Czy do sauny potrzebna jest siła?

    Czy do sauny potrzebna jest siła?

    Wiele osób, które posiadają już własny dom lub mają go w planach, chce też umieścić w nim własną saunę. Choć jest ona czymś jak najbardziej wykonalnym i już obecnym w wielu domostwach, samo jej powstanie może wzbudzać wiele pytań – również tych czysto technicznych. Jednym z tych podstawowych jest to dotyczące tego, czy do sauny potrzebna jest siła? Jest to kwestia istotna zwłaszcza w sytuacji, w której dom już stoi, a jej ulokowanie w miejscu docelowym sauny może być kłopotliwe. My postaramy się wyjaśnić ją w naszym dzisiejszym wpisie.

    Zasilanie elektryczne w przypadku sauny

    To, jakim napięciem musi być zasilana konkretna sauna zależy przede wszystkim od pieca, który będzie zajmował się jej ogrzewaniem. To z kolei jest uzależnione od kubatury całej konstrukcji (a zatem iloczynu szerokości, długości oraz wysokości). Zakłada się, że jeśli nie będzie ona przekraczała 4,5 m3, do zasilania wystarczy napięcie 230V. Jeśli będzie większa, wtedy też trzeba będzie ją zasilić napięciem 380V. To pierwsze można oczywiście dostarczyć za pośrednictwem standardowego gniazdka elektrycznego. Drugie jest osiągalne wyłącznie przy użyciu siły.

    Aby więc lepiej to zobrazować, można wziąć pod uwagę dwie sauny:

    • Pierwsza sauna będzie miała 150 cm szerokości, 140 cm głębokości oraz 200 cm wysokości. W sumie więc jej kubatura wyniesie 4,2 m3.
    • Druga sauna zaś będzie miała 200 cm szerokości, 160 cm głębokości i 200 cm wysokości. W jej przypadku kubatura wyniesie 6,4 m3.

    Zgodnie z tym, co mówi wspomniana już wyżej zasada, w przypadku pierwszej sauny konieczne będzie zastosowanie pieca o mocy 4 kW. W jego przypadku wystarczy zainwestowanie w zasilanie na poziomie 230V. Nie będzie zatem trzeba wykorzystywać siły – wystarczy zwykłe gniazdko elektryczne. Jeżeli zaś chodzi o drugą saunę, w jej przypadku konieczne będzie zainstalowanie pieca o mocy co najmniej 6 kW. W jego przypadku napięcie będzie musiało być znacznie większe. Konieczne będzie zatem postawienie na siłę. Z uwagi na takie zależności, warto zawczasu pomyśleć o tym, jaka sauna znajdzie się w konkretnym domu czy pomieszczeniu i dobrać rozwiązania elektryczne, które będą w stanie sprostać jej potrzebom i wymaganiom.

    sauna

    O czym jeszcze warto pamiętać przy montażu sauny?

    Decydując się na montaż sauny we własnym domu, warto pomyśleć nie tylko o sposobie jej zasilania, ale też o innych kwestiach – tak tych czysto technicznych, jak i finansowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

    • Elementem podstawowym każdej sauny jest odpowiedni piec, który jest jednocześnie jedną z tych rzeczy, które zdecydowanie najbardziej wpływają na generowane przez saunę stałe koszta. Wybierając takowy, trzeba zwrócić uwagę na jego moc (silnie powiązana z tym, czy do sauny potrzebna jest siła, czy też zwykłe gniazdko elektryczne), ale też na szybkość nagrzewania. Piec powinien nagrzewać się w miarę szybko – 80 stopni Celsjusza powinien osiągać w czasie nieprzekraczającym 25 minut. W idealnym przypadku piec powinien być wykonany ze stali nierdzewnej (przynajmniej jeśli o kosz oraz grzałki). Warto patrzeć również na energooszczędność, a zatem na to, ile energii zużywa konkretny piec.
    • Koszta związane z sauną są stałe i jednorazowe. Te stałe generuje oczywiście wentylacja oraz piec. Koszt jednorazowy zakłada wykonanie prac elektrycznych (jeśli chce się postawić na siłę, a nie ma się takowej), ale i montaż całego rozwiązania.
    • Istnieje kilka rodzajów sauny – w przypadku każdej warto zadbać o odpowiednią wentylację. Świetnym rozwiązaniem jest okno, jednak ludzie często decydują się na wentylację wymuszoną lub grawitacyjną.
    • Najlepsza powierzchnia na saunę to terakota lub gres – obie są łatwe w utrzymaniu czystości, równe oraz możliwe do podgrzewania. W prawie każdym przypadku jednak, mimo wszystko, umieszczany jest drewniany podest podłogowy, zapewniający komfort dla stóp i ograniczający kontakt z podłogą.
    • Piec do sauny nie musi być elektryczny – piece do sauny na drewno sprawdzają się równie dobrze, a poza tym są w stanie rozgrzać się do znacznie wyższej temperatury. Na pewno jednak jest mniej komfortowy i wygodny w użytkowaniu i wymaga stałej pielęgnacji.
    • Na rynku istnieje wiele rodzajów pieców elektrycznych, przy czym niektóre są nawet w stanie zapewniać możliwość inhalacji solnych lub zapachowych, a nawet pozwalać na kąpiele suche, mokre oraz parowe. Oczywiście sauny wielofunkcyjne są tymi najdroższymi.

    Podsumowanie

    Podchodząc do montażu własnej sauny, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty techniczne – tak, aby nowo tworzone przez siebie miejsce nie było później ograniczone, a rzeczywiście było w stanie sprostać stawianym przed nim oczekiwaniom. Podstawą jest ustalenie, jakiej wielkości sauna pojawi się w miejscu docelowym i jaki piec będzie ją zasilał. Choć nie każdy model będzie wymagał siły, najlepiej jest się na nią zdecydować i poprowadzić ją tam, gdzie on trafi. Dzięki temu będzie się miało pewność, że całość będzie zasilana odpowiednim napięciem. Niezależnie od tego, jak duża sauna powstanie i jak potężny piec będzie dbał o jej codzienne funkcjonowanie.

    Komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *