Balia ogrodowa – czym jest i do czego służy?
Balia ogrodowa to popularna beczka montowana w tarasie lub ogrodzie, która jest wykonana z drewna. Posiada ona specjalny piec, który ma podgrzać wodę. Można powiedzieć, że doskonałym sposobem na relaks jest korzystanie z bali. Dodatkowo zapewnia to również szereg korzyści zdrowotnych i sprawdzi się idealnie, gdy po całym dniu pracy ciało jest zmęczone. W ten sposób można się doskonale odprężyć i zrelaksować. W tym artykule wyjaśnimy dokładne zastosowanie bali ogrodowej i podpowiemy, jak z niej korzystać.
Balia ogrodowa – sposób użycia
Wraz z wyposażeniem bali dostaje się specjalną przykrywę, którą balia powinna być przykryta podczas nagrzewania się wody. Trzeba jednak taką formę relaksu zaplanować odpowiednio wcześniej, ponieważ woda musi się nagrzać. Warto ją również opróżnić, jeśli wiesz, że będzie przez długi czas stała bezczynnie, bo nie będziesz z niej korzystać. Sytuacja wygląda dokładnie tak samo, gdy na zewnątrz temperatura będzie wynosić poniżej zera. W trakcie zamarzania woda się rozszerza i przez to mogą powstać poważne uszkodzenia. Szklane lub polipropylenowe włókna mogą ulec zniszczeniu, podobnie jak piec, systemy do masażu i drewniane panele. Gdy już opróżnisz balię ogrodową z wody to musisz się jeszcze upewnić, czy w złączach, przewodach i innych zakamarkach nie ma pozostałości cieczy. Wydmuchanie resztek z całego systemu jest niezwykle ważne w przypadku powietrznego systemu jacuzzi. Istotne jest to, że należy napełnić wodą drewnianą beczkę zlokalizowaną w ogrodzie lub na tarasie. Później wodę podgrzewa się od odpowiedniej temperatury, powinna być to temperatura przyjemna dla ciała człowieka. Można śmiało powiedzieć, że zbawienna dla organizmu jest taka gorąca kąpiel pod gołym niebem. Dzięki temu można się konkretnie zrelaksować i uzyskać odpowiednie odprężenie. Kluczowe jest to, żeby dostosować piec, który odpowiada za podgrzewanie wody do własnych preferencji oraz możliwości. Należy pamiętać, że każdy człowiek inaczej odczuwa temperaturę, dlatego jest to kwestia mocno subiektywna. Rodzaj drewna, z którego balia została wykonana ma ważne znaczenie w procesi konserwacji. Tylko od osobistych potrzeb zależy dobór akcesoriów.
Z czego jest wykonana balia ogrodowa?
Obecnie to drewno jest najbardziej popularnym i do tego najlepszym materiałem do budowy bali. Jakość drewna wpływa na to, czy balia będzie wytrzymała i wystarczająco szczelna. Nie jest tajemnicą, że ma to bezpośrednie przełożenie na czas jej użytkowania. Zdecydowanie warto postawić na wysokiej jakości materiały, jeśli chcesz, żeby balia ogrodowa służyła przez wiele lat. Jeśli wybierze się drewno niskiej jakości, to niestety może zdarzyć się sytuacja, że drewno zacznie gnić i butwieć, co może być mocno problematyczne. Dodatkowo na drewnie może pojawić się grzyb oraz pleśń, jeżeli warunki atmosferyczne i pielęgnacja będą niewłaściwe. Warto mieć na uwadze, że drewno termiczne nadaje się najlepiej do balii kąpielowych. Prawie 100 godzin trwa obróbka cieplna, przez co drewno może nabrać wystarczającej odporności na wilgoć. Balia pozostaje szczelna przez długi czas, a drewno staje się wymiarowo stabilne. Najlepszym wyborem jest balia z drewna termicznego, które lepiej izoluje ciepło niż inne rodzaje tego surowca. Dzięki temu balia będzie potrzebować mniej energii do ogrzania wody, która już się w niej znajduje. Trzeba też zaznaczyć, że przez całą noc woda w balii termicznej powinna mieć temperaturę oscylującą w granicach 4-5 °C. Drewno termiczne nie będzie plamiło ubrań, ponieważ nie ma żywicy w swoim składzie. Należy też pamiętać, że balia z termicznego drewna jest najbardziej odporna na grzyby oraz pleśń, a do tego jeszcze nie szarzeje.
Balia ogrodowa z aeromasażem i hydromasażem
W sprzedaży można znaleźć również balie z aeromasażem oraz hydromasażem. Doskonałą formą odprężenia jest balia z aeromasażem. W takiej bali można zrelaksować nie tylko umysł, ale również ciało. Bąbelki masujące ciało są zasługą sprężonego powietrza wypuszczanego przez specjalne dysze. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dysze są powietrzne i woda nie przepływa przez nie, dlatego też nie wymagają żadnego czyszczenia. Dodatkowo taka balia może być wykorzystywana również przy niskiej temperaturze, więc może być używana również w sezonie zimowym. Nie trzeba się martwić o to, że dysze przypadkiem zamarzną. Z powodu prostoty czyszczenia jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Gdy posiadasz już hydromasaż w łazience to następny hydromasaż nie jest konieczny i lepiej wybrać aeromasaż. Należy uwzględnić to, że moc jest trochę mniejsza niż w prawdziwym jacuzzi, ale w bali nie chodzi przecież o moc. Większość ludzi wybiera balie dlatego, że chce kąpać się w niej zimą. Dobrej jakości balia ogrodowa z aeromasażem kosztuje około 10-15 tys. zł, ale już wliczając w to montaż. W tym przypadku nie warto jednak oszczędzać na materiałach, ponieważ ma to później wpływ na żywotność i komfort użytkowania. Wiele rozwiązań dotyczących samej konstrukcji oferuje balia z hydromasażem. Dostępne są różne kształty i kolory, więc każdy może z łatwością znaleźć coś dla siebie. Nie da się ukryć, że najlepiej korzystać regularnie z balii z hydromasażem. Hydromasaż może być skuteczny w walce z cellulitem i ma pozytywny wpływ na organizm. Nie tylko się odpowiednio zrelaksujesz, ale również nieco ujędrnisz swoją skórę. Z drewna jest również wykonana balia z wkładem polipropylenowym. Należy pamiętać, że wkład z polipropylenu stanowi tylko jej wnętrze. Wraz ze zmieniającą się temperaturą wkład może się kurczyć i rozszerzać. Dzięki temu można mieć pewność, że nie ulegnie on pęknięciu, a do tego jest bardzo trwały i można go utrzymać w czystości. Ogromny wpływ na późniejszą pielęgnację i konserwację ma wybór materiału, z którego wykonana jest balia ogrodowa. Bez wątpienia w całości z drewna wykonane są zawsze tradycyjne balie. Musi to być jednak drewno wysokiej jakości, żeby balia miała właściwą jakość i wytrzymałość. Wybrane drewno powinno być przede wszystkim odporne na warunki, które panują na zewnątrz. Balia z drewna potrzebuje właściwej pielęgnacji, żeby można przez długi czas cieszyć się jej dobrym wyglądem. Balie drewniane z wnętrzem z tworzywa też są ostatnio bardzo popularne. Jeśli chodzi o konserwację, to taka balia ogrodowa nie wymaga tyle uwagi i jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu. Jej pielęgnacja zajmuje tylko krótką chwilę, a sama balia jest praktycznie bezobsługowa. Istotne jest to, żeby z dobrej jakości materiału wykonana była jej wewnętrzna warstwa, bo wtedy będzie odporna na szkodliwe promieniowanie UV. W innym wypadku kolor może szybko wyblaknąć.
Ile litrów powinna mieć balia ogrodowa?
Od tego, ile osób będzie korzystać z bali ogrodowej zależy wybór jej wielkości. Należy też wziąć pod uwagę komfort użytkowania. Warto podkreślić, że każda osoba powinna móc swobodnie usiąść, bo inaczej nie będzie można się w ogóle zrelaksować. Napełnienia około 1800 l wody wymaga zazwyczaj najmniejsza balia, czyli dla 3-4 osób. Z kolei balia dla 4-6 osób wymaga już napełnienia 2300 l, natomiast 2900 l powinno być wystarczające dla bali przeznaczonej dla 6-8 osób. Trzeba też mieć na uwadze, że wysokość bali ogrodowej zawsze będzie wynosić około 1 metra, więc to się nie zmienia. Balie ogrodowe różnią się za to średnica, gdzie największa ma około 250 cm, a najmniejsza około 160 cm. Należy również przemyśleć, czy małe dzieci będą korzystać z bali. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, to trzeba wybrać model ze schodkami wewnętrznymi, które ułatwiają wchodzenie oraz wychodzenie z wanny. Jako siedzisko dla małych dzieci mogą być wykorzystane stopnie, wtedy nie trzeba będzie z powodu dzieci obniżać poziomu wody. Bardzo ważną kwestią jest to, żeby nie używać wody z niewiadomych źródeł. Właśnie dlatego woda w bali musi mieć identyczne normy, jak woda pitna. Woda nie tylko powinna być czysta, ale musi być też pozbawiona różnego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych oraz chemicznych. Średnio co 1,5 miesiąca należy wymieniać wodę. Trzeba jednak pamiętać, że wcale nie tak łatwo napełnia się wielką balię. Od rodzaju pieca, którego używasz zależy czas nagrzewania. Tak naprawdę wystarczą dwie godziny, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę do kąpieli przypadku pieca opalanego drewnem. To, jak woda musi zostać podgrzana uzależnione jest od wielkości bali i ilości wody. Temperatura otoczenia również będzie bardzo ważna. Dobór właściwej pokrywy jest czynnikiem, na który masz duży wpływ. Jeśli balia używana jest raz w tygodniu i zależy Ci na szybkim podgrzaniu wody, to doskonałym wyborem będą piece opalane drewnem. Należy najpierw rozpalić piec drewniany, żeby uruchomić grzanie wody. Potem trzeba tylko pilnować ognia i umieścić właściwy termometr w swojej bali. W ten sposób będzie można kontrolować temperaturę wody na bieżąco. W przypadku zdecydowanie częstszego użytku zalecane są balie z piecem elektrycznym. Za pierwszym razem piec elektryczny może nawet 10-12 godzin, zanim uzyska właściwą temperaturę. Zdecydowaną zaletą jest to, że woda może potem przez kilka tygodni utrzymać taką temperaturę. Nawet przez 8 tygodni nie musisz wymieniać wody, jeśli zastosujesz odpowiednią filtrację. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że bardzo łatwa jest obsługa pieca elektrycznego. Piec sam się nagrzeje, jeśli ustawisz odpowiednią temperaturę na termostacie. Wyłączy się automatycznie w momencie, gdy uzyska wybraną wcześniej temperaturę. Do tego piec sam się uruchomi automatycznie, jeśli temperatura spadnie.
Koszty bali ogrodowej
Ostateczne koszty bali ogrodowej zależą głównie od tego, jakiej jakości oczekujesz. Wielkość bali, rodzaj drewna i rodzaj pieca ma wpływ na finalną cenę, podobnie jak ogólne funkcjonalności. Warto dostosować balię ogrodową do swoich potrzeb, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny. Trzeba również wziąć pod uwagę to, ile będzie kosztować utrzymanie takiej bali, a także jej pielęgnacja oraz konserwacja. Możesz rozważyć jeszcze montaż ogrodowej sauny, jeśli zależy Ci na tym, żeby stworzyć doskonały zestaw SPA w swoim domu. Należy pamiętać, że samemu też można zrobić balię ogrodową i nie jest do tego potrzebny skomplikowany i profesjonalny sprzęt. W sieci można znaleźć wiele materiałów dotyczących tego, jak samodzielnie stworzyć balię ogrodową. Tradycyjny piec opalany drewnem jest najbardziej znanym i powszechnym sposobem ogrzewania bali w ogrodzie. Z reguły taki piec wybierają osoby, które preferują naturalne rozwiązania. Ważne, żeby piec do opalania był dobrze zaprojektowany, ponieważ jest to samo serce bali. Lepiej unikać pieców montowanych w środku bali, ponieważ znacząco ogranicza to pojemność beczki i zabiera miejsce. Złym znakiem może być również to, że producent dodaje do bali wiosło do mieszania wody. Sztuczne mieszanie jest potrzebne, jeśli balia ma słabą cyrkulację ciepłej wody, bo wtedy w jednym miejscu będzie chłodna, a w drugim będzie parzyć. Ryzyko zabrudzenia wody istnieje głównie w piecach montowanych wewnątrz bali, a to z pewnością będzie miało wpływ na jej trwałość. Warto jednak mieć na uwadze, że takie balie należą już do przeszłości, a teraz producenci stosują głównie piece zewnętrzne. Taka balia ogrodowa poprzez siły grawitacyjne dobrze cyrkuluje ciepłą wodę i dlatego nie jest konieczne użycie wiosła, żeby taka sama temperatura była utrzymywana w całej beczce. Niektóre balie posiadają hydromasaż, żeby jeszcze bardziej zwiększyć relaks. Jest to bardzo przyjemna funkcjonalność, ale bywa również problematyczna. W sezonie zimowym można się bowiem spodziewać zamarznięcia wody w dyszach. Dodatkowo dysze wymagają regularnego czyszczenia, ponieważ gromadzi się w nich osad i brud. Aeoramasaż jest doskonałym wyborem dla bali całorocznej, a sprężone powietrze wykorzystywane jest do masażu. Podsumowując dotychczasowe rozważania można stwierdzić, że balia ogrodowa jest bardzo ciekawym urządzeniem, które sprawi wielką radość całej rodzinie. Jest to bardzo ciekawa forma relaksu, szczególnie w chłodniejsze i zimowe dni. Bez wątpienia fenomenalnie prezentuje się balia wykonana w całości z drewna. Można powiedzieć, że wpisuje się to w idealnie w klimaty skandynawskie, ponieważ łączy naturę oraz prostotę.