawieniu wszystkich elementów, połącz poszczególne deski mocując je do zamontowanych wcześniej elementów i scal całość metalowymi łącznikami.
    3. Jeszcze raz dobrze zastanów się nad tym, w którym miejscu chcesz umieścić oświetlenie sauny. Następnie w odpowiednich miejscach wywierć otwory i poprowadź przez nie przewody elektryczne.
    4. Zamontuj ościeżnicę drzwi, a następnie zainstaluj także same drzwi.
    5. Teraz czas na montaż sufitu. Przebiega on podobnie, co w przypadku montażu ścian. Połącz więc ze sobą wszystkie niezbędne element i dobrze je ze sobą przymocuj.
    6. Sama konstrukcja sauny wewnętrznej jest już gotowa. Teraz pora przejść do jej zabudowy. W pierwszej kolejności zamontuj na ścianach odpowiednie wsporniki, na których oparte zostaną ławki. 
    7. Przytwierdź ławki, pamiętając przy tym, by zwrócić uwagę na oparcia i osłony pod nimi.
    8. Teraz czas na ostatnie prace związane z budową samej sauny. Zamontuj przysufitowe oraz narożne listwy wykończeniowe.
    9. Podkreślaliśmy wcześniej, że niezwykle istotnym elementem sauny jest jej wentylacja. W przygotowanym wcześniej pod sufitem otworze wylotu powietrza umieść kratkę wentylacyjną. 
    10. Czas na zamocowanie źródeł światła. Po zainstalowaniu klosza warto dodać do niego ażurową osłonę, która w delikatny sposób przyciemni światło, zapewniając bardziej klimatyczne wnętrze sauny. 
    11. Kolejnym krokiem niezbędnym do prawidłowego wykonania sauny jest przytwierdzenie do ściany stelaża na piec
    12. Kolejny krok jest najprawdopodobniej najtrudniejszy – mowa bowiem o montażu pieca. Każdy model pieca jest inny, dlatego napiszemy po prostu, byś postępował zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta sprzętu. W poprawnej instalacji pomoże Ci też doświadczony elektryk. 
    13. Panel sterujący w wielu przypadkach jest wmontowany w piec. Jeśli jednak akurat tak nie jest – zamontować go trzeba na zewnątrz sauny.
    14. Powoli zbliżasz się do końca prac. Teraz Twoim zadaniem jest wypełnienie pieca kamieniami. Pamiętaj, że muszą one przylegać do siebie, a także wystawać 5 centymetrów nad górną jego krawędź.
    15. Aby na jak najdłużej zachować walory użytkowe i wizualne sauny, należy odpowiednio ją zaimpregnować. W tym celu wykorzystać powinieneś specjalistyczny, wodoodporny olej.
    16. Nadszedł wreszcie czas na ostatni etap prac. Polega on na umieszczeniu na podłodze krat zapobiegających poślizgnięciu się, a także odprowadzających wodę.
    17. Teraz, gdy przygotowałeś własną saunę, pozostaje Ci usunąć z jej wnętrza nieprzyjemny zapach nowości. W tym celu po prostu uruchom ją i pozostaw ją włączoną na 60 minut, przy temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza. Pozwoli Ci to także upewnić się, czy wszystko działa tak, jak należy.

    Przygotować swoją własną saunę wewnętrzną może każdy. Jedyną kwestią, która może sprawiać problemy jest instalacja pieca. Zalecamy Ci więc, abyś w tym zakresie skonsultował się z elektrykiem.

    Sauna domowa – idealna podłoga 

    Bardzo ważnym obszarem w każdej saunie jest podłoga. Można ją wykończyć na różne sposoby. Świetnie sprawdzi się m.in. wykładzina lub terakota. Należy zadbać o to, aby podłoga nie była zbyt śliska. Elementy drewniane takie jak np. specjalne kratki z pewnością zapobiegną poślizgnięciom. 

    W przypadku sauny parowo – ziołowej konieczne jest także uwzględnienie odpływu. 

    Wentylacja w saunie 

    Jak wspomniano wcześniej w każdej saunie niezwykle ważna jest odpowiednia wentylacja. Jej niewłaściwe wykonanie może doprowadzić nawet do nadmiernego zwilgocenia w pomieszczeniu czy rozwinięciu się grzyba na ścianie. W ekstremalnych sytuacjach błędna wentylacja może nawet wywołać pożar. 

    Do pomieszczenia, w którym urządzona jest sauna powinno być doprowadzane świeże powietrze oraz odprowadzane wilgotne i ciepłe. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie specjalnych otworów w odpowiednich miejscach. 

    Oświetlenie sauny 

    Urządzając domową saunę nie można zapomnieć o dobraniu właściwe oświetlenia. Powinno być ono zamontowane w takiej odległości od sufitu, aby było w pełni bezpiecznie – przynajmniej 30 cm. Należy też pamiętać, aby w saunie zastosować jedynie oprawy oświetleniowe przeznaczone do stosowania w tak wysokich temperaturach. 

    Natężenie świetlne w saunie nie powinno być zbyt duże, dlatego warto dodatkowo zastosować klosze przyciemniające. Dla lepszego klimatu oświetlenie powinno się też znajdować pod ławkami. 

    Ile kosztuje domowa sauna wewnętrzna?

    Koszt przygotowania własnoręcznie wykonanej sauny nie jest wysoki. Wszystko, rzecz jasna, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Większa sauna będzie Cię siłą rzeczy kosztowała większą kwotę, niż prosty, podstawowy model. Nie bez znaczenia jest również jakość produktów, które wykorzystałeś do jej przygotowania. Za produkty klasy premium z pewnością zapłacisz więcej, niż za ich standardowe odpowiedniki, Większość z nas z powodzeniem zadowoli jednak prosta, domowa sauna o niewielkich wymiarach. W takim przypadku koszt jej budowy powinien zamknąć się w kilku tysiącach złotych – biorąc pod uwagę korzyści płynące z posiadania własnej sauny jest to naprawdę niewielka inwestycja.

    Ile kosztuje samodzielna budowa sauny?

    Dla osób, które zastanawiają się nad samodzielnym wybudowaniem sauny najbardziej istotną kwestią jest cena. Sauna kabinowa, dostępna w sklepach to kwestia około 4 – 5 tysięcy. Natomiast decydując się na samodzielną budowę sauny trzeba się liczyć z kosztami sięgającymi około 7 tysięcy. Oczywiście kluczowe znaczenie ma wielkość kabiny i wszelkie, dodatkowe elementy wyposażenia. Należy zakupić termometry, higrometry, wiaderka na wodę, czerpaki, zegary lub klepsydry do odmierzenia czasu i inne dekoracje. Nie należy oszczędzać na wybieranych materiałach budowlanych, aby móc cieszyć się z własnej sauny przez naprawdę długi czas. 

    Sauna domowa to świetne rozwiązanie, na które można zdecydować się praktycznie w każdych warunkach. Sauna do samodzielnej budowy może zostać urządzona zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz w osobnym budynku. W Skandynawii sauny w domach to absolutny standard. Ludzie tam niezwykle cenią sobie pozytywne oddziaływanie wysokich temperatur i nawet kilka razy w tygodniu biorą udział w sesjach. U nas trend ten dopiero się rozwija. Wiele miejsc publicznych oferuje możliwość skorzystania z sauny, jednak okazuje się, że stosunkowo niewielkim nakładem finansowym można taki luksus urządzić we własnym domu. Do głównych zalet regularnego korzystania z sauny można zaliczyć m.in. zwiększenie ilości czerwonych krwinek, większe uwolnienie endorfin, efektywna gospodarka tlenowa, znaczne przyspieszenie procesu przemiany materii, a także poprawa wydolności i wiele innych. Z sauny mogą korzystać niemal wszyscy. Jest to świetne rozwiązanie na odprężenie i regenerację zarówno po ciężkim dniu w pracy jak i np. po treningu czy innej aktywności fizycznej. 

    Jakie zalety ma posiadanie sauny wewnętrznej?

    Własna, domowa sauna ma naprawdę bardzo wiele zalet, z których my wymienimy jedynie te najważniejsze. 

    Przede wszystkim sauna to miejsce, w którym odpocząć może zarówno ciało, jak i dusza. Mięsnie podczas saunowania rozluźniają się, a organizm staje się znacznie lepiej dotleniony. Oczywiście sauna to także miejsce relaksu, gdzie zapomnieć można o problemach codzienności.

    Regularne sesje w saunie w korzystny sposób wpływają na odporność, oraz poprawiają zdrowie. Dzięki saunowaniu staniesz się bardziej odporny na najczęściej występujące wirusy i bakterie, a także zyskasz więcej energii.

    Pamiętać też musisz o tym, że posiadając w domu swoją własną, prywatną saunę możesz korzystać z niej do woli, bez wysokich opłat związanych z korzystaniem z sauny publicznej i towarzystwa zupełnie obcych ludzi. Własna sauna wewnętrzna to zatem idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *