Jak nauczyć psa chodzenia w szelkach?

    Jak nauczyć psa chodzenia w szelkach?

    Szelki są jednym z najbardziej istotnych psich akcesoriów. Ciężko wyobrazić sobie spacer bez szelek, zwłaszcza w przypadku szczeniaka, który dopiero uczy się chodzić na smyczy. Niestety, wiele psów boi się momentu zakładania szelek i nie czuje się w nich zbyt pewnie. Jak nauczyć psa chodzić na szelkach?

    Jak przyzwyczaić psa do szelek?

    Zanim założymy psu szelki i pójdziemy na spacer, powinniśmy upewnić się, że nie będzie miał z tym problemu. Oznacza to konieczność przeprowadzenia próby w domu, bez dodatkowych bodźców i elementów stresowych. Szelki dla psa, zwłaszcza w przypadku szczeniąt czy zwierząt lękliwych mogą być początkowo prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto od początku dobrze je wprowadzić.

    W praktyce oznacza to tworzenie pozytywnych skojarzeń i rozbicie procesu zakładania szelek na mniejsze kroczki. Warto w tym celu naszykować odpowiedni zapas przysmaków i chwalić psa na każdym etapie. Pierwszy krok przyzwyczajania psa do szelek obejmuje zapoznanie zwierzęcia z akcesoriami. Kładziemy szelki na podłodze lub trzymamy je w ręku i pozwalamy psu spokojnie obwąchać sprzęt. 

    Każdy przejaw zainteresowania przedmiotem nagradzamy słownie i z pomocą smaczka. Z czasem dodajemy kolejne elementy, jak dotykanie szelkami grzbietu psa czy zamykanie zatrzasków „na sucho” w taki sposób, by zwierzak nie był zdziwiony i nie stresował się, gdy zrobimy to w momencie zakładania szelek. Aby zapewnić odpowiedni poziom komfortu naszemu psu, warto jest wybierać szelki typu guard, które są odpowiednio dopasowane do psiej anatomii i nie krępują ruchów czworonoga. W przypadku innych modeli przyczyną awersji zwierzęcia do szelek może być zbyt duży dyskomfort związany z ich konstrukcją.

    Większość szelek dla psów dostępnych na rynku zakłada się przez głowę. To najbardziej niekomfortowy element dla czworonoga, dlatego warto poświęcić mu dużo uwagi, zachęcając psa i naprowadzając go smakołykiem do przełożenia głowy samodzielnie w jedną i drugą stronę. Jednocześnie należy pamiętać, by nie pochylać się nad psem podczas całego procesu zakładania szelek, ponieważ może to wywierać zbyt dużą, niepotrzebną presję na już zestresowanym zwierzęciu.

    Dla zwierząt, u których przekładanie szelek przez głowę jest zbyt niekomfortowe, warto rozważyć szelki dla psa odpinane z przodu, które posiadają zapięcie również na obręczy szyjnej. W tym wypadku nie ma konieczności przekładania ich przez głowę, a odpinamy je tak, jak obrożę. Dzięki temu zniwelujemy najbardziej stresogenny element i będziemy mogli szybciej przyzwyczaić zwierzę do noszenia szelek.

    Jak nauczyć psa chodzić w szelkach?

    Gdy już opanujemy cały proces zakładania i ściągania szelek, należy zwrócić uwagę na to, czy zwierzak czuje się w nich komfortowo. Sprawdzamy, czy rozmiar jest dobrze dopasowany, a szelki odpowiednio wyregulowane – nie mogą nigdzie wisieć ani obcierać. Niedopuszczalne jest także wżynanie się paska pod pachą czy nadmierny ucisk którejkolwiek z pętli. 

    Jeśli mimo odpowiedniego dopasowania modelu i rozmiaru szelek, pies nie czuje się komfortowo, konieczna jest dalsza praca. Stopniowo przedłużamy czas, w którym nasz pupil przebywa w szelkach, zakładając mu je w losowych momentach dnia, najpierw na kilka, a później na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. W tym czasie nagradzamy psa i zachęcamy go do aktywności. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie zabawy szarpakiem czy aportowanie. Dzięki temu pies szybko zapomni, że ma na sobie szelki i rzuci się w wir zabawy. Jeśli pupil nie jest zainteresowany rozrywką, możemy spróbować zachęcić go do poruszania się, rzucając smakołyki.

    Gdy czworonóg już zaakceptuje szelki w domu, warto podpiąć do nich smycz i przeprowadzić kilka sesji ze smyczą w mieszkaniu, zanim wyjdziemy z nim na spacer.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *