Montaż okien dachowych – najczęstsze błędy i jak ich unikać?

    Montaż okien dachowych – najczęstsze błędy i jak ich unikać?

    Montaż okien dachowych nie jest ani trudny, ani czasochłonny. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by instalacja okien dachowych zakończyła się sukcesem, a poddasze dzięki temu stało się miejscem wygodnym, funkcjonalnym i bezpiecznym. Podpowiadamy, jak poprawnie przeprowadzić montaż okna dachowego i jak uniknąć błędów, które mogą zrodzić niepotrzebne komplikacje.

    Dlaczego poprawny montaż okien dachowych jest kluczowy?

    Poprawny montaż okna dachowego to gwarancja, że dach zachowa swoją szczelność, a na poddaszu będą panowały odpowiednie warunki termiczne. Prawidłowy montaż okien dachowych zapewnia zresztą nie tylko wymaganą szczelność okna i jego izolacyjność termiczną i akustyczną, ale również pozwala uzyskać dobre warunki oświetleniowe w pomieszczeniu. Błędy przy instalacji okna dachowego mogą bowiem ograniczyć napływ światła do wnętrza. Mogą ponadto utrudnić użytkowanie okna, np. jego otwieranie czy mycie. Niepoprawny montaż okna dachowego może też skutkować pojawieniem się wilgoci, pleśni i grzybów.

    Jakie błędy przy montażu okien dachowych popełniamy najczęściej?

    Montaż okien dachowych zwykle nie nastręcza trudności, ale dla osób, które wcześniej nie korzystały z okien zainstalowanych w połaci dachu, pewne fakty mogą być zaskoczeniem. Oto błędy, których warto unikać podczas montażu okna dachowego:

    Brak formalnych zgód

    Montując okna dachowe, należy sprawdzić, czy prace nie wymagają zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Temat ten objaśniają eksperci marki Dakea w artykule: Montaż okien dachowych – pozwolenie czy zgłoszenie? Dakea to ceniony producent energooszczędnych okien dachowych do wszystkich typów pomieszczeń oraz akcesoriów do nich. Marka Dakea słynie z wyśrubowanych standardów jakości i niezwykle funkcjonalnych rozwiązań.

    Błędne usytuowanie okna

    Przed montażem okna dachowego warto przemyśleć miejsce jego instalacji. Okno powinno się swobodnie otwierać od środka. Montaż okna dachowego należy też zaplanować na właściwej wysokości. Ogólnie rzecz biorąc, im wyżej zostaną zainstalowane okna dachowe, tym wnętrze będzie lepiej doświetlone. Ze względu na przepisy i komfort obsługi przyjmuje się jednak, że dolna krawędź okna dachowego powinna znaleźć się na wysokości od 90 do 130 cm od podłogi. Okno dachowe należy ponadto montować nad źródłami ciepła, by wspierać prawidłową cyrkulację powietrza na poddaszu.

    Nieszczelność i brak docieplenia

    Przy instalacji okna połaciowego należy zadbać o maksymalną szczelność połączenia ramy okna z dachem oraz poprawne docieplenie, jeśli montaż okna dachowego dotyczy ogrzewanych wnętrz. Niezbędny do tego będzie dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego kołnierz uszczelniający oraz dodatkowy kołnierz termiczny, który zapobiegnie powstaniu tzw. mostków termicznych i ograniczy straty ciepła w sezonie grzewczym.

    Niepoprawna obróbka okna

    Niepoprawne wykończenie okna dachowego będzie nie tylko fatalnie wyglądało, ale też może wpłynąć na poziom doświetlenia pomieszczenia, a nawet przyczynić się do kondensacji pary wodnej na oknach, co może prowadzić do zawilgocenia okolic okna. Szczególnie ważne jest więc ukształtowanie wnęki okiennej. Dolna krawędź wnęki powinna być prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. Boki wnęki standardowo kształtuje się prostopadle w stosunku do płaszczyzny okna.

    Poprawna instalacja okna dachowego – jak uniknąć błędów?

    Montaż okna dachowego warto przede wszystkim powierzyć fachowcom, zwłaszcza jeśli brak nam doświadczenia w pracach dekarskich. Okna dachowe należy ponadto zawsze instalować, korzystając ze wskazówek zawartych w instrukcji dołączonej do okna przez producenta, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultować je ze specjalistą: dekarzem, przedstawicielem producenta, urzędnikiem itp.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *