Jak zadbać o czystą przestrzeń w obiektach wielkopowierzchniowych?

  Jak zadbać o czystą przestrzeń w obiektach wielkopowierzchniowych?

  Obiekty o dużej powierzchni są niezwykle angażujące pod kątem utrzymania czystości. Należy skupić się nie tylko na bieżącym sprzątaniu, ale również większych porządkach, obejmujących m.in. mycie okien czy magazynów. Jak zadbać o czystość w tego typu budynkach? Niżej omawiamy sprawdzone sposoby na zaprowadzenie porządku w dużych obiektach, które wymagają sprzątania.

  Zatrudnienie personelu sprzątającego

  W budynkach wielkopowierzchniowych, takich jak urzędy, szpitale czy przychodnie, należy zatrudnić większą liczbę osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości. Jeden czy dwóch pracowników to zdecydowanie za mało, jeśli zależy nam na pozytywnych efektach. Najczęściej obiekty te wymagają bieżącej obsługi w ciągu dnia, a także sprzątania już po zakończeniu pracy. Duża ilość osób, jakie każdego dnia przechodzą korytarzami, wymaga nie tylko utrzymania czystości, ale również dezynfekowania. Jest to szczególnie istotne w ośrodkach ochrony zdrowia. 

  Więcej na temat utrzymania porządku w szpitalach i przychodniach można się dowiedzieć tutaj: https://wikami.com.pl/sprzatanie-przychodni-i-szpitali/. Alternatywnym rozwiązaniem dla zatrudniania pracowników jest nawiązanie współpracy z profesjonalną firmą sprzątającą. Wtedy też obowiązek delegowania odpowiedniej liczby osób spoczywa na zarządzającym. Jest to duże ułatwienie, a często również oszczędność pieniędzy

  Sprzątanie przychodni i szpitali - czy warto zatrudniać firmę sprzątającą?

  Regularne sprzątanie

  Obiekty wielkopowierzchniowe wymagają regularnego sprzątania zarówno w ciągu dnia, jak i po zamknięciu. Należy utrzymywać czystość nie tylko w częściach wspólnych czy użytkowanych pomieszczeniach, ale również tam, gdzie zagląda się znacznie rzadziej. Mowa o magazynach czy archiwach, w których oczywiście nie sprząta się każdego dnia, ale nie można też całkowicie o nich zapominać. Dla usprawnienia pracy bardzo istotne jest stworzenie procedur sprzątania

  Trzeba również wyznaczyć osoby, które będą odpowiedzialne za utrzymanie czystości w kolejnych częściach budynku. W przeciwnym razie wda się chaos, który uniemożliwia osiąganie pożądanych efektów. Należy także umiejętnie dopasowywać czas pracy do specyfiki miejsca, które ma zostać uprzątnięte. Zupełnie inaczej wygląda porządkowanie gabinetów lekarskich, a inaczej sal operacyjnych i zabiegowych.

  Środki czystości dostosowane do miejsca

  Sprzątanie budynków, w których na co dzień przebywa sporo osób, to nie lada wyzwanie. Kluczową rolę odgrywa tutaj organizacja pracy, ale nie można zapominać o środkach czystości, które są używane w konkretnych miejscach. Muszą być one dostosowane do specyfiki budynku, jak np. szpitala czy urzędu. Ważne, aby środki:

  • posiadały właściwości czyszczące i dezynfekujące,
  • były neutralne zapachowo,
  • były bezpieczne dla otoczenia i dla pracowników,
  • posiadały odpowiednie certyfikaty.

  Dobór odpowiednich produktów nie jest łatwym zadaniem. W wielu miejscach wciąż stosuje się silne detergenty, których użycie wymaga wietrzenia pomieszczeń. Oczywiście, w pewnych przypadkach należy po nie sięgnąć, gdyż tak wskazują standardy. Niemniej jednak dziś odchodzi się od potencjalnie szkodliwych dla otoczenia produktów, zastępując je bezpieczniejszymi preparatami, które oprócz dobrych właściwości dla człowieka, mają także pozytywny wpływ na środowisko. Ich cena nie zawsze jest dużo wyższa, natomiast pozwalają one zachować wysoki standard higieny.

  Czysto, ale też bezpiecznie

  Budynki o dużej powierzchni niemal zawsze są pełne ludzi. Ze sprzątaniem nie można jednak czekać do czasu, aż opuszczą oni nieruchomość. Mycie poszczególnych elementów oraz podłóg jest wskazane, lecz zarazem wymaga odpowiedniego podejścia. Należy wyposażyć się w specjalne tabliczki, które będą informować np. o śliskiej podłodze. Dobrze, aby na czas suszenia zapewnić przechodniom inne przejście. 

  Na ogół nie sprząta się pomieszczeń, w których przebywają pracownicy, a jeśli zachodzi taka konieczność, trzeba zadbać o bezpieczeństwo dokumentacji. Zadanie to leży po stronie osób odpowiedzialnych za jej procedowanie, ale pracownicy utrzymujący czystość również nie powinni być obojętni na ewentualne zniszczenia. Bezpieczeństwo w kontekście sprzątania wielu osobom nie wydaje się kluczowe, ale jak w większości przypadków, powinno być priorytetem

   

  Komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *