Ziemianka, piwnica ogrodowa czy betonowe piwnice? Wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!

Ziemianka, piwnica ogrodowa czy betonowe piwnice? Wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!

Mając dom, bardzo często potrzebujemy dodatkowego miejsca choćby do przechowywania różnych rzeczy czy przetworów. Można zdecydować się na budowę piwnicy, ale też piwniczki ogrodowej czy ziemianki. Jakie rozwiązanie jest najlepsze i na jakie postawić?

Betonowa piwnica – czy to dobry wybór?

Piwnice betonowe cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze kilka lat temu wielu inwestorów z nich rezygnowało, a obecnie znów wracają do łask. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich trwałość. Do tego wszystkiego piwnica betonowa dobrze utrzymuje ciepło, jeżeli jest ocieplona. Można oczywiście zdecydować się na piwnicę betonową wolnostojącą, która może stanowić dodatkowe pomieszczenie. Możecie w niej stworzyć np. miejsce na przetwory, ale też umieścić tam stół bilardowy i spotykać się z przyjaciółmi. Wielkość piwnicy betonowej tak naprawdę zależy od Waszych oczekiwań. Może być ona częścią domu. Można wybrać również wersję wolnostojącą. Jeżeli chcecie być bardziej eko, to obok możecie umieścić również zbiorniki na deszczówkę. Zebrana woda może posłużyć choćby do podlewania roślin. To naprawdę spora oszczędność. W ten sposób zmniejszycie wysokość rachunków. Wykorzystanie deszczówki do celów gospodarczych jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Oczywiście wybierzcie odpowiedni pojemnik. Dobrze jeżeli wyposażony jest w pompkę. W ten sposób jeszcze łatwiej będzie Wam oczyścić zbiornik czy skorzystać z wody. 

Betonowa piwniczka nie tylko na wino 

Alternatywą dla piwnicy betonowej jest mała, wolnostojąca piwniczka ogrodowa. Może być wykonana zarówno z betonu, jak i drewna czy tworzyw sztucznych. Oczywiście piwniczka betonowa jest najbardziej trwała, odporna na temperaturę oraz zmienne warunki atmosferyczne. Rzeczywiście może posłużyć przez wiele lat. Koszty budowy nie są wcale wysokie. Jednocześnie piwniczka betonowa może być wykończona w wybranym przez Was stylu. Pasuje do prostych, nowoczesnych domów. Oczywiście możecie również zdecydować się na piwniczkę z drewna, która jest zdecydowanie droższa. Wpisuje się w klasyczną stylistykę, ale też skandynawską. Trzeba jednak wiedzieć, że drewno wymaga impregnacji, gdyż jest podatne na butwienie. Impregnacja wiąże się z dodatkowymi kosztami i trzeba ją wykonywać regularnie. Można także zdecydować się na tę z tworzywa sztucznego, która jest stosunkowo lekka. Jednocześnie jest także nowoczesna, ale koszty oscylują już na poziomie od 20 to 40 tys. zł. 

Ziemianka ogrodowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Można również zdecydować się na ziemiankę ogrodową, która może być częściowo bądź w całości ulokowana pod ziemią. Właśnie dzięki temu uzyskuje się stałą, niską temperaturę, która oscyluje na poziomie od 4 do 8 stopni Celsjusza. Doskonale sprawdzi się do przechowywania przetworów, ale też jedzenia. Można powiedzieć, że jest alternatywą nawet dla lodówki. Dzięki niej jedzenie przez dłuższy czas będzie świeże. Jednocześnie w tym przypadku nie musicie korzystać z energii elektrycznej, co pozwoli Wam sporo zaoszczędzić na rachunkach. Pamiętajcie również, że ziemianka może być miejscem, gdzie przechowujecie np. wino. Będzie utrzymywać odpowiednią temperaturę. Koszt budowy ziemianki wcale nie jest wysoki. Za to rzeczywiście może ona posłużyć przez długi czas. To rozwiązanie w pełni ekologiczne.                 

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *