Usuwanie powietrza z instalacji z instalacji grzewczych i chłodniczych

  Usuwanie powietrza z instalacji z instalacji grzewczych i chłodniczych

  Prawidłowo działający system grzewczy czy chłodniczy musi być pozbawiony powietrza. W artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom i skutkom jego obecności w instalacji oraz wyjaśnimy, jak pozbyć się powietrza z wody instalacyjnej, aby zapewnić wysoką sprawność i optymalną pracę systemu. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

  Skąd pochodzi powietrze, które dostaje się do instalacji?

  Do zapowietrzenia instalacji najczęściej dochodzi podczas jej napełniania. W wodzie instalacyjnej znajduje się powietrze w formie rozpuszczonej, które na skutek podgrzewania uwalnia się pod postacią mikropęcherzyków o średnicach rzędu dziesiątych części milimetra.  Gdy czynnik instalacji się ochładza, rozpuszczalność wzrasta — a część mikropęcherzyków jest wchłaniana. Pozostałymi przyczynami są również:

  • nieprawidłowo rozmieszczone lub niedziałające odpowietrzniki automatyczne,
  • zasysanie powietrza poprzez mikronieszczelności lub odpowietrzniki,
  • zastosowanie w instalacji materiałów, które nie stanowią bariery dla powietrza, np. rur wykonanych z tworzywa sztucznego bez wkładki aluminiowej czy powłoki antydyfuzyjnej.

  Jakie skutki niesie za sobą obecność powietrza w systemach grzewczych i chłodniczych?

  Zapowietrzona instalacja daje o sobie znać na wielu różnych płaszczyznach i niesie za sobą szereg negatywnych skutków dla optymalnej pracy instalacji, które omówiliśmy niżej.

  • Obecność powietrza w instalacji jest przyczyną niskiej wydajności cieplnej, co jest równoznaczne z wyższymi kosztami eksploatacji oraz mniejszym komfortem cieplnym.
  • Powietrze nagromadzone w przewodach instalacji powoduje ich częściowe, a w niektórych przypadkach nawet całkowite zablokowanie przepływu wody.
  • Głośna praca instalacji (bulgotanie, szumy, stukotanie).
  • Pojawienie się korozji na metalowym elementach w instalacji oraz zjawiska kawitacji, która może prowadzić do uszkodzenia wirników pomp obiegowych.

  Biorąc pod uwagę wyżej wymienione skutki obecności powietrza w układzie, ochrona instalacji przed zapowietrzaniem jest koniecznością. Przejdźmy więc do przedstawienia rozwiązania tego problemu. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak pozbyć się rozpuszczonego powietrza z wody.

  Jak usunąć powietrze z instalacji c.o.?

  W celu uniknięcia problemu z zapowietrzaniem się instalacji, należy wyposażyć ją w separator powietrza. Urządzenie przeznaczone jest do skutecznego usuwania gromadzących się mikropęcherzyków z przepływającego medium w sposób ciągły. Zasadę działania separatorów powietrza przedstawimy bazując na tego typu urządzeniach marki Caleffi.

  Separatory powietrza — specyfika działania

  Działanie separatorów powietrza opiera się na wykorzystaniu kilku zjawisk fizycznych.

  Przepływający czynnik w instalacji wpływa do powiększonej komory urządzenia, gdzie prędkość przepływu zostaje obniżona. Zestaw metalowych siatek wywołuje ruch wirowy, aby uwolnione mikropęcherzyki mogły przylegać do ich powierzchni. Cząsteczki powietrza łączą się ze sobą, tym samym zwiększają swoją objętość do momentu aż siła wyporu hydrostatycznego będzie większa od siły adhezji. Kiedy mikropęcherzyki unoszą się do góry, trafiają do komory gromadzenia separatora, a następnie są uwalniane przez automatyczny zawór odpowietrzający.

  Separatory powietrza montowane są na przewodzie zasilającym tuż za źródłem ciepła, ponieważ w tym miejscu znajduje się największe nagromadzenie mikropęcherzyków.

  Optymalne rozwiązania w usuwaniu powietrza dla różnych typów instalacji od marki Caleffi

  Marka Caleffi w swojej ofercie posiada rozwiązania przeznaczone do skutecznego usuwania powierza dla każdego typu instalacji:

  • separatory powietrza DISCALSLIM® w wersji polimerowej, przeznaczone do małych instalacji, o ograniczonej przestrzeni montażowej;
  • separatory powietrza z serii DISCAL® w wersji mosiężnej, rekomendowane dla małych i średnich instalacji;
  • separatory powietrza z serii DISCAL® w wersji kołnierzowej, przeznaczone do dużych instalacji.

  Wyposażenie instalacji grzewczej czy chłodniczej w separatory powietrza jest bardzo istotną kwestią w kontekście utrzymania jej wydajności, optymalnej pracy oraz niższych kosztów eksploatacyjnych. Należy pamiętać, że zastosowanie separatora nie wyklucza konieczności stosowania odpowietrzników w instalacji.

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *