Najczęstsze błędy w realizacji projektów kotłowni gazowych

    Najczęstsze błędy w realizacji projektów kotłowni gazowych

    Wykańczanie kotłowni gazowej to proces wymagający dokładności oraz zgodności z projektem i przepisami technicznymi. Błędy na etapach wykonania czy odbioru mogą skutkować bowiem poważnymi konsekwencjami obejmującymi na przykład zwiększenie kosztów eksploatacji obiektu, a nawet stworzenie zagrożenia dla zdrowia oraz życia mieszkańców. Z tego powodu przed tym etapem warto poznać najczęściej popełniane niedociągnięcia, aby uniknąć ich podczas wykańczania własnej kotłowni gazowej.

     

    Brak odpowiedniej wentylacji w kotłowni gazowej

     

    Zaniedbanie wentylacji w kotłowni gazowej to poważny, ale niestety często popełniamy błąd rzutujący nie tylko na bezpieczeństwo, ale też efektywność działania całej instalacji. Brak kanałów nawiewnych lub wywiewnych odpowiedniej wielkości (dostosowanej do mocy kotła) może bowiem prowadzić do nagromadzania się spalin. To z kolei stwarza zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, szczególnie w przypadku korzystania z pieca z otwartą komorą spalania. Niezastosowanie się do wytycznych w zakresie powierzchni i lokalizacji otworów to również niespełnianie wymogów ochrony przeciwpożarowej

     

    Montaż słabej jakości drzwi

     

    Przepisy ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie określają szczegółowo, jakie drzwi powinny zostać zamontowane w kotłowniach gazowych. Z tego powodu kwestia ta jest często bagatelizowana zarówno na etapie wykańczania nowej kotłowni, jak i wymiany drzwi w trakcie jej eksploatowania. Tymczasem ich prawidłowe wykonanie oraz montaż są kluczowe w kontekście bezpieczeństwa w awaryjnych sytuacjach.

     

    W dokumentach znaleźć można informację o tym, że w większości budynków, w tym w domach jednorodzinnych, drzwi do kotłowni powinny mieć szerokość wynoszącą minimum 80 cm oraz otwierać się na zewnątrz. Przeciwpożarowe drzwi nie są koniecznością w pomieszczeniu z piecem, którego moc wynosi do 30 kW. Jednak montaż modelu o podwyższonej odporności na ogień, z nienagrzewającą się klamką i odpornymi na wysokie temperatury uszczelkami to dobre rozwiązanie niezależnie od wymogów prawnych. W nagłych przypadkach może to bowiem skutecznie ograniczyć rozprzestrzeniania się ognia, minimalizując ilość powietrza wpływającego na szybkość rozszerzania się pożaru.

     

    Użycie niewłaściwych materiałów wykończeniowych

     

    Kolejnym często popełnianym błędem na etapie wykończeniowym jest zastosowanie nieodpowiedniej izolacji rur, przez które przepływa gorąca woda. Przygotowane przez fachowców projekty kotłowni gazowych w Katowicach czy innych miastach zawierają informacje dotyczące zalecanych materiałów wykończeniowych. Jednak z powodu chęci obniżenia kosztów inwestorzy często sięgają po tańsze, ale też mało efektywne rozwiązania, takie jak otulina z pianki polietylenowej. Pod wpływem wysokiej temperatury stapia się ona, przez co nie spełnia swojego zadania, powodując straty ciepła. Z tego właśnie powodu wszelkie zmiany projektu instalacji c.o. trzeba konsultować ze specjalistą. Modyfikacje mogą nie tylko obniżać efektywność instalacji, ale nawet skutkować niepodpisaniem protokołu odbioru technicznego.

     

    Unikanie błędów w realizacji kotłowni gazowych wymaga zarówno wiedzy technicznej, jak i przestrzegania przepisów prawa budowlanego oraz norm branżowych. Kluczowe znaczenie mają dokładne analizy na etapie projektowania, wybór odpowiednich komponentów, jak również kontrola jakości wykonania, które może zapewnić profesjonalny projektant instalacji sanitarnych.

     

    Źródło: https://www.eran.com.pl

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *