Jak przebiega prawidłowy montaż pompy ciepła?

    Jak przebiega prawidłowy montaż pompy ciepła?

    Prawidłowy montaż pompy ciepła jest absolutną podstawą dla efektywnego działania całego systemu. Niezmiernie ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego urządzenia, miejsca jego montażu, ale też przeprowadzenie wszelkich niezbędnych testów. Jak wygląda profesjonalny montaż pompy ciepła i co należy o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

    Montaż pompy ciepła – o czym trzeba pamiętać?

    Planując inwestycję w to odnawialne źródło energii, należy wybrać odpowiednio wydajne urządzenie, które pokryje zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego. Warto więc na samym początku obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku. Moc grzewcza tego sprzętu musi być właściwie do niego dobrana. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi to, czy pompa będzie też wykorzystywana do grzania wody użytkowej oraz to jak wygląda termoizolacyjność budynku. Wybrane urządzenie musi być wydajne i nie powinno sprawiać trudności w codziennym użytkowaniu. Warto pamiętać, że sposób montażu pompy zależy od jej rodzaju. Inaczej wygląda montaż pomp ciepła typu split a inaczej monoblok.

    Montaż pompy ciepła- jak wygląda?

    Montaż pompy ciepła najlepiej powierzyć specjalistą, np. z https://heatergo.pl/. To proces składający się z wielu etapów.

    Montaż pompy ciepła- jak wygląda?

    1. Wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej

    Najpierw należy wybrać właściwie miejsce na zewnętrzną jednostkę. Niezbędne jest zachowanie odległości co najmniej 30 cm pomiędzy urządzeniem a ścianą budynku. W przypadku modelu split, zewnętrzna jednostka powinna znajdować się jak najbliżej wewnętrznej, czyli tej usytuowanej w budynku. W ten sposób można zapewnić sobie wysoką efektywność czynnika chłodniczego. Jednostka zewnętrza pompy ciepła może być zlokalizowana na systemowej konstrukcji tudzież betonowym cokole. Mniejsze urządzenia da się też powiesić na ścianie.

    2. Montaż wewnętrznej jednostki pompy ciepła

    Wewnętrzna jednostka pompy ciepła powinna zostać zamontowana w miejscu, które daje do niej swobodny dostęp. Warto zachować w pomieszczeniu nieco wolnego miejsca na ewentualne prace serwisowe czy konfiguracyjne. Montując pompę ciepła, należy pamiętać o właściwym zasilaniu, jakim jest zasilanie jednofazowe lub trójfazowe. Co ważne, jednostka wewnętrzna musi być zabezpieczona przed przeciążeniami. Aby uniknąć problemów z automatyką systemu, kabel zasilający musi być poprowadzony oddzielnie z kablem komunikacyjnym.

    3. Test szczelności pompy ciepła

    Pierwszy test szczelności urządzenia typu split wykonuje się już podczas jego montażu. Aby go zrobić, należy napełnić układ pompy azotem. Próba trwa około 30-40 minut, po czym należy wykonać próżnię, czyli próbę trwającą około 30 minut.

    4. Montaż układu: pompa ciepła – system centralnego ogrzewania

    To bardzo ważna część montażu całego systemu, od którego zależy jego skuteczność działania.Na tym etapie istotne jest dobranie właściwych średnic rur dla konkretnej instalacji. Oczywiście, istnieje możliwość podpięcia urządzenia bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania. W tym wypadku bez układu hydraulicznego nie podłączymy jednak innych źródeł ciepła. Grzałka pompy będzie działać, aczkolwiek nie zamontujemy hybrydowego układu (grzejniki i ogrzewanie podłogowe). W przypadku wersji z buforem zbiornik może pojawić się na ścianie.

    Niektóre rodzaje pompy ciepła, jak urządzenie gruntowe, wymagają przeprowadzenia robót wiertniczych.

    5. Lokalizacja czujników temperatury

    Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie czujników temperatury. Czujniki temperatury zewnętrznej muszą znaleźć się w miejscu zacienionym. Wewnętrzny czujnik montuje się około 1,5 m od ziemi.

    6. Konfiguracja sterownika

    Na sam koniec należy skonfigurować automatykę sprzętu. Przeprowadzamy więc kalibrację i ustawiamy pompę ciepła, aby pracowała sprawnie, przy stosunkowo niskim poborze energii elektrycznej.

    Ile trwa montaż pompy ciepła?

    Wiele zależy od danego typu pompy ciepła. Montaż wykonywany przez profesjonalistów trwa zazwyczaj od 1 do 3-4 dni. Najkrócej trwa montaż pompy ciepła powietrznej, natomiast o wiele dłużej zajmuje montaż pompy gruntowej, w której przypadku niezbędne okazuje się wykonanie odwiertów.

    Odradza się samodzielne przeprowadzenie montażu tego urządzenia. Mimo że jest on możliwy, to wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami i bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności okazuje się problematyczny.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *