Rusztowania a bezpieczeństwo pracy – co powinieneś wiedzieć

    Rusztowania a bezpieczeństwo pracy – co powinieneś wiedzieć

    Praca na wysokości zawsze wiąże się z ryzykiem. Trzeba je redukować, stosując się do norm i przepisów BHP, a także korzystając z odpowiednich rozwiązań technologicznych. Do tych ostatnich zaliczają się rusztowania.

    Rusztowania budowlane są konstrukcjami, które umożliwiają wykonywanie pracy na wysokości, jaka wynosić może od dwóch do nawet kilkudziesięciu metrów ponad podłożem lub poza zasięgiem rąk stojącego na nim człowieka. Najczęściej wykorzystują je murarze, malarze, tynkarze, dekarze oraz inni pracownicy z branży budowlano-remontowej, co nie zmienia faktu, że rusztowania mogą mieć też wiele innych zastosowań. Aby dobrze pełniły one swoją rolę, zapewniając komfort oraz bezpieczeństwo pracy, muszą odznaczać się odpowiednią jakością, a ich rozstawienie i montaż powinny opierać się o konkretne zasady.

    Rusztowania – rodzaje

    Podstawą bezpiecznej i efektywnej pracy na wysokości są solidne, trwałe, a także funkcjonalne rusztowania. Mogą one służyć do wykonywania drobnych prac remontowych w domu lub mieszkaniu, a także ciężkich, profesjonalnych robót budowlanych. Zależnie od potrzeb, dobrać należy odpowiedni rodzaj rusztowania. Zaliczają się do nich:

    – podesty robocze – podstawą ich konstrukcji są drabiny aluminiowe;

    – rusztowania drabinowe;

    – rusztowania aluminiowe;

    – rusztowania jezdne.

    Wszystkie muszą spełniać wymogi dotyczące jakości i bezpieczeństwa, w tym normy takie jak: EN-131, czy PN-EN 1004. Takie rusztowania zapewnią odpowiednią odporność, dzięki której praca na każdej wysokości będzie maksymalnie bezpieczna. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/.

    Rozstawienie rusztowania a bezpieczeństwo

    Obok dobrania odpowiedniego typu rusztowania wysokiej jakości, kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa pracy jest montaż całej konstrukcji.

    Przed przystąpieniem do niego należy znać podstawowe parametry budynku: wysokość, długość oraz szerokość. Przydadzą się rysunki techniczne oraz dane związane z obiektem i elewacją, harmonogram robót, itd.

    Niezbędna jest wizja lokalna, polegająca na wykonaniu dokumentacji zdjęciowej stanu podłoża, możliwości kotwienia rusztowania, transportu oraz opcji składowania towaru, geometrii budynku, sąsiedztwa linii energetycznych, itd. Poczynić należy wszelkie ustalenia związane z ofertą oraz organizacją robót i określić koncepcję zabudowy, czyli przygotować wraz z osobą decyzyjną protokół uzgodnień na budowie. 

    Pamiętać należy, że montaż rusztowania przeprowadzać mogą wyłącznie osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie. Niezwykle istotnym aspektem instalowania całej konstrukcji jest odpowiednie podłoże – musi ono charakteryzować się właściwą nośnością, nie mniejszą niż 100 kPa. Grunt musi być odpowiednio wyrównany, odwodniony i oczyszczony ze wszystkich elementów, jakie groziłyby destabilizacją rusztowania.

    Zadbać też trzeba o bezpieczeństwo osób postronnych. Służy temu przykładowo zamontowanie elementów uniemożliwiających upadek różnych obiektów z rusztowania – może to być siatka do zabezpieczania rusztowania bądź daszki ochronne. 

    Pamiętać należy, że pracę na wysokości wykonywać może jedynie osoba dysponująca odpowiednimi uprawnieniami oraz orzeczeniem lekarskim wykluczającym jakiekolwiek przeciwwskazania do jej wykonywania.

    Nie tylko rusztowania

    Innymi konstrukcjami, bez których nie mogą obyć się prace budowane i remontowe, są drabiny. Zdecydowanie warto zainwestować w wysokojakościowe drabiny aluminiowe: https://alve.pl/. Są one lekkie, wytrzymałe i bardzo praktyczne, dzięki czemu doskonale sprawdzą się przy wykonywaniu wielu zadań na placu budowy albo podczas remontu.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *