Jak sprawdzić pojazd przed kupnem? Kluczowe kwestie do uwzględnienia

  Jak sprawdzić pojazd przed kupnem? Kluczowe kwestie do uwzględnienia

  Zakup samochodu używanego stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie. Wybór różnych wersji silnikowych i wyposażeniowych na rynku wtórnym jest ogromny, dlatego już samo przeszukiwanie ogłoszeń niejednokrotnie bywa bardzo czasochłonne. Dochodzi do tego fakt, że bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania jesteśmy narażeni na popełnienie wielu kosztownych błędów. Niezorientowany w temacie kupiec może stanowić łatwy cel dla zaprawionego w bojach handlarza. Jak nie dać się oszukać? Najbezpieczniejszą opcją jest staranne sprawdzenie auta przed kupnem.

  Najczęstsze oszustwa przy sprzedaży samochodów używanych

   

  Modele z drugiej ręki w dalszym ciągu mają szerokie grono zwolenników. W dzisiejszych czasach nowy samochód osobowy to ogromny wydatek, dlatego większość kierowców decyduje się na egzemplarze z rynku wtórnego. Oprócz niższej ceny w grę wchodzą także inne zalety aut używanych. Na ich korzyść przemawia fakt, iż są dostępne od razu – w przeciwieństwie do nowych modeli, które mogą wymagać czasu na dostawę. Kupowanie samochodu używanego rządzi się jednak swoimi prawami. Zakup starszego modelu z komisu bądź od prywatnego właściciela to chwila, w której warto zachować wyjątkową czujność oraz ostrożność. Niestety, wciąż zdarzają są przypadki, kiedy to sprzedający koloryzują ogłoszenia i stosują różne nieuczciwe praktyki, chcąc korzystniej sprzedać samochód. W branży najbardziej powszechne są zafałszowane dokumenty i cofnięty licznik. Poza tym zdarzają się takie zagrania jak mostkowanie kontrolek niesprawnych podzespołów, celowe ukrywanie wad oraz szkód pojazdu czy sprzedawanie samochodów po kolizji jako bezwypadkowe.

   

  Sprawdzanie pojazdu przed kupnem – dlaczego warto to zrobić?

   

  Handlarze aut używanych mogą oszukiwać z wielu powodów, choć nie można generalizować i zakładać, że wszyscy postępują w ten sposób. Nie ma oficjalnych statystyk, które pozwoliłyby oszacować, jak wielu sprzedawców ucieka się do stosowania nieczystych zagrywek i za wysokie kwoty oferuje auta w rzeczywistości warte o wiele mniej. Jednak aby zminimalizować ryzyko związane z zakupem używanego samochodu, warto dobrze przyjrzeć się maszynie oraz upewnić co do jej historii. W wielu przypadkach wnikliwe sprawdzenie pojazdu przed zakupem pozwala oszczędzić czas, pieniądze oraz nerwy, zwłaszcza że trafienie idealnego modelu bywa niezwykle trudne.

   

  Jak sprawdzić samochód używany przed kupnem?

   

  Jeśli chcesz mieć pewność odnośnie stanu technicznego pojazdu używanego, na Twojej checkliście powinny znaleźć się następujące punkty:

  • ocena stanu nadwozia i karoserii,
  • sprawdzenie kół i opon,
  • oględziny komory silnikowej i silnika,
  • kontrola działania wszystkich układów auta (m.in. kierowniczego, hamulcowego, zawieszenia, wydechowego),
  • analiza sprawności amortyzatorów,
  • sprawdzenie stopnia zużycia poszczególnych elementów wnętrza.

  Aby uniknąć nabycia auta skradzionego albo powypadkowego, przed zakupem warto zajrzeć do jego historii. Przed podjęciem ostatecznej decyzji polecamy rozważyć raport VIN, który dostarcza szczegółowych informacji na temat przeszłości samochodu, m.in. dokumentacji serwisowej i napraw oraz historii wypadków.

   

  Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

   

  Wielu nabywców staje przed dylematem, komu powierzyć weryfikację auta przez zakupem. Pierwszą możliwością jest sprawdzenie pojazdu z pomocą autoryzowanej stacji obsługi (ASO). Serwis ASO jest zwykle wyspecjalizowany w określonej marce lub modelu pojazdu, a jego personel ma dostęp do najnowszych narzędzi diagnostycznych. Niestety, usługi w autoryzowanych serwisach mogą być droższe niż u niezależnych ekspertów. Problemem może być także mała dostępność terminów. Kolejną opcją jest sprawdzenie auta na własną rękę. W tej kwestii zalecamy jednak rozwagę, ponieważ nie każdy ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie techniczne, aby dokładnie ocenić stan pojazdu. Jeżeli nie czujesz się na siłach by samodzielnie przeprowadzić oględziny auta, warto rozważyć sprawdzanie pojazdu przed kupnem przez niezależnego eksperta samochodowego. To rozwiązanie warto wziąć pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy znajdziesz w Internecie interesujący Cię model, ale znajdujący się na drugim końcu kraju. Wtedy nie musisz jechać setek kilometrów, aby sprawdzić maszynę – zrobi to za Ciebie specjalista. Wystarczy wysłać go na miejsce, a on przeprowadzi oględziny auta, prześle Ci jego zdjęcia, a także doradzi lub odradzi zakup. Finalnym efektem pracy eksperta samochodowego jest szczegółowy raport, który pomoże Ci podjąć dobrą decyzję.

   

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *