Zmiana okularów na soczewki – o czym powinieneś pamiętać?

Zmiana okularów na soczewki – o czym powinieneś pamiętać?

Zmiana okularów na soczewki to często wielki krok, z którym wiąże się wiele obaw i niepokojów. Osoby, które do tej pory korzystały wyłącznie z okularów do korekcji wzroku często nie wiedzą, czego się spodziewać po “przesiadce” na soczewki kontaktowe. Jak zrobić to bezboleśnie i o czym pamiętać, gdy podejmiemy już decyzję o zmianie okularów na soczewki?

Jak zmienić okulary na soczewki? Wybór soczewek

Jeśli do tej pory nosiliśmy wyłącznie okulary korekcyjne i nie mieliśmy do czynienia z soczewkami, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który wybierze odpowiedni rodzaj soczewek dla naszych oczu. To bardzo ważne, ponieważ moc soczewek nie zawsze będzie identyczna jak moc okularów. Konieczne jest też dobranie innych parametrów, takich jak uwodnienie czy materiał wykonania.

Najlepszym wyborem na początek będą soczewki jednodniowe, które nie wymagają takiej pielęgnacji jak soczewki długoterminowe. Są również przeważnie bezpieczniejsze i wygodniejsze dla osób z wrażliwymi oczami, dzięki czemu świetnie nadają się jako pierwsze soczewki “na start”.

Gdy już przyzwyczaimy się do soczewek, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco droższe soczewki jednodniowe zmienić na bardziej ekonomiczny wariant – soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku powinniśmy zaopatrzyć się dodatkowo w płyn do pielęgnacji soczewek oraz pojemniczek.

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Pierwsza aplikacja soczewek kontaktowych często jest stresującym momentem. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z kontaktami nie wiedzą jak zabrać się za ich założenie i mają mnóstwo wątpliwości, czy na pewno zrobią to prawidłowo. Na szczęście nie jest to nic trudnego i wystarczy odrobina cierpliwości, by samodzielnie poradzić sobie z pierwszą aplikacją soczewki.

Przed zmianą okularów na soczewki należy dokładnie umyć ręce i przygotować sobie czyste stanowisko. Jeśli na co dzień nosimy makijaż, należy pamiętać, by wykonać go dopiero po aplikacji soczewki. Po umyciu rąk i dokładnym ich wysuszeniu otwieramy opakowanie soczewek i umieszczamy soczewkę na palcu wskazującym. Ważne, by sprawdzić, czy soczewka nie jest odwrócona na drugą stronę. Robi się to podnosząc palec do światła – jeśli krawędzie soczewki są wygięte, oznacza to, że wywinęła się ona na drugą stronę. Niektóre modele soczewek posiadają również wskaźnik z cyframi, który pozwala zweryfikować, czy soczewka jest odpowiednio ustawiona.

Dobrze jest od samego początku wyrobić sobie nawyk rozpoczynania od jednej strony. Wówczas zniwelujemy ryzyko pomylenia soczewek. Mając przygotowaną soczewkę na palcu wskazującym, wolną ręką przytrzymujemy górną powiekę, by powstrzymać odruch mrugania. Wolnymi palcami drugiej ręki przytrzymujemy dolną powiekę, a następnie, kierując wzrok ku górze umieszczamy soczewkę na oku. Po aplikacji powoli puszczamy powieki i zamykamy oki kilkakrotnie mrugając, aby soczewka miała możliwość dopasowania się do gałki ocznej. Podobnie postępujemy z drugim okiem.

Chcąc zdjąć soczewki również dokładnie myjemy i osuszamy ręce. Zaczynamy od tego samego oka, kierując wzrok ku górze i przytrzymując dolną powiekę za pomocą środkowego palca. Przybliżamy palec wskazujący do gałki ocznej tak, by dotknąć krawędź soczewki, a następnie zsuwamy ją na dół. Delikatnie ściskamy przy użyciu palca wskazującego i kciuka, a następnie wyjmujemy ją z oka.

Jeśli korzystamy z soczewek jednodniowych, po zdjęciu możemy je od razu wyrzucić. Gdy zaś zdecydowaliśmy się na soczewki długoterminowe, należy odłożyć je do pojemnika, poddając dezynfekcji. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy do mycia soczewek i pojemnika używać wody lub jakiegokolwiek innego płynu niż specjalistyczny płyn do soczewek.

Soczewki czy okulary?

Na sam koniec – warto pamiętać, że żadna zmiana nie musi być na stałe. Jeśli tylko mamy ochotę, możemy dowolnie zmieniać metody korekcji wzroku, w zależności od naszych potrzeb. Naprzemienne stosowanie soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych jest bardzo popularną praktyką.

W takim wypadku najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe lub krótkoterminowe, które będą dopasowane do naszego stylu życia. Dzięki temu jednego dnia będziemy mogli założyć okulary, a następnego odłożyć je na półkę i wyjść z domu w soczewkach. Takie rozwiązanie daje nam pełną dowolność korekcji wzroku tak, jak tylko chcemy.

*To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *