Kotyfikacja – jak stworzyć idealną przestrzeń dla kota?

  Kotyfikacja – jak stworzyć idealną przestrzeń dla kota?

  Nie od dziś wiadomo, że koty są indywidualistami. Są również bardzo terytorialne, dlatego sporą wagę przywiązują do organizacji przestrzeni. Jednym ze sposobów przystosowania domu do potrzeb mruczka jest kotyfikacja mieszkania. Na czym to polega? Jak urządzić pokój dla kota? Oto kilka pomysłów!

  Kotyfikacja domu – o co w tym chodzi?

  Określenie kotyfikacja stało się popularne dzięki amerykańskiemu behawioryście Jasonowi Galaxy. Oznacza to przystosowanie domu lub mieszkania do potrzeb naszego kota. Nie oznacza to jednocześnie rezygnacji z naszych potrzeb. Kotyfikacja polega na zapewnienia kotu miejsc relaksu i odpoczynku, a także miejsc aktywności. To nie tylko tzw. “kącik dla kota” a przede wszystkim projektowanie przestrzeni, która będzie całkowicie bezpieczna i komfortowa dla zwierzęcia.

  W praktyce oznacza to usunięcie trujących roślin dla kota z miejsc, do których nasz pupil ma dostęp, zabezpieczeniu okien (w tym uchyłów i balkonu), a także odpowiednie ustawienie drapaka, kuwety i misek oraz stworzenie kociostrady, którą kot będzie mógł się przemieszczać po pokoju, bez dotykania podłogi.

  Jak zaprojektować przestrzeń dla kota?

  Jest kilka podstawowych zasad, które powinniśmy przestrzegać planując kotyfikację mieszkania. Przede wszystkim należy wyznaczyć odpowiednie miejsca dla kuwety, miski z jedzeniem, miski lub fontanny na wodę (nie powinna znajdować się w pobliżu misek na jedzenie) oraz drapaka. Zwykle mamy tendencję do upychania takich rzeczy w kącie. Kotyfikacja polega jednak na tym, by znaleźć miejsce, które przede wszystkim będzie komfortowe dla naszego kota.

  Kuweta powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym i spokojnym. Z dala od hałasujących urządzeń i miejsc przechodnich. Powinna być odpowiednio duża (długość minimum 1,5 długości kota) i nie może być ukryta w szafce. Dlaczego? Nieprawidłowa wentylacja może łatwo zniechęcić kota do korzystania z niej.

  Zarówno miski na jedzenie i picie, jak i drapak, powinny znajdować się w atrakcyjnym miejscu. Zwłaszcza drapak, który jest najbardziej istotnym z punktu widzenia naszego mruczka, elementem wystroju mieszkania, powinien znaleźć się w centralnym punkcie pomieszczenia. Dzięki temu kot będzie miał możliwość nie tylko zetrzeć pazury i wyładować nadmiar energii, ale również pozostawić swój zapach znacząc terytorium poprzez ocieranie. Ważne również, by drapak był odpowiednio wysoki, stabilny i bezpieczny dla naszego pupila.

  Kociostrada dla kota – co to jest?

  Kociostrada to nie tylko koci plac zabaw. Zestaw półek, tuneli i akcesoriów montowanych na ścianie może pomóc nam wzmocnić pewność siebie naszego mruczka, dzięki zapewnieniu mu spokoju oraz możliwości podziwiania swojego terytorium z góry, bez konieczności schodzenia na podłogę. To świetne miejsce nie tylko na rozładowanie nadmiaru energii, ale również na odpoczynek.

  Budując kociostradę możemy skorzystać z gotowych elementów dostępnych w internetowych sklepach zoologicznych lub stworzyć własną instalację ze zwykłych półek obitych wykładziną lub innym antypoślizgowym materiałem.

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *