Dofinansowania i ulgi podatkowe dla instalacji fotowoltaicznych

  Dofinansowania i ulgi podatkowe dla instalacji fotowoltaicznych

  Fotowoltaika to sposób na zredukowanie rachunków za energię elektryczną. Inwestując w instalację fotowoltaiczną stawiamy na ekologiczne rozwiązania wspierające środowisko. W przeciągu ostatnich lat ceny paneli fotowoltaicznych znacznie spadły co skutkuje większym zainteresowaniem inwestorów. Jednak są sposoby, by zaoszczędzić na wydatkach związanych z zakupem instalacji fotowoltaicznej. Jakie obecnie są dofinansowania na rynku i ulgi podatkowe dla instalacji fotowoltaicznych? Wyjaśniamy!

  DOFINANSOWANIA NA INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ

  Obecnie istnieje kilka programów dofinansowań na fotowoltaikę zarówno dla indywidualnych inwestorów jak i przedsiębiorstw wspieranych z budżetu państwa.

  Mój Prąd

  Największym programem dofinansowań do Odnawialnych Źródeł Energii jest zdecydowanie program Mój Prąd. Aktualnie 22 grudnia kończy się piąta edycja programu. Z tego co wiadomo w przyszłym roku ma być szósta edycja programu! Jednostką prowadzącą program jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej.

  Program Mój Prąd ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych, a przede wszystkim zwiększenie efektywności zarządzania energią w Polsce.

  W tegorocznej edycji programu można było otrzymać dofinansowanie na:

  • Instalację fotowoltaiczną o mocy 2 – 10 kW do 6 tys. zł

  • Instalację fotowoltaiczną o mocy 2 – 20 kW + dodatkowe urządzenie (np. magazyn energii, pompę ciepła czy system EMS/HEMS) – 7 tys. zł

  Z programu Mój Prąd może skorzystać każda osoba fizyczna, która zamierza się rozliczać w nowym systemie net – billing. W tym wypadku warto rozważyć zakup magazynu energii, by instalacja fotowoltaiczna opłacała się jeszcze bardziej.

  Czyste Powietrze

  Drugim programem dofinansowań do fotowoltaiki jest Czyste Powietrze. O ile w programie Mój Prąd mógł wziąć udział każdy tak w programie Czyste Powietrze jest to uzależnione od dochodów.

  Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę wydajności oraz obniżenie emisji zanieczyszczeń, które wynikają z użytkowania starych mało efektywnych pieców lub kotłów. Program ma również na celu sprawienie, by zakup oraz montaż fotowoltaiki i innych Odnawialnych Źródeł Energii był łatwiejszy dla każdego, bez względu na dochody.

  Program jest zaplanowany na lata 2018 – 2029. Co ciekawe dofinansowanie można uzyskać zarówno na projekty skończone jak i te będące w trakcie realizacji oraz na jeszcze nierozpoczęte przedsięwzięcie.

  W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać następujące dotacje:

  • Do 6 tys. zł – dotyczy podstawowego poziomu dofinansowania (roczny dochód osoby fizycznej musi być mniejszy niż 135 tys. zł),

  • Do 9 tys. zł – dotyczy podwyższonego poziomu dofinansowania ( dochód miesięczny w gospodarstwie jednoosobowym musi być mniejszy niż 2651 zł lub mniejszy niż 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym),

  • Do 15 tys. zł – dotyczy najwyższego poziomu dofinansowania (miesięczny dochód poniżej 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym).

  Warto zaznaczyć, że w programie Czyste Powietrze dofinansowanie nie obejmuje dopłat do magazynu energii.

  Istnieje również wiele regionalnych programów dofinansowań takich jak np. Stop Smog, Ochrona Atmosfery lub EKO – KLIMAT.

  ULGI PODATKOWE NA INSTALACJE FOTOWOLTAICZNĄ

  Istnieje sposób by jeszcze bardziej obniżyć koszty związane z zakupem instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie z programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze można powiązać z ulgą termomodernizacyjną.

  Ulga termomodernizacyjna to nic innego jak ulga podatkowa. Umożliwia odliczenie od podatku 53 tys. zł kosztów poniesionych w związku z termomodernizacją budynku. W przypadku małżeństw można odliczyć podwójną kwotę tj. 106 tys. zł.

  Ulga ta jest dostępna dla wszystkich, którzy opłacają podatek liniowy (19%) lub podatek PIT w skali podatkowej 12% lub 32%. Dotyczy również osób rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Zatem wysokość „dofinansowanie” na fotowoltaikę lub np. pompę ciepła czy wymianę okien zależy od sposobu rozliczania z ZUS-em.

  Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jeżeli skorzystaliśmy np. z programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze to należy odjąć uzyskaną dotację od kosztów wykazywanych w rozliczeniu podatkowym.

  W praktyce oznacza to, że jeżeli z programu Mój Prąd otrzymaliśmy 6 tys. zł dofinansowania na fotowoltaikę, której koszt wynosił 30 tys. zł to w uldze termomodernizacyjnej możemy odliczyć 24 tys. zł.

  PODSUMOWANIE

  Jak wiadomo fotowoltaika to jedyny sposób na walkę z wciąż rosnącymi cenami energii elektrycznej. Dzięki skorzystaniu z dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej możemy znacznie zredukować koszty inwestycyjne, które na przełomie ostatnich lat i tak mocno się obniżyły.

  Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną, a może pompą ciepła? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Sunsol, którzy przygotują ofertę na miarę twoich potrzeb. Dodatkowo pomogą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz zapewnią doradztwo w zakresie zawarcia stosownej umowy, byś jak najszybciej mógł cieszyć się niezależnością energetyczną dzięki inwestycji w OZE.

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *