Jakie są techniki i zastosowanie procesu spawania?

    Jakie są techniki i zastosowanie procesu spawania?

    Spawanie to technika łączenia metali, która umożliwia konstrukcję wielu elementów jak bramy, stelaże, karoseria samochodowa i wiele innych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możliwe jest dostosowanie techniki spawania do rodzaju materiału. Jakie są sposoby spawania i kiedy się sprawdzają? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

    Techniki spawania — rodzaje ze względu na źródło energii

    Aby skutecznie zespawać ze sobą metale, konieczne jest osiągnięcie wysokiej temperatury, która stopi materiały. Najczęściej spotykanym źródłem jest łuk spawalniczy — to impuls elektryczny, który przekazywany jest przez elektrodę w spawarce do obrabianego elementu. Osiąga on temperaturę do nawet 10 tysięcy stopni Celsjusza. Oprócz łuku spawalniczego szeroko wykorzystywane sposoby spawania to:

    • spawanie plazmowe,
    • spawanie elektronowe,
    • spawanie MIG (Metal Inert Gas) i MAG (Metal Active Gas),
    • spawanie TIG (Tungsten Inert Gas),
    • spawanie MMA (Manual Arc Welding).

    Wybór odpowiedniej spawarki zależy głównie od tego, na jakim sposobie łączenia zależy nam najbardziej. W przypadku spawania metodą MIG MAG wykorzystuje się urządzenia gazowe. Z kolei spawarki inwertorowe sprawdzają się do pracy metodą MMA lub TIG, choć w tym drugim przypadku, potrzebne będzie podłączenie dodatkowego osprzętu. Spawanie MMA wykonuje się także za pomocą spawarki elektrycznej — jak można więc zauważyć, nowoczesne urządzenia umożliwiają pracę na wiele sposobów. Jeśli interesuje cię zakup spawarki dobranej do własnych potrzeb, koniecznie sprawdź ofertę dostępną tutaj: https://jptech-maszyny.pl/spawarki

    Rodzaje technik spawania - czym się różnią? Dowiedz się!

    Jakie są różnice między spawaniem MIG, MAG i TIG?

    Metody spawania MIG i MAG wykorzystują łączenie elementów za pomocą wcześniej wspomnianego łuku elektrycznego. Oprócz tego potrzebny jest też gaz osłonowy, który chroni stopioną spoinę przed zanieczyszczeniami, wilgocią w powietrzu i utlenianiem. Dzięki temu spawana konstrukcja jest trwalsza, a także odporniejsza na korozję. Gaz osłonowy może być chemicznie aktywny (jak dwutlenek węgla) lub obojętny (jak np. hel lub argon). 

    Spawanie MIG wykorzystuje gaz osłonowy obojętny, a spawanie MAG gaz aktywny. Wykorzystanie gazu osłonowego aktywnego w spawaniu pomaga stabilizować łuk i równomiernie przekazywać materiał do spoiny. Z kolein technika MIG to świetne rozwiązanie do łączenia elementów z aluminium, miedzi i metali nieżelaznych. Metoda MAG znajduje zastosowanie w budowie ze stali konstrukcyjnej, wykorzystywanej m.in. do tworzenia maszyn.

    Spawanie techniką TIG również wykorzystuje łuk elektryczny i gazy obojętne. Główną różnicą jest jednak to, że wykorzystuje się do tego elektrodę wykonaną z wolframu. Pozwala to na spawanie z użyciem prądu o bardzo wysokim napięciu. Ponadto oprócz zwykłego stapiania ze sobą metali, metoda TIG pozwala również na łączenie elementów za pomocą dodatkowego materiału. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie estetycznego łączenia, które świetnie sprawdza się przy spawaniu cienkich części. Wysokiej jakości spawarki TIG możesz znaleźć w ofercie sklepu internetowego JP-Tech: https://jptech-maszyny.pl/

    Na czym polega spawanie MMA?

    MMA to metoda wykorzystująca elektrodę z metalowym rdzeniem okrytym sprasowaną otuliną. Technika ta wymaga sporej precyzji i doświadczenia, ponieważ podczas spawania elektroda ulega skróceniu. Z tego powodu musi być przesuwana w kierunku spawanej części. W przeciwnym wypadku łączenie może być niedokładne lub słabo wytrzymałe. Praca tą metodą umożliwia spawanie różnych rodzajów metali oraz w wielu warunkach atmosferycznych — również pod wodą. Ponadto technika MMA gwarantuje bardzo dobrą jakość spoiny i trwałość konstrukcji.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *