Czy można zrobić saunę w mieszkaniu?
Któż z nas nie przepada za chwilami relaksu po ciężkim dniu pracy ? Odpowiedni odpoczynek stanowi istotny element naszego życia, postrzegany nie tylko w kategoriach przyjemności, ale również pod względem prozdrowotnym. Odpowiedni balans pomiędzy obowiązkami zawodowymi czy domowymi a regeneracją jest dla organizmu kluczowe w kontekście jego odpowiedniego funkcjonowania. Proces regeneracji i poziom relaksu zwiększyć możemy znacząco, wykorzystując w tym celu urządzenia lub miejsca przeznaczone do poprawy naszego samopoczucia. Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest sauna.
Sauna – z czym to się je
Korzenie tego ciekawego wynalazku, jakim jest sauna, spoczywają w Finlandii. Mieszkańcy tego kraju są wynalazcami sauny i obecnie nie mogliby sobie chyba wyobrazić życia bez swojego patentu, który szybko zdobył serca ludzi na całym świecie. Istotą przebywania w saunie jest oczyszczenie organizmu z toksyn wraz z potem, który wydala nasza skóra w wyniku działania pary wodnej o wysokiej temperaturze, utrzymującej się wewnątrz pomieszczenia.
Podczas naszych sesji w saunie naczynia krwionośne rozszerzają się, a następnie przy schładzaniu ciała ulegają one obkurczeniu. Daje to efekt wzmocnienia naszych naczyń krwionośnych. Zalet nasiadówek w saunie jest jednak więcej, przynoszą one bowiem ulgę w bólach stawów lub dla nadwyrężonych mięśni. Powoduje to, że z sauny często chętnie korzystają osoby aktywne fizycznie, zarówno amatorzy jak i sportowcy profesjonalni. Również gdy zmagamy się z problemami ze strony dróg oddechowych, jak np. zapalenie zatok, wtedy sesja w saunie także wspomoże nas w walce z tego typu dolegliwościami. Do tego dochodzi oczywiście efekt (dla niektórych najważniejszy) zrelaksowania całego ciała. Jest on wynikiem wzmożonej produkcji endorfin przez organizm w wysokiej temperaturze, w porównaniu do warunków standardowych.
Zalet dużo, ale co z dostępnością ?
Ogromna popularność i niewątpliwe zalety tego miejsca relaksacji sprawia, że również w naszym kraju znajdziemy więcej miejsc, w których możemy skorzystać z dobrodziejstw sauny. Większość pływalni czy aquaparków jest obecnie wyposażana w tego typu pomieszczenia. Również hotele czy pensjonaty oferują niejednokrotnie takie udogodnienie dla swoich klientów. Jest to naturalnie trend pozytywny, niemniej jednak dostępność saun dla dużej rzeszy chętnych osób jest wciąż mocno ograniczona. Niektórzy budują swoje własne przydomowe sauny, jeśli pozwala im na to wielkość działki, ale oczywiście nie możemy się na tym polu porównywać z finami, dla których sauna stanowi niejako dobro narodowe. Poza tym wiele osób nie zamieszkuje w domach, a chcieliby skorzystać z zalet sauny, nie wychodząc z mieszkania. Gros z tych osób na pewno nie raz zadało sobie następujące pytanie: czy można zrobić saunę w mieszkaniu ?
Budujemy prywatną saunę
Otóż wielu ludzi, w tym także fachowców – instalatorów, nie zdaje sobie sprawy z tego, że instalacja sauny jest jak najbardziej możliwa prawie w każdym mieszkaniu. Wcale nie potrzeba na jej realizację dużej ilości miejsca ani skomplikowanego oprzyrządowania. Do najważniejszych kwestii z tym związanych będzie należeć konieczność doprowadzenia instalacji elektrycznej. Co to samej budowy sauny to możemy oczywiście skorzystać z usług firm zewnętrznych, ale jeśli mamy podstawowe umiejętności majsterkowicza, to powinniśmy poradzić sobie również z tym sami. Taka instalacja nie zajmuje ponadto dużo czasu, przeważnie ok. 3 dni. Koszty przedsięwzięcia także nie należą do wysokich, więc nie trzeba martwić się o znaczące “uszczuplenie” stanu naszego konta.
Jak nie trudno się domyśleć, najlepszym momentem na zaplanowanie posiadania sauny jest etap projektowania lokalu mieszkalnego. Wtedy zaadaptować można jedno z pomieszczeń stricte na sunę, wyposażając ją również w prysznic, pod którym można będzie schłodzić się po wypoceniu w objęciach pary wodnej. Można również zaprojektować odpowiednią ilość miejsca w łazience pod kątem instalacji niedużej sauny. Na montaż tego udogodnienia wystarczy bowiem powierzchnia minimum ok. 2 m2. Jednak zazwyczaj nie napotkamy też wielu przeszkód w zaprojektowaniu sauny w mieszkaniu, które ma już swoje lata.
Producenci, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferują obecnie całą gamę saun, przeznaczony do szybkiego i łatwego montażu. Są to produkty prefabrykowane, wykonane w postaci odpowiednich modułów, w formie ścian, podłóg, sufitów oraz ławek, których złożenie jest mniej problemowe od klasycznych rozwiązań. Tak więc odpowiedź na pytanie “czy można zrobić saunę w mieszkaniu?” jest prosta i brzmi: tak, naturalnie istnieje taka możliwość.
Czy każdemu z sauną po drodze ?
Przeciwwskazań do terapii z wykorzystaniem sauny nie jest dużo. Niemniej jednak sesja polega na przebywaniu określoną ilość czasu w wysokiej temperaturze. Należy zatem zdawać sobie sprawę, że istnieją sytuacje, w których nie zaleca się korzystania z sauny. Należą do nich:
- ciąża z powikłaniami
- choroby nowotworowe
- przewlekłe choroby zakaźne
- ostre stany chorobowe z wysoką gorączką
- zakrzepowe zapalenie żył
- zaburzenia wydzielania wewnętrznego
- padaczka
- jaska
- alkoholizm i narkomania.
W każdym przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy skorzystać z dobrodziejstw sauny, warto skonsultować się uprzednio z lekarzem.