Czy warto postawić na płytki wielkoformatowe?

  Czy warto postawić na płytki wielkoformatowe?

  Osoby, które remontują mieszkanie lub budują własny dom, na etapie wykończenia wnętrz często stają przed dylematem związanym z doborem idealnych płytek. Obecnie oferta takich produktów jest niezwykle zróżnicowana, dzięki czemu każdy znajdzie model idealnie dostosowany do swoich wymagań. Sporym zainteresowaniem od pewnego czasu cieszą się płytki wielkoformatowe. Od kilku lat są one prawdziwym hitem wnętrzarskim i doskonale prezentują się zarówno w niewielkich, jak i dużych pomieszczeniach. Czy jednak warto na nie postawić? Podpowiadamy.

  Czym wyróżniają się płytki wielkoformatowe?

  Płytki wielkoformatowe jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się większym niż standardowe modele formatem. Mogą mieć one różne rozmiary, jednak zawsze ich cechą wspólną są pokaźne gabaryty. Oznacza to, że przynajmniej jeden ich bok ma zazwyczaj 120 cm. Szerokość szerokość płytek wielkoformatowych może być różna i zaczynać się od 20 cm a kończyć nawet na 280 cm. Zgodnie z definicją, płytki wielkoformatowe to wszystkie te produkty, których powierzchnia przekracza 1600 cm². W związku z tym do takich rozwiązań zaliczane są także kafelki 45 × 45 cm czy 60 × 60 cm. 

  Ze względu na pokaźne rozmiary płytek wielkoformatowych, muszą być one wykonane z wysokiej jakości materiałów, które dobrze sprawdzają się w przypadku intensywnej eksploatacji. Z tego powodu dostępne na rynku modele płytek wielkoformatowych najczęściej wykonywane są z gresu wypalanego w bardzo wysokiej temperaturze, co gwarantuje jego trwałość, wytrzymałość, a także odporność na różne czynniki. Z tego też powodu płytki wielkoformatowe mogą być wykorzystywane nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również jako ozdoba na zewnątrz budynku.

  Dlaczego warto postawić na płytki wielkoformatowe?

  Płytki wielkoformatowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów i dominują w trendach wnętrzarskich już od kilku lat ze względu na szereg zalet, jakimi wyróżnia się to rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ono pozbawione wad. Jak łatwo się domyślić zarówno transport, jak i montaż dużych formatów płytek może nie być prosty. Wersja wielkoformatowa pokrywa jednak dużo większą powierzchnię niż standardowy model, dzięki czemu potrzebujemy mniej takich płytek, a co za tym idzie, ich układanie jest szybsze. 

  Można więc powiedzieć, że płytki wielkoformatowe optymalizują czas pracy fachowców. Co istotne jednak z punktu widzenia właściciela wnętrza, zwiększają one poczucie przestronności. Dlatego też chętnie wykorzystywane są również w niewielkich pomieszczeniach ze względu na to, że optycznie je powiększają. Duży format płytek związany jest również z minimalizacją wykorzystania fug, a co za tym idzie, zwiększeniem atrakcyjności wnętrza. Oczywiście warto zwrócić uwagę również na aspekty estetyczne płytek wielkoformatowych. Dostępne są one w wielu różnych wzorach i kolorach. Dlatego z łatwością można dopasować je do różnych aranżacji wnętrz, a więc zarówno stylu loftowego, minimalistycznego, industrialnego, nowoczesnego, jak i glamour.

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *