Jaki oprysk na choroby brzoskwini?
Opryski brzoskwini są niezbędne, by zapewnić ich zdrowie, a także dorodne, słodkie i smaczne owoce. Można stawiać także na opryski ekologiczne. Są jednak sytuacje, że opryski konieczne są z powodu choroby brzoskwiń. Jakie opryski wybrać w takim przypadku?
Opryski brzoskwini – co warto wiedzieć?
Opryski brzoskwini najlepiej wykonywać zapobiegawczo albo w pierwszym okresie pojawienia się choroby, kiedy można jeszcze uratować uprawę. Brzoskwinie narażone są na kędzierzawość liści. Oprysk należy wykonywać na przełomie lutego i marca. Bywa, że początek roku jest wyjątkowo ciepły, dlatego trzeba obserwować, kiedy pąki zaczynają pękać. Wtedy oprysk można zastosować nawet w połowie lutego. Przed kwitnieniem wykonuje się oprysk na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, mączniaka prawdziwego czy mszyce, zwojówki i gąsienice. Oprysk na brunatną zgniliznę powtarza się w okresie kwitnienia. Po kwitnieniu wykonuje się opryski przeciwko szkodnikom szpecielom i czerwcom. Gdy liście opadają w okolicach listopada należy zastosować jeszcze oprysk na kędzierzawość liści. Opryski trzeba wspomagać nawożeniem oraz cięciem. Warto dowiedzieć się jakimi środkami zwalczać poszczególne choroby brzoskwini.
Choroby brzoskwini – jakie opryski wybrać?
Jeżeli wystąpiła kędzierzawość liści brzoskwini objawiająca się czerwono-brązowymi plamami na liściach do oprysków stosuje się Miedzian 50 WP w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej. 10 g środka należy rozpuścić w 1 litrze wody. Wykorzystuje się 1,5-2l/10 m2. W sezonie wegetacyjnym można zastosować trzy opryski w odstępie od 7-10 dni. Warto zdecydować się alternatywnie na Miedzian Extra 350 SC, który należy stosować raz w sezonie wegetacyjnym. Maksymalne stężenie nie może być większe niż 1%, co oznacza 10 ml środka na 1 litr wody. Wśród fungicydów sprawdzi się także Syllit 65 WP, który można stosować 2 razy w okresie wegetacyjnym. Dawka do jednorazowego zastosowania to 13 g/100m2. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić od 7 do 10 dni. Takie środki ochrony brzoskwiń możecie znaleźć w ofercie dlaroslin.pl. Brunatną zgniliznę drzew pestkowych zwalczycie dedykowanymi preparatami. Na owocach pojawiają się gnilne plamy w brunatnym kolorze, ale choroba może objawić się wcześniej na kwiatach, które brązowieją i zamierają. Do zwalczania brunatnej zgnilizny sprawdzi się Switch 62,5 WG, który stosuje się jednorazowo w ilości 9 g/100 m2. Maksymalnie można wykonać 2 zabiegi w odstępie 12-14 dni. Zalecana ilość wody to od 3 do 15l/100 m2. Ilość wody dostosowuje się do wielkości i zagęszczenia roślin. Można zastosować także Signum 33 WG w ilości 7,5 g/100m2. Maksymalnie wykonuje się do 3 oprysków w odstępie od 10 do 14 dni. Wykorzystuje się od 5 do 8,5 l wody/m2.
Na brzoskwiniach pojawia się także mączniak prawdziwy, który zwalcza się wspomnianym już Miedzianem 50 WP. Brzoskwinie przed kwitnieniem, a także po kwitnieniu narażone są na szkodniki. Można je zwalczać popularnymi insektycydami. Dobrze sprawdzi się Mospilan 20 SP, który co bardzo istotne jest bezpieczny dla pszczół. Jak wiadomo z powodu szkodliwych dla nich oprysków i zanieczyszczeń ich populacja się zmniejsza, warto zatem stawiać na bezpieczne insektycydy. Preparat zwalcza zwojówkę bukóweczkę, zwojówkę różóweczkę i inne zwojówki. Ponadto jest skuteczny przzeciwko innym gąsienicom niszczącym liście, a także mszycom. W przypadku mszyc stosuje się jeden oprysk, wykorzystując 0,2 kg preparatu/ha oraz adjuwant Slippa w ilości 0,2 kg/ ha, a także od 200-750 l wody/ha. Do zwalczania gąsienic wykonuje się 2 opryski w odstępie 7 do 10 dni, stosując podobną ilość preparatu łącznie z adjuwantem Slippa.