Jak pomóc dziecku zgłębiać zainteresowania?

    Jak pomóc dziecku zgłębiać zainteresowania?

    Dzieci mają różne zainteresowania. Podczas gdy jedne lubią gry komputerowe, inne pasjonują się ludzkim ciałem (marzą o byciu lekarze), roślinami (botanika to ich konik) czy podwodnym światem zwierząt (może chcą być naukowcami?). Warto zachęcać je do rozwoju i zgłębiania wiedzy. Jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki!

    Opcja budżetowa: darmowe materiały edukacyjne

    Najtańszą opcją, na którą mogą sobie pozwolić praktycznie wszyscy rodzice, jest pokazanie dziecku darmowych materiałów edukacyjnych. Możecie je znaleźć w bibliotekach (uwaga na nieaktualne wydania książek!) oraz w Internecie. Warto poszukać sprawdzonych źródeł. Mogą być to strony uczelni wyższych, które publikują różne odkrycia naukowe, filmy dokumentalne, newslettery, filmiki na YouTubie czy blogi prowadzone przez specjalistów. Przy korzystaniu z darmowej wiedzy jest tylko jeden haczyk: trzeba uważać na fake newsy i nierzetelne strony internetowe, które publikują niepotwierdzone informacje.

    Opcja ze średniej półki cenowej: podręczniki przedmiotowe w zakresie rozszerzonym

    Jeśli masz trochę więcej pieniędzy, które możesz przeznaczyć na zainteresowania dziecka, kup mu podręczniki przeznaczone do szkolnej nauki w zakresie rozszerzonym. Mogą być to książki do biologii, chemii, języków obcych itd. Możesz je znaleźć w różnych księgarniach internetowych. Szeroka oferta podręczników Nowa Era pozwoli dziecku na dogłębne poszerzenie wiedzy. Możecie uzupełnić ją książkami traktującymi na konkretny temat (np. napisanymi przez botaników czy chirurgów). Dzięki temu dziecko czy też nastolatek zyska specjalistyczną wiedzę. Dobrym pomysłem będą też różnego rodzaju karty pracy, szczególnie z tych przedmiotów, które opierają się na działaniach praktycznych (np. chemia, języki obce, matematyka). 

    Opcja z wysokiej półki cenowej: podróże i wycieczki

    Jeśli pasja Twojego dziecka pozwala na rozwijanie jej w podróży – warto wykorzystać tę opcję. Języków obcych najlepiej uczy się za granicą. Jeśli dziecko czy nastolatek interesuje się oceanem, możesz go zabrać na wakacje i wykupić lekcje nurkowania, dzięki którym na własne oczy zobaczy dno oraz żyjące tam zwierzęta czy rośliny. Dla małych botaników świetne będą wycieczki do Parków Narodowych na całym świecie (a jeśli macie mniejszy budżet: wybierzcie polskie). Możecie też wybrać się do ogrodów botanicznych czy arboretum leśnych. Warto zobaczyć także muzea oraz centra nauki, które rozwijają zainteresowania. Nic tak nie kształci, jak podróże. Doskonale uzupełnią one wiedzę książkową.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *