Jak podłączyć zbiornik hydroforowy przeponowy?

    Jak podłączyć zbiornik hydroforowy przeponowy?

    Zbiorniki hydroforowe umożliwiają magazynowanie wody z własnego źródła. Jednak kluczową kwestię stanowi prawidłowy montaż urządzenia. W poradniku przeczytasz, jak przeprowadzić instalację i na które niuanse techniczne należy zwrócić szczególną uwagę.

    Gdzie zamontować hydrofor przeponowy?

    Konstrukcja hydroforu nie jest izolowana, więc woda będzie zamarzać przy ujemnej temperaturze. Aby temu zapobiec, zainstaluj urządzenie w zamkniętym pomieszczeniu, np. w garażu. Dobrym miejscem będzie również kotłownia czy odpowiednio zabezpieczona obudowa studni złożona z betonowych kręgów.

    Jeżeli chcesz zainstalować hydrofor z dala od studni, zwróć uwagę na ułożenie rury ssawnej, która powinna znaleźć się poniżej strefy przemarzania. Optymalna głębokość kształtuje się pomiędzy 1,60 a 1,80 metra (w zależności od regionu Polski).

    Wybierz konstrukcję o odpowiednio dopasowanych parametrach. Na stronie https://ogrody24.pl/zbiorniki-hydroforowe znajdziesz przeponowe zbiorniki hydroforowe o zróżnicowanej specyfikacji.

    Montaż zbiornika hydroforowego – pierwsze kroki

    Kluczową kwestię stanowi montaż zaworu, który najczęściej instaluje się za pompą głębinową, lecz dobrym pomysłem będzie również lokalizacja za zbiornikiem przeponowym. Zawory zapobiegają cofaniu się cieczy ze zbiornika do studni. Dzięki temu układ będzie pracował prawidłowo, nawet jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu.

    Kolejnym krokiem jest podłączenie pompy do zbiornika. Zwróć uwagę, że zbiorniki hydroforowe przeponowe są wyposażone w króćce przyłączeniowe na dole. Połączenie pompy i zbiornika odbywa się przez rurę ssawną oraz złączkę PE. Niezbędny będzie również trójnik, który pozwoli wyprowadzić instalację poprzez nypel.

    Konstrukcję warto zabezpieczyć przed pracą na sucho, szczególnie jeśli studnia jest dość płytka i lustro wyraźnie obniża się przy pobieraniu wody.

    Zawór kulowy, wyłącznik ciśnieniowy i reduktor, czyli niezbędne elementy

    Czas na montaż zaworu kulowego, który umożliwia odcięcie hydroforu od instalacji. Rozwiązanie sprawdzi się np. przy uzupełnianiu ciśnienia, płukaniu zbiorników hydroforowych lub przy konieczności serwisu.

    Ważnym elementem instalacji jest wyłącznik ciśnieniowy, który pełni kilka istotnych funkcji:

    • umożliwia załączenie pompy, gdy ciśnienia spadnie poniżej określonej wartości;
    • umożliwia wyłączenie pompy po osiągnięciu określonej wartości ciśnienia;
    • zabezpiecza urządzenie przed skutkami usterek.

    Natomiast reduktor ciśnienia z manometrem pozwoli utrzymać stałe ciśnienie za głównym zaworem. Dzięki temu zabezpieczysz konstrukcję przed gwałtownym wzrostem wartości parametru.

    Jak podłączyć zbiornik hydroforowy przeponowy?

    Teraz wystarczy tylko podłączyć hydrofor do domowej instalacji. W tym celu skorzystaj ze złączki i rury PE. Później sprawdź szczelność połączeń, które odpowiadają za uruchomienie pompy i poczekaj, aż zbiornik się napełni, kontrolując ciśnienie. Jego optymalny zakres wynosi 1,2-1,5 bara. Masz pytania? Zajrzyj do sklepu internetowego Ogrody24.pl i skontaktuj się z tutejszymi ekspertami.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *