Laserowe usuwanie zmian skórnych (laser frakcyjny CO2)

Laserowe usuwanie zmian skórnych (laser frakcyjny CO2)

Laserowe usuwanie zmian skórnych stanowi alternatywę dla ingerencji chirurgicznej. Pozwala na pozbycie się niedoskonałości skórnych w miejscach trudno dostępnych lub bardzo wrażliwych, takich jak okolice oczu lub narządów płciowych. Zastosowanie lasera pozwala uzyskać szybkie, trwałe efekty, jednak nie jest to metoda odpowiednia dla każdego. Jak przebiega procedura usunięcia zmian skórnych za pomocą lasera? Jakich efektów można się spodziewać i jakie są przeciwwskazania?

Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem CO2?

Laser frakcyjny CO2 emituje wiązkę światła o mikroskopijnej średnicy i ściśle określonej długości fali. Energia impulsów prowadzi do powstawania ułamkowych uszkodzeń termicznych i tworzenia otworków o mikroskopijnych rozmiarach w górnych partiach skóry. Zmiany skórne zostają odparowane, a mikrouszkodzenia termiczne u podstawy skóry stanowią dla organizmu impuls do samoregulacji oraz stymulacji produkcji kolagenu i elastyny.

Przed zabiegiem, skóra zostaje znieczulona za pomocą maści z anestetykiem. Sam zabieg jest bezkrwawy i bezbolesny, pozostawia jedynie niewielkie, suche ranki, które goją się w ciągu ok. 3 tygodni, bez konieczności szycia. Ponieważ całość zabiegu przebiega bez kontaktu skóry pacjenta z narzędziami chirurgicznymi, procedura ta jest całkowicie aseptyczna i nie stwarzaj ryzyka zakażenia krzyżowego.

Wskazania do zastosowania lasera frakcyjnego CO2

Usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera frakcyjnego CO2 jest stosowane w przypadku znamion, zmian pigmentacyjnych, pieprzyków oraz brodawek o pochodzeniu wirusowym (np. kurzajek).  Metoda znajduje również zastosowanie do usuwania niektórych blizn, tatuaży oraz włókniaków. Za pomocą lasera pozbyć można się niedoskonałości skórnych w miejscach szczególnie wrażliwych lub eksponowanych, w okolicach oczu, ust, narządów płciowych.

Trzeba jednak pamiętać, że zmiany skórne są często konsekwencją chorób dermatologicznych. Nie w każdym przypadku usunięcie zmiany za pomocą lasera jest postępowaniem zalecanym przez lekarzy. W niektórych przypadkach konieczne jest  jej chirurgiczne wycięcie i przekazanie wycinków do badania histopatologicznego w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania zmian skórnych laserem CO2

Przeciwwskazaniem do przeprowadzeniu zabiegu usuwania zmian skórnych laserem CO2 mogą być:

  • przyjmowanie leków światłouczulających lub sterydów;
  • choroby lub infekcje skóry, takie jak łuszczyca, liszaj, opryszczka;
  • bielactwo i skłonność do bliznowacenia;
  • aktywne choroby nowotworowe, endokrynologiczne lub autoimmunologiczne;
  • zaburzenia krzepnięcia;
  • zakażenie wirusem WZW, HIV.

Z wykonywania zabiegu laserem CO2 rezygnuje się również w przypadku osób cierpiących na padaczkę oraz z wszczepionym rozrusznikiem serca. Nie powinno się go również przeprowadzać u kobiet w ciąży. Na kilka tygodni przed użyciem lasera należy zrezygnować z opalania, depilacji mechanicznej oraz peelingów.

Sprawdź ofertę Laser Warszawa na stronie kaczynscyclinic.pl

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *