Jak wybrać idealny dom modułowy?
Domy modułowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Czym zatem są tego typu budynki? Jak wybrać idealny dom modułowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są domy modułowe?
Chcąc przedstawić to, w jaki sposób wybrać idealny dom modułowy warto wyjaśnić najpierw to, czym są i w jaki sposób powstają tego typu budynki. Otóż, domy modułowe opierają się na drewnianej bądź stalowej konstrukcji szkieletowej z odpowiednim wypełnieniem. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że są one wytwarzane w wyspecjalizowanych fabrykach, gdzie powstają poszczególne moduły. Następnie są one dostarczane na plac budowy, gdzie następuje ich łączenie. Jest to najszybsza ze znanych obecnie technologii budowy domów, a przy jej zastosowaniu powstawać mogą zarówno domki letniskowe, jak i budynki całoroczne. Te ostatnie wymagają wcześniejszego wykonania płyty fundamentowej, na której usytuowany zostanie budynek. Dzięki wykonaniu elewacji zewnętrznej w niczym nie ustępują domom murowanym, a pod niektórymi względami również je przewyższają.
Dom modułowy – jak wybrać idealny?
Domy modułowe z reguły oferowane są jako gotowe rozwiązania, które można wybrać z katalogu, który jest dostępny np. na stronie Markaeko.pl. W efekcie ich produkcja jest naprawdę błyskawiczna, a w całorocznym budynku tego typu zamieszkać można nawet w ciągu 2-3 miesięcy od złożenia zamówienia. Jak zatem wybrać idealny dom modułowy? Otóż, istotna jest w tym przypadku analiza potrzeb, co pozwoli dobrać projekt, który będzie odpowiadał preferencjom wszystkich osób, które mają zamieszkać w danym budynku. Istotne jest także to, że z czasem potrzeby te mogą się zmieniać, w związku z czym warto wybrać dom modułowy, który w przyszłości będzie można rozbudować. Poza tym ważną kwestią jest wybór odpowiedniego wykonawcy, czyli firmy, która posiada doświadczenie na rynku.
Zalety domów modułowych
Rosnąca popularność domów modułowych jak wspomniano we wstępie wynika przede wszystkim z ich zalet. Wymienić wśród nich należy między innymi:
- wysoką jakość, ponieważ moduły wytwarzane w fabryce są odpowiednio ze sobą spasowane i powstają według gotowych schematów;
- szybkość budowy, ponieważ jak już wspomniano całoroczny budynek może być gotowy w 2-3 miesiące, a domek letniskowy nawet w ciągu kilku dni;
- niskie koszty eksploatacji, ponieważ budynki modułowe to rozwiązania energooszczędne;
- możliwość ograniczenia formalności do minimum, ponieważ w wielu przypadkach są to domki bez pozwolenia;
- możliwość rozbudowy, co następuje zazwyczaj poprzez “doklejenie” kolejnego, takiego samego modułu. W efekcie budynek można dopasować do zmieniających się potrzeb jego mieszkańców;
- możliwość wybudowania praktycznie wszędzie, ponieważ dzięki zastosowanej technologii domy modułowe nie pękają i nie osiadają.
Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc wybrać idealny dom modułowy należy nie tylko zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami, ale również przeanalizować własne potrzeby. Pozwoli to wytypować projekt, który będzie je zaspokajał.