licznik - dziś 452 | miesięcznie: 21891 | ogólnie: 5153657
Menu
Aktualności
Wydawnictwo PAK
Kwartalnik MAM
Książki PAK
Konferencje PAK
Kalendarz imprez
Polityka prywatności
Kontakt
Wyszukiwarka
Artykuły
Cytowania
Konferencje
Aktualny numer kwartalnika MAM
Najnowsza książka Wydawnictwa PAK
Nowe książki Wydawnictwa PAK

 

Seminarium pamięci Profesora Włodzimierza Krukowskiego

W dniu 17.10.2011r. na Wydziale Transportu i Elektrotechniki Politechniki Radomskiej odbyło się II Międzynarodowe Seminarium poświęcone pamięci Profesora Włodzimierza Krukowskiego, wybitnego metrologa polskiego. Organizatorami Seminarium było Stowarzyszenie Elektryków Polskich – Oddział Radomski, oraz Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. Seminarium miało część historyczną oraz naukową, których tematyka była połączona osobą Profesora Włodzimierza Krukowskiego, urodzonego w Radomiu w roku 1887r. Rodzinne miasto Profesora w sposób szczególny dba o pamięć o Nim. W ostatnim czasie nadano jednej z ulic nazwę Profesora Włodzimierza Krukowskiego, Oddział Radomski SEP przyjął Jego imię w swojej nazwie, a środowisko elektryków radomskich organizuje Sympozja przybliżające Jego dokonania i utrwalające pamięć o Nim.

 

Działalność Oddziału Radomskiego SEP oraz Komisji Historycznej SEP wskrzesiły pamięć o Profesorze, wprowadziły do zbiorowej świadomości szerokiego grona metrologów polskich Jego pionierskie osiągnięcia w dziedzinie metrologii elektrycznej.

 

W Sympozjum silnie był zaznaczony wątek historyczny, związany z okolicznościami tragicznej śmierci profesorów polskich uczelni lwowskich. Dr Krzysztof Busse z IPN – Delegatury w Radomiu przedstawił referat naukowy na ten temat. Omówił śledztwa, jakie były prowadzone w sprawie mordu. Przedstawił okoliczności śmierci profesorów uczelni lwowskich oraz niektóre dokumenty związane ze sprawą. Obszerny materiał na ten temat został opublikowany w Biuletynie Informacyjnym Oddziału Radomskiego SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego (nr 1/2011 (21)).

 

W części naukowej Sympozjum zostały przedstawione współczesne kierunki badań naukowych w dziedzinie metrologii rozwijane w Politechnikach Lwowskiej, Wrocławskiej, Rzeszowskiej i Śląskiej, w których pracują metrolodzy wykształceni przez uczniów Profesora Krukowskiego, którzy znali Go osobiście. Pokolenie metrologów mających bezpośredni kontakt z Profesorem już odeszło, ale przekazali oni następcom pamięć o dokonaniach zawodowych oraz godnej naśladowania postawie patriotycznej i obywatelskiej Profesora Krukowskiego.

 

W czasie Sympozjum zostało wręczonych 7 pierwszych medali pamiątkowych im. Prof. Włodzimierza Krukowskiego, przyznanych przez Zarząd Główny SEP. Wśród wyróżnionych był również redaktor naczelny PAK – „w uznaniu zasług w rozwoju miernictwa elektrycznego oraz popularyzacji historii SEP”.

 

Planowana jest publikacja w PAK w pierwszym kwartale 2012 roku dwu artykułów przypominających niektóre trwałe dokonania naukowe profesora Krukowskiego.

 
Aktualności branżowe
Sklep internetowy
Czasopismo
Książki
Artykuły
Regulamin sklepu
kategorie
Koszyk
Zobacz [0]
Moje konto
Rejestracja
Wyszukiwanie produktów
Szukaj w sklepie
Zaloguj
Przypomnij hasło
Newsletter (Subskrypcja)
Niepewność wyników pomiarów
 
 
Wortal branżowy:
© netkoncept.com
Na górę strony.
Ostatnia modyfikacja: 08-10-2019 08:02:11